سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد
40 سال با سلامت فارس؛ توسعه بسیار چشمگیر در حوزه فرهنگ و رفاه دانشجویی/ ارائه خدمات خوابگاهی به بیش از 3600 دانشجوی غیربومی
.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به دستاوردهای انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ و رفاه دانشجویی، گفت: در این زمینه شاهد توسعه و پیشرفت های چشمگیری طی چهار دهه اخیر بوده ایم.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر « کوروش عزیزی» افزود: به موازات پیشرفت های همه جانبه در زمینه های آموزشی و پژوهشی، این مرکز آموزش پزشکی شاهد توسعه و پیشبرد اهداف فرهنگی و رفاهی در زمینه های دانشجویی، کارکنان و اساتید بوده است.

او با تبریک به مناسبت فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، ادامه داد: فشارها، تحریم ها و کمبودهای ایجاد شده از سوی دشمنان انقلاب در طی چهار دهه گذشته باعث شد تا کشور و مردم ما به بالندگی خوب و مناسبی برسند و در واقع این فشارها، با وجود چالش های بزرگی که با خود داشت، فرصت ها و رویش های بسیار شگرفی را نیز با خود به ارمغان آورد.

دکتر عزیزی با اشاره به افزایش تعداد چند صد درصدی پذیرش دانشجو که خود از پیشرفت های بسیار خوب این دانشگاه به شمار می رود، افزود: این امر نیاز به ایجاد امکانات آموزشی، فرهنگی و رفاهی زیادی را در پی داشته که به شکرانه الهی در ایجاد این فضای فرهنگی و رفاهی توانسته ایم پیشرفت های خوب و مناسبی را داشته باشیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه گفت: در حال حاضر بیش از سه هزار و ششصد دانشجوی غیربومی این دانشگاه در خوابگاه های دولتی و اختصاصی دانشگاه سکنی دارند که این آمار نشان از پیشرفت بسیار خوب دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه پذیرش و تامین رفاهی دانشجویان دارد.

دکتر عزیزی اظهار کرد: در زمینه تامین غذای دانشجویان نیز نسبت به حتی یک دهه پیش موفق به پیشرفت های زیادی شده ایم؛ در سال 1385 در دو آشپزخانه سنتی کار تهیه و طبخ هشتصد هزار پرس غذای دانشجویی بودیم، هم اینک و در سال جاری موفق به تهیه یک میلیون و دویست هزار پرس غذا، آن هم در یک مرکز صنعتی و متمرکز شده ایم.

او با اشاره به تحول در زمینه حمل و نقل دانشجویان گفت: با واگذاری بیش از 80 درصد از موضوع ایاب و ذهاب دانشجویان موفق شده ایم تا با افزایش 130 درصدی نسبت به یک دهه پیش، روزانه بیش از 800 سرویس را به دانشجویان شاغل به تحصیل در دانشگاه علوم پزشکی شیراز ارائه کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ادامه داد: بدیهی است که با تمام این پیشرفت ها، هنوز تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله داشته و دانشگاهیان علوم پزشکی شیراز شایسته شان و منزلتی بیش از این خدمات هستند، اما با توجه به وجود تنگناهای شدید مالی و محدودیت منابع، رسیدن به این نقطه نیز کاری بسیار دشوار بوده و بدون تلاش و ایثار مدیران و دست اندرکاران این معاونت، نیل به این اهداف نیز امکان پذیر نبود.

دکتر عزیزی با بیان این موضوع که حدود 90 درصد از خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه از استاندارد ایمنی برخوردار هستند افزود: خوابگاه های دانشجویی این دانشگاه دارای سالن های ورزش، مطالعه و نمازخانه هستند که البته این اماکن نیز در حال توسعه بوده و امیدواریم در آینده میان مدت شاهد توسعه و گسترش کامل این امکانات باشیم.

او به انجام تعمیرات اساسی خوابگاه های دانشجویی طی چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: این تعمیرات و مرمت اساسی با اختصاص مبالغی حدود 200 میلیارد ریال انجام شده است؛ همچنین الکترونیکی شدن خدمات دانشجویی و کارکنان از دیگر پیشرفت های این معاونت طی چند سال اخیر است و در حال حاضر با راه اندازی سامانه یک پارچه دانشجو، بیش از 60 درصد از خدمات متنوع این معاونت از جمله رزرو غذا، صندوق رفاه، نام نویسی های ورزشی و فرهنگی و امثال آن در این دانشگاه به صورت الکترونیکی انجام شده که این امر باعث شده تا صرفه جویی قابل ملاحظه ای در زمینه ایاب و ذهاب، زمان و هزینه های مراجعان انجام گیرد.

دکتر عزیزی با اشاره به زمان انتظار دریافت وام و تسهیلات دانشجویی اضافه کرد: در حال حاضر، زمان دریافت وام های دانشجویی حداکثر 30 روز کاری است که همین انتظار در پنج سال پیش حدود 80 روز برآورد می شد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به رشد مشاوره های دانشجویی به عنوان تلاشی دیگر در راستای توسعه رفاه دانشجویی اشاره کرد که دارای رشد بسیار چشمگیری بوده و گفت: تعداد مشاوره های دانشجویی در سال 1392 از هشتصد مورد به پنج هزار و ششصد مورد در سال 95 رسیده و با راه اندازی سامانه اینترنتی مرکز مشاوره در سال جاری، این آمار رشد بسیار بالاتری می یابد.

دکتر عزیزی با بیان این موضوع که مسایل فرهنگی از دغدغه های اصلی این است اظهار کرد: نشریات دانشجویی یکی از شاخص های اصلی برای برآورد شرایط فرهنگی یک مرکز آموزش عالی است و دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تیراژ بالای پنج هزار جلد در سال جاری موفق شده تا جایگاه بسیار خوبی برای خود در میان سایر دانشگاه های علوم پزشکی کشور کسب کند.

او از فعالیت 14 تشکل مستقل دانشجویی و 25 کانون فعال فرهنگی به عنوان یکی از شاخص های در حال رشد خبر داد که مایه بالندگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز است و اضافه کرد: همچنین تعداد شرکت کنندگان در جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت که یکی از معتبرترین رویدادهای فرهنگی این وزارتخانه است، از کمتر از 800 نفر در سال 92 به بیش از هفت هزار شرکت کننده در جشنواره اخیر قرآن و عترت رسید که با چهارمین قهرمانی پیاپی دانشگاه علوم پزشکی شیراز همراه بود.

این مقام مسوول با اشاره به برگزاری هفتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد: دانشگاه علوم پزشکی شیراز همیشه یکی از پایه های فرهنگی در این جشنواره در چندین سال گذشته به شمار رفته و هم اینک بیش از هزار و پانصد نفر از این دانشگاهیان در این جشنواره شرکت می کنند.

رئیس ستاد اردوهای جهادی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اظهار اینکه اردوهای جهادی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از نقاط قوت فرهنگی و معنوی این دانشگاه به شمار می رود افزود: هم اکنون دانشجویان، کارکنان و اساتید جهادگر این مرکز معتیر آموزش پزشکی موفق به اجرای فعالیت های جهادی بسیار ارزشمند در سطح استان شده اند که همگی با محوریت سلامت و توسعه و گسترش بهداشت و درمان توفیق ارائه خدمت به محروم ترین مناطق و مردم این استان را داشته است.

دکتر عزیزی ادامه داد: ورزش و تربیت بدنی نیز از دیگر نقاط قوت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به شمار می رود؛ به صورتی که در حال حاضر حتی یک روز بدون ورزش در این دانشگاه وجود نداشته و تربیت بدنی بخش جدانشدنی روزمره برای کارکنان، دانشجویان و اساتید علاقمند است.

او با اشاره به کسب سه دوره قهرمانی پیاپی و یک دوره نائب قهرمانی در المپیاد ورزشی دانشجویان علوم پزشکی کشور، افزود: در سال جاری مساحتی بیش از 23 هزار متر مربع فضای اختصاصی ورزشی در اختیار دانشگاه قرار دارد و بیش از پنج هزار دانشجوی علاقمند در حال استفاده از این اماکن ورزشی هستند که بدون شک در سال های آینده موفق به گسترش این فضاها و توسعه کمی و کیفی آن هستیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه گفت: توانمندسازی فرهنگی اساتید جوان دانشگاه یکی دیگر از مسوولیت های خطیر این معاونت است؛ چرا که این توانمندسازی را به مثابه سرمایه گذاری بلند مدت فرهنگی برای دانشگاه می دانیم؛ در حال حاضر شاهد افزایش مطلوب شرکت کنندگان در این کارگاه های فرهنگی هستیم، به شکلی که در حال حاضر بیش از سیصد استاد جوان دانشگاه در دوره های متنوع توانمندسازی فرهنگی شرکت کرده و تعداد این کارگاه های به حدود 20 دوره در سال می رسد.

دکتر عزیزی ابراز امیدواری کرد تا با رفع مشکلات موجود در منابع و فشارهای اقتصادی، روند توسعه و گسترش کمی و کیفی خدمات این معاونت نیز سرعت بیشتری یافته تا آنچه را که شایسته خدمات گیرندگان این دانشگاه است، به آنان عرضه شود./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/11/19
تعداد بازدید:
199
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal