حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۸ چهارشنبه ۵ تير
تجلیل از 114 پرستار نمونه کشور و استان فارس/ نقش موثر پرستاران در تشخیص و درمان بیماری ها
.

در آئینی که به مناسبت میلاد حضرت زینب(س) و روز پرستار برگزار شد، 114 پرستار نمونه کشوری و استانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تقدیر شدند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس دانشگاه در این آیین با بیان اینکه هر روز، روز پرستار است، گفت: زیرا مردم هر روز پرستاری می شوند و در بیمارستان ها خدمات دریافت می کنند؛ روز پرستار، زادروز زنی است که الگوی پرستاری و نمونه یک زن مسلمان و بی نظیر در دنیاست؛ کسی که از یک کاروان مراقبت می کرد و نامش در تمام تاریخ پابرجاست.

 

دکتر «علی بهادر» با اشاره به اجر و پاداش خدمت در حرفه پرستاری، افزود: جایگاه پرستاری در کشور، استان و دانشگاه باید بیشتر و بهتر از الان باشد و ارزش مادی آن نیز مانند ارزش معنوی آن حفظ شود؛ پرستار جزء جدانشدنی در یک تیم پزشکی است که بیشتر از پزشکان با بیمار در ارتباط است و از بیماران مراقبت می کند. 

رییس دانشگاه تاکید کرد: باید در کشور به سمتی برویم که تلاش های افرادی که به صورت شبانه روز زحمت می کشند دیده شود و زحمات آنها جبران شود؛ پرستاری کار دشواریست، اما رضایت یک انسان به عنوان بالاترین مخلوق خدا، پاداش بالایی دارد.

 

دکتر بهادر، با تاکید بر بالا بردن سطح آموزشی دانشجویان پرستاری و شاغلان این عرصه گفت: پزشکان و پرستاران در کنار یکدیگر برای درمان بیماران تلاش می کنند؛ پرستاران نقش مهمی در تشخیص و درمان دارند، در بسیاری از موارد پرستاران با تشخیص صحیح مشکل بیماران، کمک موثری برای پزشکان در فرآیند درمان هستند.

او با اشاره به اهمیت صرفه جویی در هزینه ها، افزود: با وجود شرایط اقتصادی کشور و دانشگاه در بسیاری از هزینه های غیرضروری صرفه جویی می شود تا بتوانیم پرداخت ها را به موقع انجام دهیم؛ با اینکه قیمت تجهیزات و داروها چند برابر شده است، اما سعی کرده ایم خللی در ارایه خدمات به بیماران و پرداختی ها به کارکنان و پرستاران، ایجاد نشود.

 

دکتر بهادر همچنین از دریافت مجوز استخدامی برای تعدادی از پرستاران شرکتی شاغل در دانشگاه خبر داد.

اجرای طرح غربالگری سلامت؛ با همت پرستاران در مسیر ارتقای سلامت ایران

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با تقدیر از تلاش های پرستاران در حوزه بهداشت، درمان و سلامت استان خدمت در حوزه درمان را یکی از دشوارترین و پراسترس ترین مشاغل در کشور عنوان کرد و گفت: حوزه پرستاری نیز در بیمارستان ها و مراکز درمانی به ویژه در بیمارستان های خاص، سختی های زیادی دارد.

دکتر «عبدالخالق کشاورزی» خطاب به پرستاران شرکت کننده در این آئین افزود: استان فارس و دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تلاش های شما در حوزه سلامت یکی از پیشروترین دانشگاه های کشور است؛ با وجود مسایل مختلف و تنگناهای موجود، حوزه درمان در کشور کمتر از سایر حوزه ها تحت تاثیر قرار گرفته است.

 

معاون درمان دانشگاه ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت، تغییر اساسی در نظام ارایه خدمات درمانی به مردم در کشور ایجاد کرد و تلاش می کنیم با عزم جدی تر، خدمات را به نیازمندترین افراد ارایه دهیم؛ با وجود فشار و سختی کار، دغدغه روزانه مدیران و مسوولان دانشگاه، وضعیت معیشت و رفاه کارکنان است.

دکتر کشاورزی ابراز امیدواری کرد تا با توان مضاعف، عزم جدی تر و دلگرمی بیشتر به مردم ارایه خدمت کنیم، چرا که خدمت در شرایط سخت و تنگناها، قابل تقدیر است.

او با هشدار نسبت به خطر شیوع فشار خون و دیابت در چند سال آینده در کشور، بر اهمیت آموزش و تلاش برای تغییر در سبک زندگی و رژیم های غذایی جامعه و کاهش بیماری های غیرواگیر به عنوان یک وظیفه ملی، تاکید کرد و از اجرای طرح غربالگری سلامت با هدف شناسایی و مهار این گروه از بیماری ها خبر داد.

معاون درمان دانشگاه با تاکید بر اهمیت توجه به ورزش، گفت: امید است با اجرای طرح غربالگری از سوی معاونت پرستاری وزارت بهداشت، بتوانیم نقش موثری در سلامت کشور، در حوزه پیشگیری داشته باشیم.

کاهش بار اشغال تخت های بیمارستانی با توسعه مراقبت از بیماران در منزل

مدیر خدمات پرستاری دانشگاه، با اشاره به تاکید وزارت بهداشت در زمینه پرستاری جامعه نگر و پیگیری موضوع مراقبت از بیمار در منزل گفت: پرستاری تنها مختص به داخل بیمارستان نیست؛ موضوع مراقبت از بیمار در خانه مساله مهمی است که از دو سال پیش از سوی وزارت بهداشت به آن پرداخته شده و در این مورد، چندین نشست در وزارت بهداشت برگزار شده است.

«محبوبه ظریفکارفرد» افزود: تلاش می کنیم تا مسایل مالی این طرح برطرف شود و از بار اشغال تخت های بیمارستان ها کاسته شود.

او با تقدیر از همکاری دفاتر پرستاری و پرستاران در زمینه لوایح 28گانه که 14 بند آن مربوط به پرستاری می شود؛ ادامه داد: تیم پرستاری در کنار تیم پزشکی، به دلیل اهمیت موضوع پیشگیری به عنوان یکی از وظایف پرستاری، در این زمینه فعالیت می کند.

ظریفکارفرد یکی دیگر از مسایلی که از سوی وزارت بهداشت و دانشگاه روی آن تاکید می شود و تیم پرستاری در کنار تیم پزشکی به آن می پردازد را موضوع بیماری های غیرواگیر، سکته های قلبی و سکته های مغزی عنوان کرد.

مدیر خدمات پرستاری دانشگاه در ادامه به طرح تحول نظام سلامت و دستاوردهای حوزه پرستاری در این زمینه اشاره کرد و گفت: با توجه به شرایط موجود باید در زمینه ذخیره منابع تلاش و به دانشگاه کمک کنیم؛ آمارها نشان می دهد که پرستاران در این مورد نیز عملکرد خوبی داشته اند.

ظریفکارفرد افزود: به دلیل اهمیت پرستاری، به جای روز پرستار هفته پرستار اعلام شده است و از دانشگاه های علوم پزشکی و پرستاران خواسته شده تا در اجرای طرح غربالگری فشار خون و BMI در افراد بالای 30 سال، مشارکت کنند؛ یکی از مهم ترین نمادهای پیشرفت هر کشور بهبود شاخص های مربوط به سلامت و یکی از بهترین راه ها نیز پیشگیری، به عنوان یکی از وظایف اساسی پرستاران است.

او ادامه داد: بر اساس آمار حدود شش و نیم میلیون ایرانی مبتلا به فشار خون هستند و بسیاری از آنها از بیماری خود آگاهی ندارند، بنابراین لازم است روی این موضوع کار کنیم و به مردم اطلاع رسانی کنیم.

 

بالین و آموزش؛ 2 جزء جدایی ناپذیر پرستاری

رییس دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س) نیز به عنوان دیگر سخنران این آئین، گفت: باید به خود افتخار کنیم که شأن و منزلت حرفه پرستاری، با تاسی از مقاومت و اقتدار بانوی بزرگ اسلام حضرت زینب(س) قوت می یابد.

دکتر «کاملیا ترابی زاده» بالین و آموزش را دو جزء جدایی ناپذیر عنوان کرد و افزود: امروزه شاهد هستیم که همکاران در گروه های مختلف پرستاری، نقش بسزایی در آموزش دانشجویان دارند.

او ادامه داد: تربیت شوندگان و دانشجویان به عنوان یکی از ذینفعان اصلی نظام آموزش، ارایه دهندگان سلامت و همکاران آینده ما هستند؛ بنابراین همه ما با توجه به نقش اساسی که گروه های مختلف پرستاری در حوزه سلامت به ویژه درمان ایفا می کنند، متعهد هستیم در تربیت افرادی که بتوانند در ارتقای سطح سلامت جامعه کمک کنند، مشارکت داشته باشیم، رسالت ما باید این باشد که افرادی توانمند، کارآمد و دلسوز را به سیستم سلامت جامعه تحویل دهیم تا بتوانند نقش کلیدی خود در ارتقای خدمت شایسته به بیماران، ایفا کنند.

رییس هیات مدیره نظام پرستاری استان فارس نیز در این آیین از برگزاری انتخابات سازمان نظام پرستاری در خرداد 98 خبر داد و از پرستاران دعوت کرد تا در این انتخابات مشارکت داشته باشند.

دکتر «الهه ستودگان» افزود: سازمان نظام پرستاری یک سازمان حرفه ای و قدرت آن مربوط به اعضای آن است، بنابراین تلاش کنیم تا به تقویت سازمان خود کمک کنیم.

این آیین، امروز؛ هجدهم دی، با تجلیل از چهار پرستار نمونه کشوری و 110 پرستار نمونه استان فارس، در مجموعه سینا و صدرا برگزار شد./102

پایان خبر

تاریخ:
1397/10/18
تعداد بازدید:
1161
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal