سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
خبر امروز / 20 شهریور
.

بازدید سرزده رییس شبکه بهداشت و درمان زرقان از بیمارستان امام حسن عسکری(ع)

رییس شبکه بهداشت و درمان زرقان به طور سرزده و شبانه، از بیمارستان امام حسن عسکری(ع) این شهر بازدید کرد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان زرقان، مهندس «فیروز ظاهرپور» در این بازدید روند خدمات دهی به مردم و بیماران را در این بیمارستان مورد ارزیابی و بررسی قرار داد.

 

او ضمن بازدید از بخش اتفاقات و بستری، با بیماران و همراهان گفت و گو کرده و به مسایل آنان رسیدگی کرد. همچنین موارد مطرح شده از سوی بیماران، با سوپروایزر و مترون بخش مورد بررسی قرار گرفت.

رییس شبکه بهداشت و درمان زرقان ضمن بازدید از بخش های زایشگاه، آزمایشگاه، اتاق عمل، دیالیز و سایر بخش ها و گفت و گو با پزشکان کشیک و کارکنان بخش های مختلف بیمارستان، از نزدیک با چالش های آنان آشنا شد.

 

در ادامه مهندس ظاهرپور نحوه اعزام بیماران به بیمارستان های قطب شیراز را بررسی کرد و از داروخانه شبانه روزی این بیمارستان نیز با هدف ارزیابی چگونگی ارائه خدمات دارویی بازدید کرد./101


در منطقه آباده طشک انجام می شود؛ نظارت ویژه کارشناسان سلامت محیط در ایام محرم و صفر

کارشناسان واحد سلامت محیط شبکه بهداشت و درمان آباده طشک در دهه ابتدایی ماه محرم، نظارت ویژه ای بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی داشتند.

 به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان منطقه آباده طشک، رئیس مرکز بهداشت و درمان آباده طشک گفت: تیم های بازرسی واحد سلامت محیط در ایام محرم و صفر بر هیات های عزاداری و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی نظارت می کنند.

«خسرو زارعی» قرار ندادن مواد غذایی گرم در ظرف پلاستیکی را از مهمترین توصیه های بهداشتی در این زمینه دانست و افزود: برای جلوگیری از بیماری های روده ای، بهترین زمان توزیع وصرف غذای گرم بین هیات ها و اجتماعات، کمتر از دو ساعت پس از توزیع نذورات است.

او ادامه داد: استفاده از مواد اولیه غذای استاندارد و بهداشتی و رعایت بهداشت فردی در هنگام پخت و پز نیز موجب کاهش بروز بیماری های قابل انتقال از غذا در جامعه می شود.

زارعی یادآور شد: رعایت بهداشت ساختمان، تجهیزات، نظافت فردی و تهیه و نصب وسایل اطفای حریق برای جلوگیری از آتش سوزی احتمالی، از جمله مواردی است که در این بازدیدها مورد توجه قرار گرفته است./101


برگزاری آیین های سوگواری ایام شهادت ابا عبدالله الحسین(ع) در بیمارستان امیرالمومنین(ع)

در دهه نخست محرم، آیین های قرائت زیارت عاشورا، روضه خوانی و سوگواری ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور مدیر، مسوولان، کارکنان و همراه بیماران در بیمارستان سوانح سوختگی حضرت امیرالمومنین(ع)، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی حضرت امیرالمومنین(ع)، مدیر این مرکز گفت: به مناسبت فرارسیدن ایام محرم و شهادت امام حسین(ع)، این مرکز با سیاهپوش کردن نمازخانه، نصب بنر و پرچم های سیاه در محوطه بیمارستان، مهیای عزاداری این ایام شد.

دکتر «محمدمهدی مرزوقی» افزود: قرائت زیارت عاشورا پیش از ماه محرم نیز به صورت هفتگی در نمازخانه بیمارستان امیرالمومنین(ع) برگزار و در دهه نخست محرم نیز این آیین، به همراه عزاداری برای حضرت سیدالشهدا(ع)، با حضور پرشور کارکنان به صورت روزانه برگزار شد./102

 

برگزاری نشست بصیرت حسینی در بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) داراب

با مشارکت پایگاه بسیج اداری امام جعفر صادق(ع) و حضرت زینب(س) بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) شهرستان داراب، نشست بصیرت حسینی در این بیمارستان برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) داراب، رییس این بیمارستان گفت: این آیین هر ساله همزمان با ایام محرم و عزاداری شهادت اباعبدالله الحسین(ع) در این مرکز برگزار می شود.

دکتر «فرزین بابائی» افزود: برگزاری دعای پرفیض زیارت عاشورا، نوحه خوانی به مناسبت دهه نخست محرم و شهادت سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، توزیع غذای نذری بین کارکنان، بیماران و همراهان و سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین «قانعی» نماینده ولی فقیه در ناحیه مقاومت بسیج شهرستان داراب، از برنامه های این آیین بود.

در این آیین، سرهنگ «بهمنی» فرمانده بسیج ادارات، حجت الاسلام والمسلمین «قانعی» نماینده ولی فقیه در ناحیه مقاومت بسیج و مسوولان ادارات شهرستان داراب، حضور داشتند./102

 

تشدید نظارت کارشناسان بهداشت محیط کازرون بر مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی در دهه نخست محرم

کارشناس واحد بهداشت محیط مرکز بهداشت شهید «پیرویان» شهرستان کازرون، از تشدید نظارت و بازرسی کارشناسان این واحد بر مراکز تهیه و توزیع نذورات در دهه نخست محرم، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان کازرون، «اکرم عفیفیان» با اعلام این خبر گفت: در راستای طرح نظارتی ایام محرم، کارشناسان واحد بهداشت محیط این شبکه بهداشت و درمان، نظارت و کنترل بهداشت محیط مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی حساس، اماکن متبرکه، مکان های برگزاری آیین شیرخوارگان حسینی، مساجد، ایستگاه های توزیع شربت، شیرینی و مواد غذایی نذری را تشدید کردند.

 

او ادامه داد: در بازرسی های کارشناسان این واحد، علاوه بر کنترل بهداشت فردی افراد توزیع کننده نذورات، بر استفاده آنها از دستکش در هنگام تماس مستقیم با مواد غذایی، قرار دادن سطل های زباله کیسه دار در ایستگاه های توزیع شربت و استفاده از ظروف غذایی مناسب برای مواد غذایی داغ، تاکید شد.

این کارشناس بهداشت محیط از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه مشکل بهداشتی یا بروز مسمومیت غذایی پس از استفاده از مواد غذایی، ضمن مراجعه به پزشک، موضوع را برای پیگیری، به کارشناسان سامانه تلفنی 190 اطلاع دهند./102


رسیدن به وزن مطلوب باید تدریجی باشد / توصیه به پرهیز از حذف وعده صبحانه

در راستای اجرای برنامه جامع پیشگیری و کنترل اضافه ‌وزن و چاقی در کودکان و نوجوانان، کارکنان یکی از شرکت تولیدی در شیراز با نقش تغذیه در کنترل و پیشگیری اضافه وزن و چاقی و همچنین اهمیت استفاده از نمک ید دار و مضرات استفاده از نمک های تصفیه نشده، آشنا شدند.

 

به گزارش روابط عمومی مرکز بهداشت شهدای والفجر، مسوول واحد بهبود تغذیه این مرکز بهداشت گفت: علل شیوع چاقی، عوارض چاقی، راهکارهای پیشگیری و کنترل اضافه وزن و چاقی، محاسبه نمایه توده بدنی، هرم مواد غذایی و همچنین نقش ید دربدن، اختلالات ناشی از کمبود ید، شیوه نگهداری از نمک یددار و آسیب های استفاده از نمک های تصفیه نشده مانند نمک دریا و نمک کوه، از جمله آموزش هایی بود که به حاضران ارائه شد.

«مریم مهارت» افزود: چاقی یکی از شایع ترین مشکلات مرتبط با رژیم غذایی است و عامل مهم خطرساز و تهدید کننده بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی عروقی، دیابت نوع2، سندرم متابولیک و بیماری های عصبی است، اما باید به خاطر سپرد، اگر بتوان به وزن مطلوب رسید، می توان از بروز این مشکلات تا اندازه زیادی پیشگیری کرد.

او از جمله علت های شیوع چاقی در جامعه به ژنتیک، مشکلات هورمونی از جمله کم کاری تیروئید، عوامل عصبی مانند آسیب های وارده به مغز، مصرف برخی دارو ها، عدم تحرک و آگاهی ناکافی مردم اشاره کرد و افزود: کاهش وزن و رسیدن به وزن مطلوب، باید تدریجی و مداوم باشد و این بسیار بهتر از کم کردن سریع وزن است.

مهارت در رابطه با بهترین راهکارها برای رسیدن به وزن مطلوب، توضیح داد: افزایش وعده های غذایی تا حد ممکن؛ افزایش فعالیت بدنی، مصرف مایعات فراوان، مصرف غذاهای کم نمک و کم چرب و همچنین استفاده از روغن مایع در پخت غذاها، انتخاب لبنیات کم چرب، استفاده از نان های سبوس دار، حجیم کردن وعده های غذایی با سیزی ها، فیبرها و حبوبات به میزان دست کم یک واحد میوه و سه واحد سبزی در روز، پرهیز از مصرف شیرینی ها، کیک ها، بیسکویت های کرمدار، شکلات ها، قند، شکر و تنقلاتی مانند چیپس، پفک، محدود کردن مصرف گوشت قرمز و جایگزین کردن گوشت مرغ و ماهی، ایجاد نظم در ساعات خواب زود هنگام شبانه و رعایت وعده های اصلی و میان وعده ها و پرهیز از حذف وعده صبحانه، اصلاح تدریجی عادات غذایی اشتباه و خارج از چارچوب برنامه های موردنیاز و ناخنک زدن ها و ریزه خواری های مداوم، از جمله راهکارهای رسیدن به وزن مطلوب است.

او با بیان اینکه «ید» یکی از عناصر کمیاب در بدن است و اهمیت این عنصر به علت ضروری بودن آن در ساخت هورمون های تیروئید است که برای رشد، تکامل و تنظیم سوخت و ساز مهره داران اهمیت دارد، ادامه داد: نزدیک به یک میلیارد انسان در سراسر دنیا، در خطر کمبود ید قرار دارند.

مسوول واحد بهبود تغذیه این مرکز بهداشت درخصوص مهمترین عوارض کمبود ید گفت: این عوارض شامل گواتر ساده، کم کاری تیروئید، «کرتینیسم» یا همان عقب ماندگی ذهنی نوزاد همراه با کری و لالی است و همچنین از عوارض کمبود ید در دوران جنینی می توان به سقط جنین، تولد جنین مرده، ناهنجاری های مادرزادی، افزایش مرگ و میر اطفال و نوزادان، اختلالات حرکتی و روانی، کمکاری تیروئید، رشد ناقص دستگاه عصبی و عقبماندگی ذهنی اشاره کرد.

او غذاهای دریایی، خرچنگ، میگو، صدف، ماهی آب های شور ، لبنیات، تخم مرغ و نمک یددار را از منابع غذایی دارای ید مطلوب عنوان کرد.

نحوه صحیح نگهداری نمک یددار

مهارت درباره شیوه نگهداری درست نمک یددار تاکید کرد: نمک ید دار باید دور از نور و رطوبت و در ظروف شیشه ای تیره، فلزی، چوبی، پلاستیکی نگهداری شود؛ درب ظرف باید همیشه بسته باشد؛ ظروف شیشه ای شفاف مناسب نیست؛

نمک در مراحل آخر پخت به غذا اضافه شود؛ در جای خشک و خنک نگهداری شود.

او با این هشدار که نمک دریا یک نوع نمک تصفیه نشده است که از تبخیر آب دریا به دست می آید و دارای ناخالصی های گوناگونی از جمله خاک، آهک و فلزات سنگین است، درباره آسیب های نمک دریا یادآور شد: چند سالی است که بدون مجوز وزارت بهداشت، نمک دریا با عنوان نمک دریای خوراکی در سطح شهر ها و روستاها به فروش می رسد و روی بسته بندی هیچ کدام از آنها نیز، عنوان «نمک خوراکی مجاز» یاد نشده است.

مسوول واحد بهبود تغذیه مرکز بهداشت شهدای والفجر هشدار داد: نمک دریا به دلیل نداشتن ید، مشکلاتی نظیر گواتر و عقب ماندگی ذهنی را ایجاد می کند و همچنین با دارا بودن مواد سمی و ناخالصی، خطر بروز سرطان ها و بیماری های کلیوی و کبدی را در پی دارد./103


برگزاری سومین نشست ایمنی آب در زرقان

سومین نشست ایمنی آب با حضور نمایندگان ادارات، در شبکه بهداشت و درمان زرقان تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان زرقان، کارشناس مسوول واحد بهداشت محیط این شبکه بهداشت و درمان گفت: ضرورت تعامل بین بخشی برای پیشرفت، تعیین هدف در برنامه ایمنی آب و تبادل اطلاعات، بسیار مهم است.

 

مهندس «عبدالرضا غفوری» با بیان اینکه نباید نسبت به همکاری بین ادارات بی توجهی انجام شود، افزود: این تعامل موجب سرعت بخشیدن و دست یافتن به نتیجه مطلوب می شود.

مهندس «عجم» مدیر کنترل کیفی آبفای شهری استان فارس نیز، در این نشست در خصوص کلیات و اهداف برنامه ایمنی آب، ابعاد مختلف برنامه و اقدامات انجام شده، آموزش های لازم را به اعضا ارائه داد و گفت: مقرر شد که هر کدام از اعضا، وظایف تعریف شده را بر اساس سند راهبردی برنامه ایمنی آب پیگیری کنند.

این نشست با حضور رییس شبکه بهداشت و درمان زرقان، نمایندگان ادارات آبفای شهری و روستایی، صنعت و معدن، پالایشگاه، شرکت پخش فراوررده نفتی، شهرداری، بخشداری، محیط زیست، جهادکشاورزی و آب منطقه ای زرقان، برگزار شد./103

 

خدمات رسانی 66 بهورز در مجموعه مرکز بهداشت شهدای والفجر

مسوول واحد توسعه شبکه و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت: در این مرکز بهداشت، 66 بهورز در 25 خانه بهداشت، به جمعیتی حدود 45هزار و 879 نفر ارائه خدمت می کنند.

 

به گزارش واحد روابط عمومی مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، دکتر «مهنوش طینوش» با اشاره به تقدیر از بهورزان این مرکز گفت: بهورزان، دانش آموختگان جامع نگر نظام سلامت و از پیشگامان ارائه خدمات در روستاها هستند.

او افزود: 16 نفر از نمایندگان شورای بهورزی، شامل بهورزان فعال در پویش سنجش فشارخون و برندگان مسابقات حضوری، با حضور دکتر «محمدجواد لولیا» مدیر واحد توسعه شبکه و ارتقای سلامت دانشگاه علوم پزشکی، دکتر «احمد رضازاده» رییس مرکز بهداشت شهدای والفجر و دکتر «امین نعمتی» معاون این مرکز تجلیل شدند./101


پاسخگویی مدیران اورژانس به تماس های مردمی

اعضای مدیریت اورژانس فارس با حضور در مرکز پیام اورژانس شیراز در روز شانزدهم شهریور، مصادف با هفتم محرم، پاسخگوی مددخواهان و عزاداران حسینی بودند.

به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول مراکز ارتباطات اورژانس فارس گفت: با حضور رئیس، معاون و دیگر اعضای مدیریت اورژانس فارس، بیش از پانصد تماس پاسخ داده شد که از این تعداد 17 درصد، شامل 86 مورد از تماس ها منجر به ماموریت شد.

«مرضیه دهقانی» افزود: مرکز پیام اورژانس 115 شیراز با 30 خط 115 و با حضور پزشک و کارشناسان پرستاری در هر نوبت کاری، آماده پاسخگویی به نیاز مددخواهان و هم استانی هاست./101

 

اجرای برنامه های سوگواری محرم در دانشکده بهداشت

همزمان با ایام حزن انگیز عزاداری سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله (ع)، برنامه های متناسب با این ایام در دانشکده بهداشت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشکده بهداشت، معاون دانشجویی فرهنگی این دانشکده گفت: مراسم پر فیض زیارت عاشورا در دهه اول محرم هر روز صبح در نمازخانه دانشکده برگزار شد، همچنین به همین مناسبت، پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، حجت الاسلام «داوودی» امام جماعت دانشکده به ایراد سخنرانی در خصوص فضیلت این ایام و واقعه کربلا پرداختند.

دکتر «محمد حسینی» با بیان اینکه افزایش معرفت و شناخت حرکت والای سرور شهیدان حضرت ابا عبدالله (ع) از اهداف اصلی برگزاری این مراسم ها در دانشکده است، افزود: در کنار برگزاری این برنامه ها، کارگاه های آموزشی در حیطه ­های مرتبط با این ایام نیز برای کارکنان دانشکده برگزار شد./101

 

عیادت معنوی خادمان حضرت سید علاء الدین حسین(ع) از بیماران بخش های بستری بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)

بیماران بخش های بستری مرکز آموزشی درمانی حضرت علی اصغر(ع)، میزبان خادمان فرزند امام موسی کاظم(ع) شدند.

 

به گزارش روابط عمومی بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)، همزمان با روزهای عزاداری سید و سالار شهیدان، از سوی آستان مقدس «سید علاء الدین حسین(ع)»، هیاتی از خادمان آن حضرت با عیادت از بیماران، برای آنان از درگاه خداوند متعال طلب شفا کردند.

 

در این دیدار معنوی، بسته های تبرکی از سوی آستان آن حضرت، در بین بیماران توزیع شد.

خادمان ‌آن بارگاه عظیم الشان با خواندن ادعیه به صورت دسته جمعی در حضور بیماران و همراهان، علاوه بر عزاداری سید و سالار شهیدان، برای شفای همه بیماران، دست به دعا برداشتند./101

 

اجرای طرح ضربتی پیشگیری و کنترل شپش در آستانه بازگشایی مدارس شهرستان قیروکارزین

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان شهرستان قیروکارزین، از اجرای طرح ضربتی پیشگیری و کنترل شپش در آستانه بازگشایی مدارس در این شهرستان، خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان قیروکارزین، «خیرالله چمن» گفت: در کمیته شورای بهداشتی مدارس و کمیته مروج سلامت مدارس که با حضور کارشناسان مسوول شبکه بهداشت و درمان و آموزش و پرورش شهرستان قیروکارزین برگزار شد، اجرای طرح ضربتی پیشگیری و کنترل شپش در آستانه بازگشایی مدارس، مورد تاکید قرار گرفت.

او اضافه کرد: پیشگیری و کنترل شپش در هفته های آغازین مهر، با اجرای طرح ضربتی معاینه های دانش آموزان در مدارس پرشیوع و آموزش به تمامی رابطان بهداشت و مدیران مدارس برای همکاری در اجرای معاینات پدیکلوزیس دانش آموزی در روزهای پایانی شهریور، انجام می شود.

چمن افزود: در این کمیته، برنامه های بهداشتی سال تحصیلی جدید از جمله غربالگری، معاینات دانش آموزان گروه هدف، طرح پیشگیری از پوسیدگی دندان، بهداشت محیط مدرسه، بوفه، تغذیه سالم، طرح آهن یاری و مکمل ویتامینD نیز، در دستور کار قرار گرفت./102

پایان خبر


نمایش فیلم
تاریخ:
1398/06/20
تعداد بازدید:
1195
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal