سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۵ خرداد
تقدیر از برترین های تحول اداری و مدیریت دانش دانشگاه علوم پزشکی شیراز/ تاکید رییس دانشگاه بر لزوم خلاقیت و ارایه ایده های نو برای پیشرفت دانشگاه و کشور
.

آیین تقدیر از برترین های مدیریت دانش سال های 94 تا 97 و برترین های ارزیابی عملکرد تحول اداری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال های 96 و 97، با حضور رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مشاورعالی رییس دانشگاه، معاونان، مدیران و کارکنان دانشگاه، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس دانشگاه در این آیین با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران گفت: دلیل این تحریم ها این است که در سال های گذشته اقداماتی در کشور انجام شده و وابستگی کشور به نفت نسبت به گذشته کمتر شده است، چرا که کشوری که تک محصولی و تنها وابسته به فروش نفت است، پیشرفت نمی کند. 

دکتر «علی بهادر» با تاکید بر اهمیت خودکفایی در سیر پیشرفت، ادامه داد: امروز دانشگاه ها در تولید علم و تولید ثروت حرف نخست را می زنند و دیگر علم از ثروت جدا نیست؛ دانشگاه امروز باید کارآفرین باشد و در دانشگاه کارآفرین، تمام نیروها در راستای تبدیل به دانشگاه نسل سوم، گام برمی دارند.

رییس دانشگاه دنیای امروز را دنیای رقابت دانست و گفت: اگر محصولی تولید کنیم، می توانیم حرفی برای گفتن داشته باشیم و در دنیا صاحب جایگاه شویم.

دکتر بهادر بیان کرد: همه ما باید دنبال یک هدف باشیم و آن هدف تولید محصول است، باید در جامعه بازار و ایده های مختلف داشته باشیم؛ باید به فکر باشیم و به آموزش و پژوهش دانشگاه کمک کنیم، دانشگاهی کارآمد است که هدف داشته باشد و برای تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم، در راستای اهداف آموزشی، پژوهشی، کارآفرینی و دانش بنیان، کار کنیم.

او ادامه داد: برای پیشرفت و ارتقای یک دانشگاه، باید با برنامه دقیق و منظم پیش رفت، تمام مجموعه دانشگاه باید به توسعه و پیشرفت دانشگاه کمک کنند؛ هر جامعه ای اگر می خواهد تغییر کند، باید ابتدا از خود شروع کند، پیشرفت دانشگاه در کارآفرینی و برنامه ریزی هدفمند است.

رییس دانشگاه با اشاره به تلاش مجموعه دانشگاه برای پرورش دانشجویان و فارغ التحصیلان کارآمد و کارآفرین و با برنامه برای خدمت به جامعه گفت: اهداف دانشگاه باید به گونه ای دنبال شود تا افراد کارآفرین زیادی به جامعه معرفی شود، خلاقیت موضوعی ست که باید در دانشگاه پرورش داده شود.

دکتر بهادر افزود: امروزه در دنیا، دانشگاه ها کارآفرین و مولد هستند و چرخه تولید را اداره می کنند.

تاکید بر توجه به منابع نرم افزاری و استفاده از مدیریت مشارکتی کارکنان در اداره امور دانشگاه

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین گفت: تقدیر از همکاران حوزه تحول اداری بر اساس روال هر ساله برگزار می شود و امسال در معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه سعی شده تا به موضوع مدیریت دانش نیز با نگاه جدیدی توجه شود و در قانون نیز بر موضوع تحول اداری تاکید شده است.

 

دکتر «مهرداد شریفی» اداره یک سازمان را نیازمند وجود منابع مختلف سخت افزاری در کنار نرم افزاری دانست و ادامه داد: در دانشگاه علوم پزشکی شیراز سعی شده در کنار وجود منابع سخت افزاری، به منابع نرم افزاری نیز توجه شود، موضوع تحول اداری و مدیریت دانش تلاش می کند تا به مدیریت نرم افزاری کارها توجه کند.

او افزود: اگر منابع یک سازمان را به چند بخش تقسیم کنیم که شامل نیروی انسانی، تجهیزات و منابع مالی باشد، در کمیته های مختلف تحول اداری برای استفاده بهینه از این منابع و برطرف کردن ایرادهای نرم افزاری تلاش می شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با تاکید بر استفاده از دانش و تجربیات کارکنان دانشگاه برای اداره بهتر امور، بیان کرد: مدیریت دانش زمینه را برای استفاده از تجربه، علم، دانش و ایده های کارکنان فراهم می کند و امیدواریم زمینه کامل تری برای استفاده از مدیریت مشارکتی تمام مجموعه دانشگاه استفاده کنیم و ظرفیتی ایجاد شود تا از تمام اساتید، اعضای هیات علمی، کارکنان و دانشجویان برای اداره بهتر دانشگاه، بهره ببریم.

 

دکتر شریفی گفت: با توجه به شرایط موجود کشور باید به مدیریت نرم افزاری توجه داشته باشیم، مدیریت نرم افزاری به این معنی است که با منابع کمتر، خروجی بیشتری داشته باشیم که در واقع همان بهره وری است و باید برای بهره وری بیشتر به مدیریت نرم افزاری توجه شود.

او در ادامه بر موضوع استفاده بهینه از کارکنان و منابع انسانی در حوزه های مختلف برای مشارکت بیشتر کارکنان، تاکید کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه با اشاره به ارزیابی سالیانه عملکرد تحول اداری و مدیریت دانشگاه و انتخاب برترین های حوزه تحول، از برنامه ریزی برای ارزیابی و رتبه بندی دستگاه ها و واحدهای مختلف دانشگاه بر اساس برنامه عملیاتی تحول اداری در تمام حوزه ها، خبر داد.

 

دکتر شریفی همچنین با اشاره به سفر چند روز گذشته معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به شیراز، از اعلام رضایت دکتر «تقوی نژاد» در بازدید از واحدهای دانشگاه خبر داد و از تعامل و همکاری تمام حوزه های دانشگاه با معاونت توسعه مدیریت و منابع دانشگاه، تقدیر کرد.

دکتر «نرجس السادات نسبی» مدیر منابع انسانی و مدیر توسعه سازمان و تحول اداری دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این برنامه، شیوه ارزیابی عملکرد واحدهای تحول اداری دانشگاه و انتخاب برترین ها را اعلام کرد.

او افزود: در این همایش از 13 دانش برتر، سه دانش شایسته تقدیر، چهار دانشکار برتر و اعضای شورای راهبری، همچنین حدود پنجاه ارائه دهنده و مجری دانش تقدیر می شود.

 

مدیر توسعه سرمایه انسانی و تحول اداری دانشگاه افزود: در ارائه و اجرای هرکدام از این دانش ها تعداد زیادی افراد شرکت داشتند و توانستند با حضور و همکاری خود باعث سود و صرفه ریالی و یا سود و صرفه هایی با شاخص های غیر ریالی مانند شاخص کاهش مرگ و میر سهولت انجام کار، ایمنی بیمار، مصرف بهینه، سرعت و کاهش زمان انجام کار و شاخص فرهنگ سازی برای دانشگاه شوند.

دکتر نسبی مشارکت سرمایه‌ های انسانی در سازمان ‌های امروزی را امری بدیهی و اجتناب ‌ناپذیر دانست و ادامه داد: نیاز به روش‌ ها و نظام‌ های نوین مدیریتی که قابلیت بهره‌مندی بهتر و بیشتر از این سرمایه‌ ها را فراهم سازد، بزرگ‌ ترین اولویت و ضرورت برای کشور و سازمان‌ هاست؛ از سوی دیگر یکی از مهم ‌ترین روش‌های ارتقای بهره‌وری در سازمان ‌ها، تکنیک ‌های مختلف مدیریت مشارکتی مانند سیستم مدیریت دانش است.

 

او خلاقیت و نوآوری را رمز بقای سازمان‌ ها، در دنیای متغیر کنونی عنوان کرد و گفت: یکی از مهم‌ترین نتایج مدیریت مشارکتی و به‌ طور خاص مدیریت دانش، افزایش نوآوری و در سطح بعد کارآفرینی است. دانشگاه علوم پزشکی شیراز مجموعه ای از سرمایه‌ های انسانی توانمند و متخصص است و مشارکت کارکنان، اساتید و دانشجویان در اجرای هر چه بهتر اهداف سازمانی دانشگاه، بزرگ ‌ترین سرمایه و افتخار و موجب ارتقای بیشتر ارائه خدمات سلامت است.

مدیر توسعه سرمایه انسانی و تحول اداری دانشگاه اضافه کرد: در شرایط کنونی، برنامه ‌ریزی، هدف ‌گذاری و اجرای برنامه ‌ها از سوی یک فرد یا گروه به ‌تنهایی امکان ‌پذیر نیست و استفاده از مدیریت مشارکتی و بهره‌ گیری از افکار، ایده‌ ها، خرد و تجربیات باارزش دیگر همکاران موهبت بزرگی است که می‌ت واند دورنمای روشن دستیابی به اهداف را در سریع‌ ترین زمان و بهترین شکل آن امکان‌پذیر ساخته و مشکلات موجود در اداره امور دانشگاه را به‌ راحتی برطرف کند.

این آیین امروز، بیست و دوم مرداد، در سالن های صدرا و سینا دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد./102

پایان خبر

نمایش فیلم
تاریخ:
1398/05/22
تعداد بازدید:
1128
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal