سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
تاثیر تغذیه با شیر مادر از دیدگاه روانشناسی
.

شیر مادر نــه تنـها بـرای پاسـداری از سـلامت انسـان در دوران کودکـــی مــورد اسـتفاده قـرار مـی گـیرد، بلکـه بــرای دوران نوجوانی، جوانی، میانسالی و حتی سالمندی نـیز زمینه سـاز صحـت و سـلامت انســـان است. شــیرمادر بــا گذشــت زمـــان ارزش تغذیه ای خود را از دست نمی دهد و حتی در سال دوم زندگی هم منبع انــرژی شـیرخوار است، به طوری که می تواند تا یک سوم نیـاز انرژی او را تــأمین کنـد.

یـک دهـه قبـل به گفته «کوئیلونوولـو »روانپزشـک کودکـــان، کودکی که تا ســن دو سـالگی بـا شـیرمادر تغذیه می شود، خوشبخت است، کودکانی که بــه مـدت طولانی تر از شــیرمادر تغذیـه شـده باشـند، دلبسـتگی بیشـتر و ارتبـاط نزدیکتـری بــا والدین خود دارند، نخستین ساعات پس از تولد بهترین زمان بـرای ایجـاد رابطـه عـاطفی اسـت، مکیـــدن پستان پس از زایمان، باعث عشق و علاقه بیشتر مادر بــه نـوزاد می شـود.

زمانی که مادران لذت دهانی کودک را از طریـق غـذا دادن ارضاء می کنند، کودکان به آنان وابسته می شـوند و نرمـی، شور و شـوق و مهربـانی مـادر در کـودک احـساس امنیـت بیـشـتری ایـجاد کرده و وابـسـتگی سـالم در او تـ ـوسعه می یابد.

تحقیقات بر اهمیت وابستگی و پیوند متقابل مـادر، کودک تأکید می کند و مراقبت های مادرانـه و تـأثیر آن در رشد یافتگی کودک را نشان می دهد، دلبـستگی ایمـن یـک سـبک سالم دلبستگی است که افـراد را قـادر مـی سـازد در زمـان مناسب با دیگران به طور خودگردان و مناسب تعامل داشـته باشد.

دلبستگی ایمن با ساز و کار نظارتی درونـی مـشخص می شود که اجازه می دهد افـراد بـه طـور انعطـاف پـذیر و سازنده روابط بین فردی خود را بهبود ببخشند، پژوهش ها نشان می دهد سبک های متفـاوت دلبـستگی نا ایمن، بـا انـواع مشکلات بین فردی و عزت نفس پایین تـر ارتبـاط دارد و تجارب بین فردی در سال های اولیه زندگی، کـارکرد بین فردی در زندگی آینده و شیوه های تعـدیل پریـشانی را تحت تاثیر قرار می دهـد.

همچنین پژوهش ها نشان داده انـد کودکـانی کـه از شـیر مـادر تغذیه شده اند، نمرات بهتری در ریاضـی، امـلاء، خوانـدن و نوشتن کسب می کنند و افزایش طول مدت شیردهی با افزایش رشد شناختی کودکان همراه است./105

«ماریه حسینی» کارشناس ارشد روانشناس بالینی مرکز آموزشی درمانی حافظ

پایان خبر

تاریخ:
1398/05/19
تعداد بازدید:
707
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal