سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
از هپاتیت C چه می دانیم؟
.

بیشتر افراد مبتلا به ویروس هپاتیتC ، هیچ نشانه ای حس نمی کنند و در بسیاری از موارد حتی ممکن است ندانند که این ویروس در بدنشان وجود دارد.

 

هپاتیت به معنای التهاب کبدی است و هپاتیت C نوعی عفونت واگیردار است که با ویروس عامل این بیماری ایجاد شده و با حمله به کبد، باعث التهاب کبد می شود.

هپاتیت C یکی از چندین نوع ویروس عامل هپاتیت بوده و به عنوان یکی از جدی ترین این ویروس ها از آن یاد می شود که در اثر ارتباط با خون آلوده و بیشتر در پی استفاده از سرنگ مشترک در معتادان تزریقی منتقل می شود.

هپاتیت C اغلب علامتی از خود نشان نمی دهد و علایم آن می تواند شامل خستگی، تب، تهوع و اشتهای کم، درد مفاصل و ماهیچه ها، زرد شدن پوست و سفیدی چشم ها، مدفوع زرد یا کم رنگ باشد.

راه انتقال هپاتیت C شامل انتقال راه تماس جنسی، در معرض خطر تماس با وسایل و تجهیزات آلوده به خون قرار گرفتن و خالکوبی و سوراخ کردن گوش با لوازم غیراستریل است.

مواردی که هپاتیت C از آنها منتقل نمی شود، شامل استفاده از ظروف مشترک، شیردادن به نوزاد، بغل کردن، بوسیدن، دست دادن، سرفه و یا فین کردن است، همچنین این ویروس از راه مواد خوارکی و آب نیز منتقل نمی شود.

برای پیشگیری از مبتلا شدن به هپاتیت C واکسنی وجود ندارد و بهترین راه تشخیص، انجام آزمایش است./105

دکتر «مصطفی ابراهیمی» مدیر گروه بیماری های واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز

پایان خبر

تاریخ:
1398/04/19
تعداد بازدید:
1227
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:9
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal