سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر
خبرامروز/ 22خرداد
.

تلاش همه جانبه تیم های سیار و ثابت شبکه بهداشت و درمان آباده در اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون

پایگاه های ثابت و تیم های سیار شبکه بهداشت و درمان آباده به صورت گسترده با حضور در سطح شهرستان آباده در حال سنجش و ثبت میزان فشارخون افراد بالای 30 سال هستند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان آباده از تلاش همه جانبه تیم کارشناسی ثابت و سیار شبکه بهداشت و درمان در اجرای مرحله عملیاتی بسیج ملی کنترل فشار خون خبر داد و گفت: تیم های آموزش دیده و مجرب در قالب 64 پایگاه ثابت و چهار تیم سیار و موقت در حال سنجش و ثبت میزان فشار خون مراجعه کنندگان و شهروندان آباده هستند.

 

دکتر «حمید کریمی» افزود: ادارات، کارخانه ها، داروخانه ها و سایر نهادهای شهرستان آباده بالاترین میزان همکاری با این پایگاه ها را دارند و در تمامی مراکز و سطح شهر فعالیت های تبلیغاتی به صورت نصب بنر، ارسال مطالب در شبکه های اجتماعی، توزیع بروشور و پخش نماهنگ های آموزشی به صورت گسترده صورت گرفته است.

او افزود: تیم های سیاری با حضور مستمر در ادارات، کارخانه ها و کارگاه های مختلف در حال سنجش و ثبت فشار خون افراد شاغل و مراجعه کننده به این مراکز هستند و خدماتی مانند مشاوره، توزیع بروشورهای آموزشی و ارجاع به پزشک خانواده در صورت وجود میزان بالای فشار خون انجام می گیرد.

دکتر کریمی همچنین از تمامی افراد بالای سی سال دعوت کرد با حضور در پایگاه ها و مراکز بهداشتی درمانی، مراکز پزشک خانواده، پایگاه های مستقر در سطح شهر و تیم های سیار اقدام به سنجش میزان فشار خون خود کرده و در صورت مشاهده علائم فشارخون بالا به پزشک خانواده خود مراجعه کنند.

 

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان آباده یادآور شد: افراد می توانند پس از سنجش میزان فشارخون خود به صورت دقیق با مراجعه به سامانه www.salamat.gov.ir میزان فشارخون خود را در طرح خوداظهاری ثبت کنند./101

 

پیوستن فرماندار و مدیران دستگاه های اجرایی شهرستان مهر به بسیج ملی کنترل فشارخون

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان مهر از پیوستن فرماندار، امام جمعه و مدیران دستگاه های اجرایی این شهرستان به بسیج ملی کنترل فشارخون خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «سید احمد ابراهیمی گفت: پیوستن «سید محمد موسوی»، فرماندار شهرستان مهر با همراهی کارکنان فرمانداری در نخستین روزهای فاز اجرایی این بسیج ملی، با هدف اعلام اهمیت غربالگری و اندازه گیری فشارخون و دعوت از گروه هدف برای شرکت در این برنامه مهم بود.

 

او افزود: امام جمعه، دادستان و برخی از شهرداران، بخشدارها، اعضای شورای اسلامی شهر و روستا و مدیران نهادها و دستگاه های اجرایی نیز با استقبال فراوان و به تناوب به بسیج ملی کنترل فشارخون پیوسته اند و این روند همچنان ادامه دارد.

ابراهیمی عنوان کرد: سنجشگرهای آموزش دیده در سطح شهرستان مهر در دو نوبت کاری در مراکز خدمات جامع سلامت و پزشکان خانواده، بیمارستان، پایگاه ها و خانه های بهداشت و ایستگاه های سیار با اندازه گیری فشارخون و غربالگری، ارائه خدمت می کنند./101

پیوستن امام جمعه و مسوولان شهرستان فراشبند به بسیج ملی کنترل فشارخون

همگام با آغاز مرحله اجرایی بسیج ملی کنترل فشارخون، امام جمعه و مسوولان شهرستان فراشبند در نشست کارگروه سلامت و امنیت غذایی فراشبند، به بسیج ملی کنترل فشارخون پیوستند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند در این نشست، اجرای برنامه بسیج ملی کنترل فشارخون در کشور را بسیار ارزشمند دانست و گفت: پیش بینی می شود این بسیج ملی بتواند سلامت افراد و جامعه را گسترش داده و هزینه های درمانی افراد را نیز کاهش دهد.

 

دکتر «حسن کرمی»، اجرای پویش بسیج ملی کنترل فشار خون را طرح پیشنهادی وزیر بهداشت عنوان کرد و افزود: با اجرای این بسیج ملی، بسیاری از افراد مبتلا که از فشارخون بالای خود بی ‌خبرند، شناسایی و بیماری آنها کنترل می شود.

او این پویش ملی را انقلاب بزرگی در سیستم سلامت دانست و گفت: با شناسایی بیماران، از ابتلا به بسیاری بیماری ‌های غیر واگیر و عوارض جبران ناپذیر آن پیشگیری می شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند پیشگیری از ابتلا به فشارخون را یک سرمایه گذاری در زمینه جلوگیری از ابتلا به سکته های قلبی و مغزی عنوان کرد و ادامه داد: امروزه آمار ابتلا به بیماری‌ های غیرواگیر افزایش چشمگیری را نشان می ‌دهد که ناشی از رفتارها و سبک های نادرست زندگی است.

 

او با بیان اینکه بسیاری از بیماری های مزمن کلیوی، بیماری های چشمی، سکته های قلبی و مغزی و بیماری های قلبی عروقی ناشی از فشار خون بالاست، اضافه کرد: بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری هستند و با کنترل آن ها می توان آمار مرگ‌ و میر مربوط به این عامل را به کمترین میزان کاهش داد.

دکتر کرمی با تاکید بر اینکه فشارخون کنترل نشده، صدمات جبران ناپذیری برای فرد، خانواده و اجتماع به همراه دارد، بیان کرد: امروز کشورهای توسعه یافته درآمد خود را صرف پیشگیری از ابتلا به بیماری می کنند تا از هزینه های بعدی جلوگیری شود.

کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان فراشبند نیز با بیان اینکه در این برنامه ملی، اطلاعات و کد ملی افرادی که فشارشان اندازه‌گیری می ‌شود، در سامانه به ثبت می رسد، گفت: به دست آوردن این اطلاعات، زمینه ساز آگاهی سیستم درمان برای پیشگیری از ابتلای جامعه هدف به بیماری های خطرناکی همچون سکته های قلبی و مغزی، بیماری های قلبی عروقی، کلیوی، چشمی و موارد دیگر از این قبیل است.

«صادق عالیشوندی»، علت های ابتلا به فشارخون را دو عامل اولیه و ثانویه دانست و افزود: در علت های اولیه 95 درصد موارد فشارخون بالا دلیل خاصی ندارد، اما در مردان آمار ابتلا بیشتر و عوامل ژنتیک، چاقی و دیابت نیز می تواند تاثیر داشته باشد.

او عوامل ثانویه ابتلا به فشارخون را ابتلای فرد به بیماری هایی نظیر اختلالات کلیوی عنوان کرد و با اشاره به اینکه استفاده از سیگار و مشروبات الکلی ریسک فاکتور ابتلا به فشارخون است، افزود: بیماری فشارخون در بسیاری از موارد علامتی نداشته و 60 درصد از مبتلایان از بیماری خود اطلاعی ندارند.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند در پایان از مسوولان شهرستان خواست تا با پیوستن به بسیج ملی کنترل فشار خون، در اطلاع رسانی به جامعه با کمک روابط عمومی های خود، یاری رسان سیستم سلامت کشور باشند .

در همین راستا، مسوولان شهرستان نیز به بسیج ملی کنترل فشار خون پیوستند و برای اجرای کامل این برنامه اعلام آمادگی کردند./101

 
راه ‌اندازی 2 پایگاه ثابت و سیار سنجش فشارخون در فراشبند

همزمان با آغاز فاز دوم بسیج طرح ملی کنترل و اندازه گیری فشار خون، علاوه بر پایگاه های پزشک خانواده و مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه بیمارستان امام هادی(ع)، دو پایگاه ثابت و سیار سنجش و ثبت فشارخون نیز در فراشبند راه اندازی شد .

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فراشبند، فشارخون را به عنوان پیش زمینه ای برای سایر بیماری ها به ویژه سکته های قلبی و مغزی عنوان کرد و گفت: این بیماری ها مشکلات پزشکی و هزینه درمانی سنگین و همچنین مسائل اجتماعی و روانی بسیاری را برای بیماران و خانواده های آنها به وجود می آورد، از این رو با پیش آگاهی از فشار خون و اندازه گیری مستمر آن می توان در مرحله اولیه، بیماری فشارخون بالا را کنترل و از عواقب و عوارض خطرناک آن پیشگیری کرد.

«صادق عالیشوندی» افزود: این طرح که از هفدهم خرداد به صورت عملی وارد فاز دوم یعنی سنجش و ثبت فشار خون شده است، تا پانزدهم تیر ادامه دارد.

او تاکید کرد: مدت زمان پیش رو فرصت مناسبی است تا افراد بالای 30 سال، تمامی مادران باردار و بیماران کلیوی که به عنوان گروه هدف این طرح شناخته شده، در این برنامه ملی مشارکت کنند .

 

عالیشوندی هدف از برپایی ایستگاه ثابت در خیابان سپاه فراشبند را تردد زیاد مردم در این مسیر و شلوغی و تمرکز جمعیت در این قسمت از شهر عنوان کرد و گفت: یک پایگاه سیار نیز در مدرسه شهید «ضیاء الدین حسینی» به لحاظ دور بودن جمعیت آن منطقه به پایگاه ها، مراکز خدمات جامع سلامت و همچنین ایستگاه ثابت مستقر در خیابان سپاه راه اندازی شده است تا زمینه دسترسی جمعیت مورد نظر به ایستگاه سنجش فشار خون را فراهم کند.

این کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر ضمن تشکر از همکاری آموزش و پرورش و جمعیت هلال احمر شهرستان فراشبند در برپایی این پایگاه ها و تامین سنجشگران، اضافه کرد: انتظار می رود با حضور پرشور و به موقع مردم در این طرح غربالگری، گام بزرگی در راستای پیشرفت سلامت شهرستان برداشته شود./101

 

پیوستن فرماندار سپیدان به بسیج ملی کنترل فشارخون

فرماندار سپیدان، با حضور در مرکز خدمات جامع سلامت رئیسی و اندازه گیری فشارخون، به بسیج ملی کنترل فشارخون پیوست.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهندس «جمال جوادی» در حاشیه این برنامه با بیان اینکه بر اساس اعلام نظر متخصصان سلامت، نیمی از افراد مبتلا به فشارخون بالا، از بیماری خود اطلاعی ندارند، گفت: مشارکت همشهریان در بسیج ملی کنترل فشارخون، گامی موثر در شناسایی بیماران و پیشگیری از عوارض آتی این بیماری در افراد است.

فرماندار سپیدان ضمن دعوت از همه مردم برای مشارکت در غربالگری فشارخون، افزود: شبکه بهداشت و درمان سپیدان تمامی ظرفیت و امکانات خود را برای اجرای صحیح و کارآمد بسیج ملی کنترل فشارخون به کار گرفته و این فرصت مناسبی برای مشارکت افراد و شناسایی بیماران است.

 

در ادامه فرماندار سپیدان از بخش های دندانپزشکی، آزمایشگاه و داروخانه مرکز خدمات جامع سلامت رییسی بازدید کرد و از نزدیک روند ارائه خدمت در این مرکز را مورد بررسی قرار داد./101

 

آشنایی کارشناسان بهداشت حرفه ای شهرک صنعتی و داوطلبان سلامت پایگاه های بهداشتی زرقان با بسیج ملی کنترل فشارخون

کارگاه آموزش عملی نحوه اندازه گیری صحیح فشارخون و نام نویسی افراد در سامانه خوداظهاری بسیج ملی کنترل فشارخون، برای کارشناسان بهداشت حرفه ای شهرک صنعتی زرقان و داوطلبان سلامت پایگاه های بهداشتی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در راستای اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون، کارشناسان واحد غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان این شهرستان؛ کارشناسان بهداشت حرفه ای کارخانه های شهرک صنعتی زرقان و داوطلبان سلامت پایگاه بهداشتی را بسیج ملی کنترل فشارخون آشنا کردند.

 

در این کارگاه آموزشی، «حمیدرضا ابراهیمی» مسوول بیماری های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان زرقان، شرکت کنندگان را با بیماری فشارخون بالا، راهکارهای پیشگیری از ابتلا، عوارض این بیماری از قبیل سکته های قلبی و مغزی و همچنین نشانه ها و چگونگی مواجهه با افراد مبتلا به فشارخون بالا آشنا کرد.

 

در ادامه این کارگاه، کارشناسان بهداشت حرفه ای و داوطلبان سلامت به طور عملی با نحوه صحیح اندازه گیری فشارخون و ورود اطلاعات افراد در سامانه خوداظهاری بسیج ملی کنترل فشارخون، آشنا شدند./106

 
به همت مرکز بهداشت شهدای والفجر انجام شد: معاینه بیش از 164 هزار دانش آموز از نظر ابتلا به پدیکلوزیس

به همت ناظران و مراقبان سلامت در مراکز خدمات جامع سلامت شهری، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت در فصل بهار امسال، 164هزار و 920 دانش آموز تحت پوشش مرکز بهداشت شهدای والفجر از نظر ابتلا به پدیکلوزیس(شپش) معاینه شدند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول واحد سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت :در اجرای این برنامه، ناظران و مراقبان سلامت به 152هزار و 436 دانش آموز، 51هزار و 397 نفر والدین و هفت هزار و 75 نفر از کارکنان مدرسه در خصوص علایم، راه های انتقال، درمان و پیشگیری از پدیکلوزیس آموزش دادند .

«مریم لیمویی» افزود: شپش انواع مختلفی دارد و از میان‌ آنها تنها انواع خاصی انسان را مبتلا می ‌کند، انواع دیگر این حشره بیشتر در حیوانات آلودگی ایجاد می ‌کنند و تنها به طور اتفاقی ممکن است به انسان منتقل شود که مدت طولانی در سر انسان نخواهد ماند و راه های پیشگیری شامل رعایت بهداشت فردی و شست و شوی مرتب سر و بدن، تمیز نگه داشتن محیط زندگی، شانه زدن موها در هوای آزاد روزی چند مرتبه به همراه درمان در مبتلایان، شستن و اتو کشیدن لباس های آلوده و یا جوشاندن آنها به مدت نیم ساعت برای از بین بردن تخم شپش است.
کارشناس سلامت نوجوانان، جوانان و مدارس این مرکز بهداشت نیز گفت مهم ترین عارضه شپش، خاراندن شدید سر است که فرد را کلافه، خسته و پریشان و بی خواب می سازد و همین امر می تواند یکی از علت های افت تحصیلی در دانش آموزان باشد.
«مریم یارپزشکان» استفاده نکردن از وسایل شخصی دیگران به ویژه در مدارس، خوابگاه ها، سربازخانه ها مانند برس، شانه، روسری، مقنعه، کلاه و لباس را از جمله رفع آلودگی از همه افراد خانواده همزمان با درمان بیماری، از جمله راه های پیشگیری ابتلا و یا درمان بیماری پدیکلوز عنوان کرد.

او یادآور شد: معاینات پدیکلوزیس در مدارس تحت پوشش هر فصل برای همه دانش آموزان انجام می شود که در جمع بندی آماری، معاینات انجام شده از سوی ناظران و مراقبان سلامت فصل بهار 1398 صد در صد بوده است.

 
استقبال بی نظیر مردم شهرستان نی ریز از بسیج ملی کنترل فشارخون

مردم شهرستان نی ریز با شروع مرحله عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون، با حضور در مراکز و پایگاه های بهداشتی درمانی، از این طرح استقبال خوبی داشتند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان نی ریز با اشاره به اینکه گروه هدف این برنامه در شهرستان نی ریز 45 هزار نفر هستند، افزود: بعد از سه روز از آغاز این بسیج ملی، 6 هزار نفر پایش شده اند که نشانگر استقبال بی نظیر مردم از این برنامه بوده است.

 

مهندس «مختار محمودی» تأکید کرد: اندازه گیری فشارخون و ارائه خدمات غربالگری سلامت به صورت رایگان اجرا می شود.

 

او اضافه کرد: با توجه به اینکه بیماری پرفشاری خون علائم ظاهری ندارد، امید است با اجرای این برنامه در سطح شهرستان نی ریز و در سراسر کشور، شاهد شناسایی افراد در معرض فشارخون بالا باشیم.

این کارشناس سلامت از مردم خواست تا پانزدهم تیر، با حضور در مراکز بهداشتی درمانی، پایگاه های بهداشتی و مراکز ثابت و سیار اندازه گیری فشارخون در این برنامه ملی شرکت کنند./101

 

بررسی صحت و دقت 257 فشارسنچ در مرکز بهداشت شهدای والفجر

مسوول واحد توسعه شبکه و ارتقای سلامت مرکز بهداشت شهدای والفجر از کنترل صحت و دقت فشارسنج های بخش دولتی و خصوصی این مرکز خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «مهنوش طینوش» گفت: 257 فشارسنج مراکز خصوصی و دولتی تحت پوشش کنترل شده و تعمیرات لازم انجام شد.

او افزود: در بخش خصوصی 21 دستگاه فشارسنج کالیبره شد و 78 دستگاه فشارسنج پس از بررسی های لازم برای تعمیر به تعمیر معاونت بهداشتی انتقال داده شد.

دکتر طینوش اضافه کرد: در بخش دولتی نیز 156 دستگاه فشارسنج تعمیر و کالیبره و دو دستگاه فشارسنج از رده خارج شد./101

پیوستن فرماندار و نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی به بسیج ملی کنترل فشارخون

با آغاز مرحله دوم اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون، نماینده مجلس و فرماندار شهرستان نی ریز با حضور در ایستگاه های اندازه گیری فشار خون به این بسیج ملی پیوستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهندس «حمید یزدان پناه» فرماندار شهرستان نی ریز در حاشیه شرکت در این بسیج ملی عنوان کرد: لازم است تا تمامی ادارات، اصناف و عموم مردم شهرستان در این حرکت ملی شرکت کرده و با همکاران شبکه بهداشت و درمان همکاری کنند.

 

دکتر «علی اصغر مسعودی» نماینده مردم نی ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی نیز با پیوستن به بسیج ملی کنترل فشارخون، مشارکت و همکاری خود را در خصوص پیشبرد این اقدام ملی اعلام داشت.

 

کارشناس بیماری های غیرواگیر شبکه بهداشت و درمان نی ریز نیز با بیان اینکه گروه هدف این برنامه سه گروه هدف شامل افراد 30 سال به بالا، مادران باردار و بیماران کلیوی است، اضافه کرد: این طرح در نی ریز جمعیتی بالغ بر 45 هزار نفر را شامل می‌ شود.

«محمد طاهری» یادآور شد: بسیج ملی کنترل فشار خون بالا با شعار «فشار خون، بدانیم و اقدام کنیم» از هفدهم خرداد تا پانزدهم تیر 98 با هدف شناسایی افراد در معرض فشارخون بالا اجرا می شود/101.

 

تشکیل کمیته پیشگیری از سوء مصرف مواد به همت مرکز بهداشت شهدای والفجر

کمیته پیشگیری از سوء مصرف مواد به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر از یکم تا ششم تیر، به همت واحد بهداشت روان مرکز بهداشت شهدای والفجر تشکیل شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در ابتدای این کمیته که با هدف افزایش آگاهی در خصوص پیشگیری از سوء مصرف مواد و ارائه پیشنهادهای اعضای کمیته برای ارتقای آگاهی جمعیت عمومی تشکیل شد، دکتر «امین نعمتی» معاون این مرکز بهداشت به بیان عواقب اعتیاد، جنبه های متفاوت تاثیر آن بر جامعه، لزوم آگاه سازی، آموزش و اطلاع رسانی و همچنین نحوه صحیح ارجاع افراد مبتلا به سوء مصرف مواد در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستان ها و مراکز ترک اعتیاد پرداخت.

در این جلسه از اعضا درخواست شد پیشنهادهای خود را در زمینه اجرای هر چه بهتر هفته مبارزه با مواد مخدر و ارتقای سطح آگاهی عمومی به دبیر کمیته اعتیاد این مرکز اعلام کنند./101

 
پیوستن امام جمعه شهرستان فیروزآباد به بسیج ملی کنترل فشارخون

امام جمعه شهرستان فیروزآباد با حضور در پایگاه غربالگری فشار خون بیمارستان قائم(عج) فیروزآباد به بسیج ملی کنترل فشارخون پیوست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، امام جمعه شهرستان با حضور در در پایگاه غربالگری فشارخون بیمارستان قائم(عج) فیروزآباد بر حضور بالای مردم، ادارات و نهادها در این بسیج ملی تاکید کرد.

حجت الاسلام و المسلمین «سید عزیز الله هاشمی زاده» از افراد بالای 30 سال، مادران باردار و بیماران کلیوی خواست تا با مراجعه به پایگاه های ثابت و سیار، فشارخون خود را اندازه گیری کنند.

 

خطیب نماز جمعه شهرستان فیروزآباد ضمن قدردانی از مجموعه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد در برپایی ایستگاه های اندازه گیری فشارخون، ضمن مهم و مثبت ارزیابی کردن این اقدام ملی، از تمامی افراد جامعه هدفِ این طرح نیز خواست تا در این بازه زمانی، با مراجعه به این مراکز و غربالگری فشارخون، از سلامت خود اطمینان یابند./101

کشف، توقیف و معدوم سازی بیش از 400 کیلوگرم مواد غذایی فاسد در فیروزآباد  

مسوول مرکز خدمات جامع سلامت شهید اکبری فیروزآباد از کشف، توقیف و معدوم سازی بیش از 400 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و تاریخ مصرف گذشته در این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهندس «مصطفی زارعی» گفت: در بازدید کارشناسان بهداشت محیط مرکز خدمات جامع سلامت شهید اکبری از مراکز تهیه، توزیع و فروش مواد غذایی تحت پوشش، بیش از 400 کیلوگرم انواع نوشیدنی و لبنیات فاسد و تاریخ مصرف گذشته جمع آوری و برای معدوم سازی به مرکز بهداشت ارسال شد.

او ضمن تقدیر از فعالیت ها و تلاش های بی وقفه کارشناسان بهداشت محیط مرکز جامع سلامت شهید اکبری، مهندس «علیرضا فروردین» و مهندس «پریسا جاویدی» برای نظارت های اثربخش، از مردم شهرستان فیروزآباد خواست تا در صورت مشاهده مواردی از رعایت نکردن بهداشت، موضوع را برای پیگیری کارشناسان سلامت به سامانه تلفنی 190 اعلام کنند./101


اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در فرمانداری کوار

تیم سیار بسیج ملی کنترل فشارخون در کوار با حضور در فرمانداری کوار به کارکنان این اداره، خدمات سلامت ارایه کردند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس شبکه بهداشت و درمان کوار با اعلام این خبر گفت: در چهارمین روز از مرحله عملیاتی شناسایی بیماران مبتلا به پرفشاری خون، همگام با بسیج ملی کنترل فشارخون، معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان به همراه تیمی متشکل از کارشناسان بهداشتی و بهورزان، با حضور در محل فرمانداری به کارکنان این مجموعه، خدمات سلامت ارایه کردند.

 

«سید علی شمس نیا» افزود: در این طرح تمامی کارکنان بالای 30 سال از نظر فشارخون بالا مورد بررسی قرار گرفتند و از سلامت خود آگاه شدند و توصیه ها و آموزش های لازم به آنان ارایه شد.

شمس نیا هدف از این برنامه را شناسایی افراد مبتلا به فشارخون بالا در مراحل اولیه، درمان و آگاهی مردم نسبت به این بیماری برشمرد و ادامه داد: در این برنامه با کنترل فشارخون مراجعه کنندگان، افراد مستعد شناسایی و غربالگری می شوند.

او افراد بالای 30 سال، مبتلایان به نارسایی های کلیوی و بانوان باردار را گروه هدف بسیج ملی کنترل فشارخون عنوان کرد و افزود: چنانچه فردی مستعد و مبتلا به فشارخون تشخیص داده شود، اطلاعات او در سامانه «سیب» ثبت شده و با ارسال پیامک به این افراد، محل و مکان مراجعه آنها برای انجام اقدامات درمانی، مشخص می شود.

رییس شبکه بهداشت و درمان کوار اضافه کرد: همکاری سازمان‌ها و دیگر نهادها نقش مؤثری در تحقق اهداف در حوزه سلامت دارد و امیدواریم با همکاری تمامی سازمان‌ها بتوان در این زمینه موفق عمل کرد.

شمس نیا یادآور شد: با توجه به اطلاع ‌رسانی خوبی که در غربالگری فشارخون صورت گرفته، از تمامی آحاد جامعه دعوت می شود در این زمینه مشارکت کنند تا شاهد کاهش و کنترل بیماری‌ های غیرواگیر باشیم.

این برنامه با حضور «اشکان کاظمی» فرماندار، معاونان فرماندار و مسوولان دستگاه های اجرایی کوار برگزار شد./101


در کارگاه آموزشی ترویج تغذیه با شیر مادر و تکامل کودکان در لامرد تاکید شد: اهمیت مشاوره صحیح برای تداوم شیردهی مادران

کارگاه آموزشی ترویج تغذیه با شیر مادر و تکامل کودکان در راستای اهداف طرح تحول نظام سلامت، با حضور مراقبان بهداشتی و ماماهای شاغل در مراکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی شهرستان لامرد برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول واحد بهداشت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت و درمان لامرد گفت: افزایش اطلاعات و آگاهی در رابطه با فواید شیردهی و نگرش مثبت مادران شیرده بسیار مهم و با اهمیت است.

«فاطمه شریفی» به نقش مراقبان سلامت در ارتقای ترویج و مشاوره صحیح مادر شیرده در شیردهی موفق تاکید کرد و افزود: همانطور که کودکان در زمینه رشد و تکامل با هم تفاوت هایی زیادی دارند، در زمینه روش تغذیه با شیر مادر هم یکسان نیستند، بنابراین در امر تغذیه با شیر مادر باید تفاوت هایی فردی را هم در نظر گرفت و از همین رو، تغذیه با شیر مادر علم و هنر محسوب می شود.

مسوول واحد بهداشت و جمعیت خانواده شبکه بهداشت و درمان لامرد گفت: به دلیل ترشح هورمون مخصوصی در مادران شیرده، آنان از امنیت خاطر و شادابی بیشتری برخوردار بوده و کمتر افسرده می شوند و تغذیه با شیر مادر منجر به ایجاد رابطه عاطفی مستحکم و دو طرفه بین مادر و فرزند می شود.

«شریفی» تغذیه با شیر مادر را سبب رشد مطلوب و بقای کودک دانست و ادامه داد: شیر روزهای اول بسیار مقوی و حاوی مواد مفیدی برای مقابله در برابر بیماری هاست که نخستین واکسن کودک محاسبه می شود.

او یادآور شد: شیر مادر در ابتدای هر وعده آبکی به نظر می رسد اما به تدریج که شیرخوار به مکیدن ادامه می دهد شیر ترشح شده دارای چربی بیش از سه برابر شیر اول می شود که غنی از انرژی و سفید رنگ است و به سیر شدن شیرخوار و وزن گیری او کمک می کند./101

 

ایستگاه های شهری و روستایی شهرستان داراب؛ آماده اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون

رئیس مرکز بهداشت شهرستان داراب گفت : هفت ایستگاه شهری، 76 خانه بهداشت، 17 مرکز خدمات جامع سلامت و پایگاه های اورژانس 115 آماده اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون بالا در شهرستان داراب هستند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهندس «احمدرضا رهسپار» با بیان اینکه نخستین و اصلی ترین خطر مرگ و میر ناشی از سکته های مغزی، قلبی و بیماری های کلیوی، فشارخون بالاست، گفت: با توجه به اتمام مرحله اطلاع رسانی، تبلیغات و پیشرفت های مطلوب در این بخش، مرحله دوم و اجرایی این بسیج ملی به طور همزمان با سراسر کشور از هفدهم خرداد؛ تمامی مراکز خدمات جامع سلامت، خانه های بهداشت، پایگاه های ثابت و سیار و مطب های پزشکان خانواده در شهرستان داراب آماده غربالگری فشارخون شهروندان هستند.

او با اشاره به رایگان بودن خدمات بسیج ملی کنترل فشارخون افزود: تمامی افراد بالای 30 سال، مادران باردار و بیماران کلیوی می توانند علاوه بر حضور در مراکز غربالگری، با مراجعه به سایت خوداظهاری به نشانی www. Salamat.gov.ir و ثبت اطلاعات مربوط به فشارخون خود، در این اقدام ملی سهیم شوند.

رئیس مرکز بهداشت داراب ادامه داد: طی دو روز نخست اجرای این بسیج ملی در مرحله عملیاتی، میزان مشارکت همشهریان مطلوب بوده و امیدواریم با مشارکت بالا و تلاش تیم سلامت شهرستان بتوانیم به اهداف تعین شده در حیطه بیماریابی مطلوب اقدام کنیم و با شناسایی به موقع افراد بالای 30 سال دارای پرفشاری خون، اقدام جدی در مسیر کنترل و پیشگیری از خطرات به وجود آوریم.

او از دیگر برنامه های اجرا شده در بسیج ملی کنترل فشارخون در شهرستان به برپایی ایستگاه غربالگری در جشنواره گل و گلاب داراب، توزیع پمفلت و پوستر آموزشی در نماز عید سعید فطر و برگزاری مراسم افتتاحیه طرح با حضور امام جمعه، فرماندار و مسوولان شهرستان در مصلی نمازجمعه اشاره کرد./101

 

برپایی ایستگاه ثابت پایش فشارخون در کوار همگام با بسیج ملی کنترل فشارخون

همگام با آغاز مرحله عملیاتی بسیج ملی کنترل فشارخون، ایستگاه ثابت پایش فشارخون در کوار برپا شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کوار افزود: این ایستگاه ثابت با حضور کارشناسان و مراقبان سلامت و دانشجویان مرکز آموزش و مهارتی دانشگاه در شهرداری کوار، به مدت یک ماه برپا شده است.

 

دکتر «سپیده عاشوری» افزود: در این ایستگاه فشارخون افراد مراجعه‌ کننده در سامانه بسیج ملی فشارخون ثبت می ‌شود.

او ادامه داد: همزمان با اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون، 23خانه بهداشت، هفت مرکز خدمات جامع سلامت، دو ایستگاه ثابت در سطح شهر و 10تیم سیار فشارخون افراد بالای 30 سال در مناطق زیر پوشش این شبکه بهداشت و درمان، کار غربالگری مراجعان را تا پانزدهم تیر انجام می دهند.

 

دکتر عاشوری بسیج ملی کنترل فشارخون را از برنامه های وزارت بهداشت و درمان برای جلوگیری از بیماری های مختلف و هزینه های سنگین برای مردم عنوان کرد که لازم است همه آحاد جامعه در این هدف ملی سهیم شوند.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کوار بیان کرد: شهروندان برای شرکت در این برنامه با در دست داشتن کارت ملی به نزدیکترین مرکز خدمات جامع سلامت و یا پایگاه های سلامت، خانه های بهداشت، بیمارستان ها و یا ایستگاه های سیار سنجش فشار خون مراجعه کرده و از خدمات رایگان این بسیج ملی شامل سنجش فشارخون، بهرمند شوند.

او اضافه کرد: همچنین همشهریان می توانند به کمک سامانه خوداظهاری به نشانی salamat.gov.ir به صورت غیرحضوری در طرح مشارکت کنند.

عاشوری افزود: امیدواریم با اجرای این بسیج ملی موفق به کنترل فشارخون در جامعه شویم./101

پایان خبر

 

نمایش فیلم
تاریخ:
1398/03/22
تعداد بازدید:
531
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal