سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
ادغام مراقبت های پیش از بارداری در برنامه های مراقبتی گروه های سنی جوانان و میانسالان واجد شرایط
.

منشاء بسیاری از بیماری های دوران بارداری، به زمان پیش از بارداری باز می گردد، از همین رو توجه جدی به مراقبت های سلامت در این دوران، اهمیت ویژه ای دارد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: سلامت مادر و نوزاد، در بیشتر موارد تنها یادآور دوران بارداری و پس از زایمان است و دوران مهم و خاموش پیش از بارداری از نظر دور می ماند، در حالی که منشاء بسیاری از بیماری های دوران بارداری، به زمان پیش از بارداری باز می گردد.

دکتر «عبدالرسول همتی» افزود: برخی بانوان در سنین واجد شرایط بارداری مبتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های مزمن بوده و یا در تماس مکرر با عوامل خطری هستند که می تواند پیامدهای ناگواری مانند سقط جنین، مرگ نوزاد، ناهنجاری های مادرزادی جنین و نوزاد و دیگر عوارض در بارداری یا حتی مرگ مادر را به دنبال داشته باشد، مانند کم خونی فقر آهن که یکی از بیماری های شایع بانوان است که می تواند موجب زایمان زودرس، کمبود وزن جنین یا مرگ نوزاد شود.

او اضافه کرد: در مراقبت پیش از بارداری، تاثیر بیماری مادر بر نوزاد و اثر حاملگی بر سلامت مادر بررسی می شود، زیرا ممکن است بیماری زمینه ای شناخته شده یا ناشناخته مادر در مدت حاملگی شدت یابد و عوارض غیرقابل جبران برای مادر و جنین به دنبال داشته باشد، بنابراین تحت کنترل قرار دادن سلامت جسم و روح مادر از پیش از وقوع بارداری، بسیار ضروری است.

معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: با توجه به حضور مادران آینده در گروه های سنی جوانان و میانسالان، ادغام برنامه مراقبت پیش از بارداری در برنامه های مراقبتی این دو گروه سنی موجب می شود، بارداری در شرایط مناسبی آغاز شده و خطراتی که موجب بروز عوارض نامطلوب حاملگی می شوند، پیش از دوران بارداری اصلاح شده و مشکلات آینده برای سلامتی مادر و نوزاد کاهش یابد.

دکتر همتی گفت: از آنجا که سهم مرگ ‌و میر مادران دارای بیماری های زمینه ای ناشناخته بسیار چشمگیر است، لازم است مراقبت های پیش از بارداری در برنامه های مراقبتی گروه های سنی جوانان و میانسالان واجد شرایط با کیفیت مطلوب انجام و با شناسایی زوج های پُرخطر و نیازمند مراقبت های ویژه، آمادگی لازم پیش از بارداری در همه زنان مایل به فرزندآوری، ایجاد شود./102

پایان خبر

تاریخ:
1398/02/25
تعداد بازدید:
586
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal