سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
خبر امروز/25 اردیبهشت
.

آموزش ناظران مراکز تحت پوشش مرکز بهداشت شهدای والفجر در مورد چگونگی اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون 

ناظران مراکز تحت پوشش مرکز بهداشت شهدای والفجر شیراز، در زمینه چگونگی اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون به همت واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر این مرکز، آموزش دیدند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی، مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت: امروزه افزایش فشار خون یکی از مهمترین مشکلات سلامت عمومی و مساله ای رو به گسترش در سطح دنیا است.

دکتر «نگار میرزاد» افزود: بیماری پرفشاری خون، نخستین عامل خطر در مرگ و ایجاد ناتوانی در جهان و ایران محسوب می شود که تا حدود زیادی قابل پیشگیری و کنترل است، باید یادآوری شود که حدود بیست و دو و چهار دهم درصد زنان و 21 درصد مردان مبتلا به بیماری پرفشاری خون هستند که در سنین مختلف درصدهای متفاوتی را شامل می­شود، به طوری که در افراد کمتر از 35 سال نزدیک به 14 درصد، در افراد 35 تا 44 سال نزدیک به یک ششم مردم، در افراد 45 تا 54 سال حدود یک سوم، در سنین 55 تا 64 سال حدود نیمی از مردم، در سنین 65 تا 69سال نزدیک به 60 درصد و در افراد بالای 70 سال حدود 64 درصد از افراد، به این بیماری و عامل پرخطر مبتلا هستند.

 

او اضافه کرد: میزان آگاهی مردم از این بیماری در سطح پایینی قرار دارد و کمتر از نیمی از مبتلایان از درمان مناسب و مستمر برخوردار می ­شوند.

مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر تاکید کرد: اگر فشار خون از حد طبیعی بالاتر رود، عوارض مهمی به دنبال دارد، فشار خون بالا یکی از عوامل خطرساز بیماری های عروق کرونر قلب(عروقی که به قلب خون می رسانند) است و علاوه بر قلب، به اعضای حیاتی مهم دیگری مانند مغز،کلیه و چشم نیز آسیب جدی می رساند.

دکتر میرزاد افزود: مقدار فشار خون هر فرد، یکی از مهمترین نشانه های حیاتی است و به نوعی به فشار شریانچه ها یا شریان های بزرگ اشاره دارد.

او اضافه کرد: برای سنجش فشار خون باید از دستگاه اندازه گیری فشار خون استفاده کنیم، اگر فشار خون بالا به موقع شناخته شود و به وقع درمان و کنترل شود، می توانیم از بسیاری از عوارض فشار خون بالا پیشگیری کنیم؛ بنابراین، غربالگری بیماری فشار خون اهمیت ویژه ای دارد.

این برنامه آموزشی، بیست و سوم اردیبهشت در سالن کوثر مرکز بهداشت شهدای والفجر، برگزار شد./102

 

آشنایی دانشجویان دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س) با مهارت های 10 گانه زندگی

سرپرست  مرکز اساتید مشاور  دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س) از برگزاری کارگاه مشاوره با عنوان مهارت های ده گانه زندگی در این دانشکده خبر داد.
 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «فاطمه رحمانیان» افزود: در این کارگاه که با شرکت دانشجویان رشته های اتاق عمل و هوشبری ورودی مهر 1397 برگزار شد، ضمن آموزش گروهی مهارت های ده گانه زندگی با تاکید بر مهارت سازگاری و زندگی خوابگاهی؛ تکنیک های لازم برای کسب این مهارت ها بیان شد.

توجه به بعد تفاوت های فرهنگی و عقیدتی در زندگی خوابگاهی، اهمیت احترام و پذیرش فردی در بهبود زندگی اجتماعی، توجه به مفهوم انگیزه و هدف گذاری در زندگی فردی، از جمبه مفاهیم مطرح شده در این کارگاه آموزشی بود./101

 

روزه در افراد مبتلا به فشارخون بالا و دیابت از زبان یک پزشک متخصص داخلی

افزایش آدرنالین خون هنگام گرسنگی، موجب کاهش قند و افزایش فشار خون می ‌شود و به همین علت توصیه می‌ شود بیمارانی که فشار خون بالا و کنترل نشده‌ ای دارند، از روزه گرفتن بپرهیزند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، متخصص داخلی گفت: بیمارانی که مبتلا به فشار خون بالا هستند، بهتر است در فاصله افطار تا سحر از لبنیات به ویژه ماست استفاده کنند؛ همچنین برای تنظیم فشارخون حاوی فیبر مانند سبزی ها، سالاد و میوه ها را در وعده های خود جای دهند.

دکتر «ابوالفضل درانی نژاد» با توصیه به حذف نمک، مواد غذایی شور و کنسروها در مبتلایان فشارخون بالا افزود: همچنین مصرف سوسیس و کالباس به دلیل نمک زیادی که در آن به کار رفته، برای این افراد مضر است و باعث افزایش فشار خون شده در نتیجه آسیب جدی به آنها وارد می شود.

باید عوارض گرسنگی و تشنگی طولانی در بیماران دیابتی را بشناسیم

او ادامه داد: عارضه اصلی گرسنگی، کاهش یا افزایش قند خون است و احتمال افت قند خون هنگام روزه ‌داری در بیماران مبتلا به دیابت، به ویژه آنان که از داروهایی مثل «گلی بنکلامید» استفاده می‌‌کنند و نیز افرادی که تحت درمان انسولین هستند، چند برابر می‌ شود، این مشکل درباره بیمارانی که روزهای قبل از ماه رمضان برای کنترل بهتر، دوز دارو یا انسولین شان بیشتر شده، بسیار بیشتر است.

دکتر درانی نژاد با بیان اینکه در برخی بیماران میزان قند خون زیاد می‌ شود، علت این مشکل را کم کردن دارو برای جلوگیری از افت قند عنوان کرد و گفت: کم شدن دوز داروهای کاهنده قند خون برای اجتناب از «هیپوگلایسمی» در اکثر بیماران مبتلا به دیابت اجتناب‌ ناپذیر است و این کار در بسیاری مواقع، منجر به ایجاد «هایپرگلایسمی» و به هم خوردن کنترل قند خون می‌ شود.

این متخصص داخلی اضافه کرد: عارضه اصلی تشنگی طولانی، غلیظ شدن خون و احتمال ایجاد لخته‌ های خونی و بسته شدن رگ ‌های مغزی و قلبی است، در بیمارانی که قند خونشان بالاتر از 180 است، ادرار زیاد و نبود امکان نوشیدن آب موجب بروز کم آبی پیش رونده می شود، این بیماران اگر در ماه ‌های گرم،‌ مبادرت به روزه ‌داری کنند،‌ به ویژه اگر مجبور به فعالیت در ساعت های روز باشند، در معرض ایجاد دهیدراتاسیون یا همان کم ‌آبی هستند.

او شدت دیابت، داروهای مصرفی، سن بیمار، بیماری ‌های همزمان و شدت فعالیت بیمار در طول روز را در میزان بروز این مشکل موثر دانست.

دکتر درانی نژاد گفت: گروه کم خطر برای روزه داری بیماران دیابتی تیپ دو محسوب می شوند که با شیوه زندگی مناسب و داروهای کم ‌عارضه مثل «متفورمین» و «آکاربوز» بیماری آنها کنترل می ‌شود،‌ به شرط اینکه قند خون متوسط آنها کمتر از 150 باشد و در طول روز قند خونشان بالاتر از 180 نباشد و دوم بیماری همزمان دیگری مانند بیماری قلبی، چشمی و کلیوی نداشته باشند.

او تاکید کرد: گروه پرخطر برای روزه داری افرادی هستند که محدوده قند آنها بین 150 تا 300 باشد و از داروهای مانند انسولین، سولفونیل اوره استفاده می کنند./105

 

دیدار مسوولان شبکه بهداشت و درمان با رییس حوزه علمیه امام مهدی(عج) نی ریز

مسوولان شبکه بهداشت و درمان نی ریز با رئیس حوزه علمیه امام مهدی (عج) این شهرستان دیدار کردند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این دیدار رئیس حوزه علمیه امام مهدی (عج) نی ریز ضمن تشکر از مجموعه بهداشت و درمان و بیمارستان شهدای نی ریز، خدمت رسانی به مردم را هدیه ای الهی خواندکه در اختیار برخی از افراد قرار گرفته است.

آیت الله «فال اسیری» با بیان اینکه هر کدام از ما در برابر مردم جامعه مسوولیم، توجه به شرایط اقتصادی و معیشتی مردم و تلاش در برای خدمت خالصانه را ضروری دانست.

رئیس شبکه بهداشت و درمان نیز با ارائه برنامه های حوزه سلامت شهرستان در آینده، کمک نیکوکاران حوزه سلامت در دستیابی به این برنامه ها را مهم برشمرد.

«دکتر داور آل داود» از جامعه روحانیت خواست تا برای جذب کمک نیک اندیشان در مسیر رفع نیازهای سلامتی مردم مشارکت کنند./105

 

برگزاری نشست هماهنگی اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون در ممسنی

نشست هماهنگی بسیج ملی کنترل فشارخون با حضور نمایندگان ادارات و مسوولان حوزه سلامت ممسنی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس شبکه بهداشت و درمان ممسنی با تاکید بر اجرای هرچه بهتر این بسیج ملی، بر همکاری همه دستگاه های اجرایی شهرستان با مجموعه بهداشت و درمان برای برگزاری این بسیج ملی، تاکید کرد.

 

دکتر «علی چوبینه» افزود: مردم باید در زمینه فشار خون بالا اطلاعات لازم را داشته باشند و از بیماری خود آگاه باشند که این کار با همکاری ادارات و کارکنان مجموعه بهداشت و درمان میسر است.

او ادامه داد: 60 درصد مردم از ابتلا خود به بیماری فشارخون بالا اطلاع ندارند و در واقع افزایش آگاهی مردم از فشار خون و اثرات زیانبار آن، از اهداف این بسیج ملی است.

دکتر چوبینه اضافه کرد: از اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری فشار خون، 25 درصد کاهش نسبی ابتلا به فشارخون بالا است و هدف اختصاصی در این طرح ملی، غربالگری افراد بالای 30 سال، آموزش، اطلاع رسانی و افزایش آگاهی بزرگسالان بالای 30 سال از خطرات ناشی از فشار خون بالاست که منجر به سکته های مغزی و قلبی و در نهایت باعث مرگ افراد می شود.

او با اشاره به اینکه یک سوم جمعیت ایران دچار فشارخون بالا هستند بیان کرد: گروه هدف در این طرح، افراد بالای 30سال، بیماران کلیوی و زنان باردار هستند.

این نشست در سالن دفتر معاونت بهداشت شبکه بهداشت و درمان ممسنی برگزار و وظایف تمام کارکنان تعیین و به آنان ابلاغ شد./105

پایان خبر

تاریخ:
1398/02/25
تعداد بازدید:
416
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal