تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۴۰۰ چهارشنبه ۶ بهمن
همگام با بسیج ملی تغذیه؛
چرا خوردن صبحانه را باید جدی بگیریم؟/بخش یک
.

پس از پایان خوابیدن و 8 تا 10 ساعت وقفه در سوخت رسانی بدن، صبحانه خوردن به عنوان عاملی برای تجدید قوا از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی به حساب می ‌آید و کسانی که این وعده غذایی را در برنامه روزانه خود می ‌گنجانند، از سلامت بیشتری در طول زندگی خود برخوردارند. یک صبحانه کامل و مقوی انرژی لازم برای انجام فعالیت های روزمره را برای بدن فراهم می کند. اگر ما روز را با خوردن صبحانه کامل شروع کنیم، بیشتر احساس سرزندگی می کنیم، انرژی بیشتری برای حرکت و فعالیت داریم و این یعنی اینکه میزان انرژی بیشتری در طول روز می سوزانیم.

صبحانه به ما کمک می کند تا برای حفظ سلامت و سرزندگی، سطح ویتامین ها و مواد معدنی و مواد مغذی لازم برای بدن را بالا نگه داریم. همچنین خوردن صبحانه به دفع مواد زائد از بدن کمک می کند.

از سویی دیگر نخوردن صبحانه موجب می شود بدن فرد به علت نرسیدن غذا به مغز، خسته تر باشد. کج خلقی و بی حوصلگی در صبح از نتایج نخوردن صبحانه است.

تاثیر صبحانه در کنترل اشتها

مطالعات نشان می دهد افرادی که صبحانه می خورند، تمایل به کاهش وزن در آنها بیشتر از کسانی است که از خوردن آن سر باز می زنند. چرا که نخوردن صبحانه موجب می شود تا فرد در وعده های دیگر غذایی تمایل به خوردن غذای بیش از احتیاج بدن که موجب اضافه وزن او می شود، پیدا کند. همچنین خوردن صبحانه سبب کنترل اشتها می شود و میل به خوردن شیرینی و نشاسته را برطرف می کند.

از دیگر جنبه های مهم خوردن صبحانه کمک به یادگیری است، به این صورت که تامین انرژی بدن در ابتدای روز موجب می شود تا ما علاقه بیشتری برای یادگیری نشان داده و روی مطالب هم تمرکز بیشتری داشته باشیم.

چگونه اشتهای بیشتری برای صرف صبحانه داشته باشیم؟

اگر صبح زود که از خواب بیدار می‌ شویم گرسنه نباشیم، خیلی راحت وسوسه خواهیم شد که صبحانه را حذف کنیم تا کمی کالری ذخیره کرده باشیم. بنابراین برای اینکه اشتهای کافی برای خوردن صبحانه داشته باشیم، باید شام را در ساعات ابتدایی شب صرف کنیم و تا حد امکان شب ها در ساعت معین بخوابیم تا صبح ها بتوانید زودتر بیدار شویم و قبل از شروع روز خود، صبحانه را صرف کنیم.

بسیاری از مطالعات نشان داده ‌است افرادی که صبحانه می‌خورند، نسبت به دیگران از وزن متعادل ‌تری برخوردار هستند، زیرا در بقیه طول روز کمتر به بیش‌خواری به خاطر گرسنگی روی می آورند.

بخش دوم این مطلب را می توانید از همین پایگاه خبری دنبال کنید.

«مریم مهارت»، رئیس گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

تاریخ:
1400/10/22
تعداد بازدید:
1286
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:8
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal