تولید، پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۴۰۰ پنج شنبه ۷ بهمن
اختلال یادگیری در کودکان چه نشانه هایی دارد؟
.

اختلالات یادگیری به مشکلات پردازشی در حوزه مغز و اعصاب گفته می شود که اختلال در مهارت هایی مانند خواندن، نوشتن و ریاضی را به همراه دارد.

 

اگر کودک با وجود تلاش کافی قادر به خواندن، نوشتن، انجام تمرین های ریاضی و عملکرد متناسب با سن خود نباشد، مبتلا به اختلال یادگیری است و نیاز به مراجعه به روانپزشک برای ارزیابی دارد.

در اکثر موارد کودک مبتلا به اختلال یادگیری هوش طبیعی دارد و تنها در درک برخی موضوعات ناتوان است. این اختلال می تواند در نحوه ادراک خود، پردازش و ارتباط با دنیای پیرامون تاثیرگذار باشد.

علت اختلال یادگیری

عوامل محیطی مانند تولد پیش از موعد، تغذیه ناسالم، وجود اضطراب، ضعف در رابطه عاطفی والد_کودک و همچنین عوامل ژنیتیکی، بر ایجاد اختلال یادگیری موثر است.

اختلالات یادگیری انواع مختلفی دارد و هر فرد ممکن است یک یا چند نوع اختلال را بروز دهد. شایع ترین اختلال یادگیری «نارساخوانی» است که در آن کودک اغلب معمولا متن ها را به سختی و به کندی می خواند.

نوع دیگر اختلال یادگیری، اختلال در نوشتن است. کودک مبتلا اغلب مهارت فیزیکی کافی برای به دست گرفتن مداد ندارد. برخی از کودکان نیز به طور نامتناسب با سن رشدی خود توانایی کار با قیچی و دیگر وسایل را ندارند. این کودکان نیز دچار نوعی اختلال در یادگیری مهارت های حرکتی هستند.

بعضی کودکان نیز در زمینه مباحث ریاضی مشکلاتی دارند. به طور کلی کودکان مبتلا به اختلال یادگیری اعتماد به نفس کمتری دارند و در صورت درمان نشدن، به مرور نسبت به یادگیری دلسرد می شوند.

درمان اختلال یادگیری

یکی از راه های موثر برای درمان این اختلال، کار درمانی به کمک فردی ماهر است. در برخی از موارد نیز کودک نیاز به درمان دارویی روانپزشک دارد.

با تشخیص زودهنگام اختلال یادگیری می توان به کودک کمک کرد تا مهارت های لازم برای پیشبرد زندگی موفق را بیاموزد. بنابراین لازم است والدین نسبت به علائم آن توجه بیشتری داشته باشند.

دکتر «لیلا رازقیان» روانپزشک و رییس بیمارستان استاد محرری

تاریخ:
1400/10/18
تعداد بازدید:
1105
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:14
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal