سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ شنبه ۴ خرداد
عوامل موثر بر ایمنی سفر و کاهش آسیب تصادفات
.

یکی از مهم ترین عوامل خطر در آسیب های ناشی از حوادث ترافیکی، سرعت است که هم برخطر تصادف و هم برشدت آسیب ها تاثیر می گذارد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر گفت: آمارهای ارائه شده در ایران نشان می دهد پس از بیماری های قلبی و عروقی، حوادث ترافیکی دومین علت مرگ و میر در تمام گروه های سنی و نخستین عامل مرگ در گروه سنی زیر 40 سال است.

دکتر «نگار میرزاد» افزود: عابران پیاده، دوچرخه سواران و موتورسواران در مقایسه با رانندگان و سرنشینان اتومبیل ها و وسایل نقلیه دیگر، بیشتر در معرض خطر هستند و از آنها به عنوان کاربران پرخطر راه ها یاد می شود، اصلاح و اعمال قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی، ایجاد راه ایمن و ترویج فرهنگ ایمنی، از جمله عوامل کاهش دهنده آمار سوانح و حوادث ترافیکی است.

او از جمله عوامل موثر بر ایمنی سفر و کاهش آسیب تصادفات به کنترل سرعت و خستگی، استفاده از وسایل و تجهیزات ایمنی مانند کمربند ایمنی، صندلی ویژه کودک، کلاه ایمنی و رانندگی صحیح همراه با کنترل خودرو قبل از رانندگی اشاره کرد.

مسوول واحد مبارزه با بیماری های غیرواگیر اضافه کرد: عابران پیاده در تصادف با خودرویی که 80 کیلومتر در ساعت سرعت دارد به طور تقریبی شانس زنده ماندن ندارند، احتمال مرگ برای سرنشینان خودرو با سرعت 80 کیلومتر در ساعت، 20 برابر زمانی است که سرعت حین تصادف 30 کیلومتر در ساعت باشد، همچنین در یک فاصله 100 کیلومتری راننده ای که با سرعت 110کیلومتر در ساعت رانندگی می کند، تنها 9دقیقه زودتر از راننده ای که با سرعت 95 کیلومتر در ساعت رانندگی می کند به مقصد می رسد.

دکتر میرزاد گفت: افرادی که در طول شبانه روز سه ساعت یا کمتر خوابیده باشند،(اختلال شدید خواب ) در معرض بالاترین میزان خطر تصادف قرار دارند، خطر بروز حوادث ترافیکی در حوالی ساعت دو صبح، پنج برابر بیشتر از ساعات دیگر شبانه روز است./105

پایان خبر

تاریخ:
1397/12/22
تعداد بازدید:
209
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:5
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal