سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۲ مرداد
راهکارهایی برای سلامت استخوان در فرزندان؛
آیا چاقی یا لاغری در سلامت استخوان های کودکان موثر است؟
.
دوران کودکی و نوجوانی زمان کلیدی ساخت استخوان است. در این دوران رشد طولی و افزایش استحکام استخوان به طور قابل توجهی رخ می دهد. به نحوی که حدود نیمی از توده استخوانی در نوجوانی شکل می گیرد. توجه به بهبود سلامت استخوان در سال های اولیه زندگی در پیشگیری از پوکی استخوان و شکستگی در دوران بعدی بسیار مؤثر است.
 

اگرچه ژنتیک نقش عمده ای در ایجاد بیشترین میزان توده استخوانی دارد. دریافت های غذایی و فعالیت بدنی در رسیدن به بالاترین میزان از سختی و استحکام استخوان نقش بسزایی دارد.

3 ماده مغذی موثر در رشد استخوان

کلسیم، ویتامین D و پروتئین مواد مغذی ضروری برای رشد استخوان هستند. در سنین 9 تا 18 سال بیشترین نیاز به کلسیم دیده می شود. لبنیات نظیر شیر، ماست، پنیر، دوغ و کشک تأمین کننده بخش اعظمی از نیاز روزانه به کلسیم است.

کلم بروکلی، کلم پیچ، کلم برگ، برگ شلغم و بادام نیز منابع خوب کلسیم هستند. مصرف زیاد نوشیدنی های شیرین شده منجر به کاهش تمایل به مصرف لبنیات و نوشیدنی های بر پایه شیر در نوجوانان و کودکان بزرگتر شده است.

نیاز کودکان به فعالیت در هوای آزاد

ویتامین D یکی دیگر از مواد مغذی ضروری در رشد و سلامت استخوان است. منبع اصلی دریافت ویتامین D نور خورشید است. بنابراین تشویق کودک به ورزش و انجام فعالیت بدنی در محیط آزاد منجر به بهبود ذخایر این ویتامین در بدن می گردد.

مطالعات مختلف نشان داده است پروتئین با افزایش سطح فاکتورهای رشد در تشکیل استخوان در دوران رشد سریع ضروری است. قرار دادن مواد غذایی نظیر گوشت قرمز، مرغ، ماهی، حبوبات، انواع مغزها و سویا در برنامه غذایی روزانه می تواند پروتئین موردنیاز فرد را تأمین کند.

توجه به این مسئله حائز اهمیت است که تغذیه مناسب و فعالیت بدنی دو جزء لاینفک در رشد استخوان ها هستند و این اثر در سنین نوجوانی بیشتر مشاهده می شود. بنابراین تمرین های ورزشی منظم و فعالیت بدنی روزانه مانند پیاده روی، دویدن و بازی های پرتحرک به حفظ سلامت استخوان کمک قابل توجهی می کند.

لاغری و چاقی؛ 2 عامل تهدید سلامت کودکان

حفظ وزن سالم نیز در پیشگیری از بروز اختلالات استخوانی مؤثر است. لاغری یا چاقی هر دو از عوامل خطر تهدیدکننده سلامت استخوان هستند. مطالعات مختلف نشان داده اند که چاقی شکمی به دلیل ایجاد اختلالات متابولیکی اثرات منفی بر سلامت استخوان دارد.

چاقی کودکان منجر به تغییر در هورمون های رشد و هورمون های فرد در دوران بلوغ می شود؛ همچنین به واسطه تغییر در ترشح آدیپوکین ها بر رشد استخوان اثرات نامطلوب می گذارد. بنابراین این تغییرات هورمونی منجربه تغییر وضعیت رشد استخوان می شود. /101

دکتر «زهرا حسن زاده» دکترای تخصصی علوم تغذیه  دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز

پایان خبر

نمایش فیلم
تاریخ:
1399/05/11
تعداد بازدید:
669
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal