سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد
1397/07/11
در پاسداشت پزشکی فقید


کل نفس ذائقه الموت              فقط اوست که باقی می ماند

گفتن درباره مرحوم استاد دکتر کریم واعظ زاده که نزدیک به نیم قرن در دانشگاه بزرگ شیراز و علوم پزشکی خدمت کرده آسان نیست. آشنایی ام با این استاد بزرگ از حدود سال های 1345 آغاز شد، وقتی که ایشان به عنوان عضو هیأت علمی در گروه جراحی آغاز به کار کردند و همزمان بود با دستیاری ام در جراحی عمومی بود که سال های آخر را می گذراندم.

رئیس وقت گروه استاد دکتر «فرخ سعیدی» بود و گروه جراحی هنوز مثل حالا تفکیک نشده بود و اساتید ایرانی و خارجی در رشته های مختلف جراحی عمومی – ارتوپدی، ارولوژی، جراحی اعصاب، طب فیزیکی و بعدها جراحی کودکان مجموعا گروه جراحی را تشکیل می دادند.

استاد، دوره دبیرستان در شیراز، دوره پزشکی عمومی خود را در سوئیس، دوره جراحی عمومی را در سوئیس و انگلستان، در بهترین دانشگاه های آنجا گذرانده بودند. به دو زبان فرانسوی و انگلیسی مسلط و به زبان آلمانی آشنایی داشتند.

او از ابتدا به عنوان یکی از اساتید عالم که توانایی های زیادی در کارهای عملی جراحی دارد شناخته شده بود و این باور من است و به شاگردی این استاد بزرگ افتخار می کنم.

اصولا شروع زندگی برای هر یک از افراد مشخص و معین است اما طول دوره زندگی و چگونگی آن تفاوت زیادی دارد.

به عبارت دیگر زندگی انسان دو بعد کمی و کیفی دارد که اولی را سال و ماه تعیین کرده، ولی بعد کیفی و معنوی بی نهایت است.

طول زندگی فرصتی برای هر شخص است که بر حسب قابلیت ها، توانایی های خود را ابراز دارد و در این جهان هستی قدمی برای خود و دیگران بردارد که الحمدلله استاد، از هر دو بهره مند بوده و توانسته در طول عمر پربرکتشان شایستگی و خدمات آموزشی پژوهشی درمانی انسانی خود را به منصه ظهور برساند.

استاد دکتر کریم واعظ زاده استادی منظم، وقت شناس، خوش اخلاق، سخت کوش، پرحوصله در آموزش و پژوهش بود. در گراند راندها، کنفرانس ها، فعال و از دانش روز برخوردار بوده و این خصوصیت را در تمام زندگی علمی خود حفظ کرد. همیشه در دفاع از حقایق علمی مستقل بود.

علاقه مند به پژوهش بود. در زمانی که تحقیقات مثل امروز رایج و آسان نبود، با امکانات آن زمان تحقیقات RCT را راه اندازی کرد.

از نظر اخلاق حرفه ای و اخلاق اجتماعی کم نظیر، رفتارش در قبال بیماران مستمند و غنی یکسان و خوب و در یاد دادن و آموزش علمی سخاوتمند بود. یاد دارم که اعمال جراحی بزرگ که در معیت او داشتم ضمن اینکه تا آخرین لحظه عمل نظارت کافی داشت، نکات ریز جراحی هم گوشزد می کرد و بسیاری از اعمال جراحی بزرگ و نو آن روز از این استاد یاد گرفته ام.

اگر احساس می کرد دستیار علاقمند به کار و یادگیری است به حد نهایت در این راه به او کمک می نمود. وی فوق العاده دستیاران خویش را دوست داشت و در غیاب و گاه در حضور آنان مورد تفقد قرار می داد.

در زمانی که مدیرگروه جراحی بود در عرصه های مختلف فعالیت جدی داشت، در انتخاب اساتید فقط مصلحت و پیشرفت بخش مدنظرش بود و حاصل آن انتخاب اساتید برجسته بود که مصداق آن فراوان است.

خدمات مدیریتی او فقط محدود به قبل از انقلاب نبود، بلکه ادامه داشت و بیشترین انرژی هدفمند را در این راه صرف کرد. اعزام بنده برای یک دوره کامل اورولوژی به انگلستان، اعزام استاد دکتر ملک حسینی و دکتر اعجاز احمد برای پیوند کلیه به تهران و سپس تیم پیوند اعضا به آمریکا نمونه این کار است.

توجهی به وضع مالی خودش نداشت و وابستگی های دنیا برایش چندان ارزشمند نبود.

فوق العاده فروتنی داشت. یاد دارم که چند بار از او خواستم که مدارک ارتقای خودش به استادی را جمع آوری کند که نکرد. ناچارا دست به کار شدم و آن مدارک را یکی یکی جمع و ردیف کردم، در کمیته تخصصی مطرح و سپس به هیأت ممیزه سپردم. همیشه می گفت هدف کار است و کار درست نه عنوان. اگر رقابتی داشت در جهت رقابت و توسعه بخش بود.

تفکر ایجاد ارتقای رشته های جدا شده از بخش جراحی عمدتا در زمان مدیریت این استاد بود و جانشینان پیگیری نمودند.

افکار کارهای درست او هم قبل و هم بعد از از انقلاب یکسان بود و توانست با تطبیق مقررات با کمک دانشکده و دانشگاه در پیشبرد علمی آموزشی پژوهشی و درمانی قدم های بزرگی بردارد. لذا ریزش تعداد اساتید بعد از انقلاب – بار جنگ تحمیلی و تنش به وجود آمده حاصل از آن موضوعی موقت بود که نه تنها جبران گردید، بلکه شرایط پیشرفتی که امروز دیده می شود متأثر از زیربنای به وجود آمده قبل توسط این مرد بزرگ و همکارانشان بوده و هست.

به وجود آمدن بخش فوق تخصصی جراحی کودکان که امروز یکی از بخش های موفق دانشگاه است، یکی دیگر از دستاوردهای این استاد است.

قطعا سهم خدمت صادقانه در راه تربیت پزشکان و جراحان معتبر و مدیریت یک بخش بزرگ مثل جراحی کاری عظیم است که پاداش آن این مرحوم را در ردیف ایثارگر و صالحان قرار خواهد داد.

از خداوند بزرگ طلب مغفرت برای این بزرگ از دست داده – صبر و شکیبایی برای خانواده مرحوم، طول عمر با عزت برای بازماندگان نموده و به جامعه پزشکی – دانشگاهی و جراحی تسلیت عرض میکنم.

دکتر عبدالعزیز خضری

تعداد بازدید:
5048
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:112
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal