سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر
1398/03/19
بسیج ملی کنترل فشارخون در یک نگاه

مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شبکه گسترده بهداشت و درمان در اقصی نقاط ایران، در راستای تحقق اهداف خود در مسیر ارتقای سلامت ایرانیان و ترسیم چشم انداز روشن تر برای سلامت نسل های آتی، همواره می کوشد تا با سیاست گذاری کارآمد، سلامت مردم را در مسیری هدایت کند که ضمن بهبود شاخص های این حوزه، از بار هزینه های نظام سلامت کاسته شود.

 

نظام سلامت ایران اسلامی، اکنون از گذر چند دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و مهار موج بیماری های واگیر، به کمک توسعه زیرساخت های بهداشت و درمان، اکنون با معضلی به نام بیماری های غیرواگیر مواجه است. بیماری هایی که همه ما را در معرض خطر ابتلا قرار داده و از سویی دیگر، خود نخستین حافظان در برابرشان هستیم.

خبرهایی پیرامون ابتلا به سکته های قلبی و مغزی، فشارخون و چربی خون بالا، سرطان ها، دیابت یا بیماری های کلیوی، امروز بیش از هر زمانی به گوش می رسد و ما و عزیزانمان، قربانی موج جدیدی از بیماری ها هستیم.

حجم گستردگی این معضل سلامت، اکنون به گونه ای است که به اسناد بالادستی کشور نیز راه یافته و سند ملی بیماری های غیرواگیر، به گونه ای اختصاصی، آن را مورد هدف قرار داده است.

دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیز هم راستا با این سند ملی و به گونه ای بومی سازی شده، با مشارکت دستگاه های ذیربط کوشیده اند تا در این مسیر گام بردارند و اسناد استانی بیماری های غیرواگیر نیز با چشم اندازهای کوتاه مدت و درازمدت، به امضا رسیده است.

هم راستا با این اهداف، امسال، مجموعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اولویت خود را بر یکی از مهم ترین معضلات سلامت کشور متمرکز ساخت.

بیماری فشارخون بالا که جان بیش از یک سوم ما ایرانیان را تهدید می کند و موضوع نگران کننده و جدی در این میان، عدم آگاهی اغلب بیماران، از ابتلا به این بیماری است.

بیماری خاموشی که به سادگی؛ با بی توجهی به اصول زندگی سالم مانند تحرک کافی، مصرف مواد غذایی سالم، پرهیز از دخانیات و الکل و کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی روزانه؛ وارد رگ های ما می شود و گاه یکباره، با ابتلا به مشکلات کلیوی، بیماری های چشم و حتی سکته های مغزی و قلبی، خود را بروز می دهد.

زمانی که تمامی ارگان های بدن ما با این بیماری درگیر شده و گاه، زمان مناسب برای درمان را از دست داده ایم.

بیماری فشارخون بالا، امسال اولویت نخست مجموعه وزارت بهداشت، در جای جای ایران است و این سیاست سلامت محور، در قالب یک بسیج ملی، در حال اجراست.

بسیج ملی کنترل فشارخون با شعار «بدانیم و اقدام کنیم» که از 27 اردیبهشت، همزمان با روز جهانی فشارخون، در سراسر ایران آغاز شد و مهم ترین گروه هدف آن، افراد بالای 30 سال، بیماران کلیوی در تمامی سنین و مادران باردار هستند.

این بسیج ملی در دو فاز در حال پیاده سازی است که در فاز نخست، تا شانزدهم خرداد، مجموعه وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی کوشیدند تا مردم را با این اقدام ملی آشنا کرده و اذهان عمومی نسبت به اهمیت سنجش منظم فشارخون، آگاه شود.

مرحله دوم که با پایان ماه مبارک رمضان از هفدهم خرداد آغاز شد و تا پانزدهم تیر ادامه دارد، به عنوان فاز عملیاتی و مرحله اجرای این بسیج ملی در نظر گرفته شده و امیدواریم با برنامه ریزی های انجام شده، تمامی گروه هدف بتوانند با همراه شدن با بسیج ملی کنترل فشارخون، از میزان سلامت خود آگاه شوند و در صورت ابتلا به این بیماری، مورد مراقبت و درمان قرار گیرند.

تیم های ثابت و سیار مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز پس از دریافت اطلاعات لازم در زمینه این بیماری از حتی پیش از آغاز زمان اجرا، اکنون در پایگاه ها و خانه های بهداشت، مراکز خدمات جامع سلامت، مکان های پرتردد شهری، ادارات و سازمان ها، بیمارستان ها و درمانگاه ها، در قلب 593 ایستگاه، در کنار مردم هستند تا با یک مشارکت عمومی، بتوانیم جان خود و اطرافیانمان را نجات دهیم و از ابتلا به پرفشاری خون، به عنوان عامل بسیاری از بیماری ها، مصون بمانیم.

دکتر سید روح الله حسینی

رییس کارگروه ارتباطات و اطلاع رسانی بسیج ملی کنترل فشارخون

تعداد بازدید:
501
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal