سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۴۰۰ چهارشنبه ۱۷ آذر
شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان
پوکی استخوان، بیماری نامریی
.

پوکی استخوان بیماری نامریی است و تا زمانی که یک استخوان نشکند، علایمی از خود بروز نمی دهد.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان ارسنجان، کارشناس مسوول پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت شهرستان گفت:20 اکتبر، مصادف با 29 مهرماه روز جهانی پوکی استخوان نامگذاری و به دلیل اهمیت تشخیص زود هنگام در پیشگیری از عوارض این بیماری، شعار این روز "مهار پوکی استخوان با تشخیص به موقع" اعلام شده است.
"زهرا خادمیان" اظهار داشت: با توجه به اینکه پوکی استخوان یکی از شایع ترین بیماری های غیر واگیر است، در دنیا در افراد بالای 50 سال، از هر سه زن یک نفر و از هر پنج مرد یک نفر به این بیماری مبتلا هستند. کمپین پوکی استخوان از 29 مهر تا 6 آبان، با هدف آموزش و اطلاع رسانی به عموم مردم و به خصوص زنان یائسه 50 سال به بالا، زنان در دوران باروری و مردان با سن 50 سال به بالا آغاز شده است.
او اذعان داشت: پوکی استخوان نامریی است، یعنی تا زمانی که یک استخوان نشکند، علائمی از خود بروز نمی دهد. در فرد مبتلا به این بیماری، یک سقوط ساده از ارتفاع کم، چرخش ناگهانی، خم و راست شدن سریع یا حتی افتادن در یک چاله کوچک می تواند سبب شکستگی استخوان شود.
کارشناس مسوول پیشگیری و مبارزه با بیماری های این مرکزافزود: بیشترین شکستگی مربوط به پوکی استخوان در ناحیه های لگن، ستون مهره ها، مچ یا قسمت بالای بازو رخ داده و گاهی شکستگی یک استخوان می تواند به شکستن دیگر استخوان ها نیز منجر شود، بنابراین لازم است در اسرع وقت نسبت به تشخیص و درمان این بیماری اقدام لازم صورت گیرد.
"خادمیان" گفت: افراد بالای 60 سال بیشتر از بقیه در معرض پوکی استخوان قرار دارند، البته این بدان معنی نیست که افراد با سن پایینتر در خطر ابتلا به این بیماری نیستند.
او اصلی ترین عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان یا شکستگی های ناشی از آن را بیماری هایی مانند روماتیسم مفصلی، دیابت، سرطان پستان یا پروستات و یا بیماری های گوارشی عنوان کرد و گفت: سیگار کشیدن و یا نوشیدن الکل، یائسگی زودرس، سابقه شکستگی لگن یا ابتلا به پوکی استخوان در والدین، مصرف کم کلسیم و دوری زیاد از آفتاب از دیگر دلایل ابتلا به این بیماری است.
کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت ارسنجان بیان کرد: سنجش سلامت استخوان که به طور معمول شامل میزان خطر شکستگی استخوان است، تعیین می کند شما تا چه حد در معرض خط ابتلا به پوکی استخوان قرار دارید.
پایان خبر

  .
نمایش فیلم
تاریخ:
1399/08/01
تعداد بازدید:
358
نویسنده:
مریم السادات حسینی
منبع:
Powered by DorsaPortal