سوالات مربوط به غذا و دارو

هوالشافی

سؤالات متداول ارباب‌رجوع حوزه دارو( اداره نظارت معاونت غذا و دارو)

 

س 1: علت اختلاف قیمت احتمالی یک دارو در داروخانه‌های سطح شهر و همچنین اختلاف قیمت درج‌شده بر روی جعبه دارو باقیمت فروش داروخانه ؟

پاسخ : در خصوص قیمت داروها معیار سایت قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو می‌باشد که تغییر قیمت‌ها از طریق سایت انجمن داروسازان فارس به اطلاع داروخانه‌ها رسانده می‌شود . بر اساس این سایت‌ها داروخانه ملزم به به‌روزرسانی قیمت داروها و اصلاح قیمت دارو جهت تطابق باقیمت بیمه‌ها می‌باشد که بعضاً برخی از داروخانه‌ها با تأخیر سایت‌های مذکور را چک نموده و اغلب منجر به ارزان‌فروشی و بالطبع اتهام گران‌فروشی به سایر همکاران می‌شود . در همین راستا با اعلام تغییر قیمت داروها اختلاف قیمتی درفروش دارو و قیمت درج‌شده بر روی جعبه دارو نیز گزارش می‌شود که در موارد فوق داروخانه‌ای که قیمت خود را به‌روزرسانی می‌کند تخلفی انجام نداده است .

س 2 : آیا دریافت تعرفه خدمات دارویی ، حق فنی و حق مشاوره علمی توسط دکتر داروساز قانونی می‌باشد ؟

پاسخ : آن‌چنان‌که طبق ضوابط تأسیس داروخانه توسط داروساز واجد شرایط و ارائه خدمات دارویی با حضور دکتر داروساز به‌عنوان مسئول فنی امکان‌پذیر می‌باشد تعرفه نظارت فنی و تعرفه خدمات دارویی همانند سایر کشورها هرساله مصوب و ابلاغ می‌گردد . در خصوص رأی دیوان عدالت اداری مبنی بر غیرقانونی بودن این تعرفه‌ها هنوز موردپذیرش سازمان غذا و دارو قرار نگرفته است و بخشنامه‌ای از سوی سازمان مذکور جهت لغو تعرفه‌ها به دانشگاه‌های تابع ابلاغ نشده است .

س 3: علت اینکه برخی اقلام دارویی به تعداد کمتر از مقدار تجویزی نسخه تحویل بیمار می‌گردد، چیست ؟

پاسخ : متأسفانه در مقطعی کمبود برخی اقلام دارویی ( به‌عنوان‌مثال قلم‌های انسولین ) ، می‌طلبد تا توزیع و عرضه آن مدیریت گردد تا حداقل دارو ماهیانه در اختیار بیماران خاص قرار بگیرد . شایان‌ذکر است طبق ضوابط هر اقدامی ازجمله تغییر در تعداد و نوع داروی تجویزی در نسخه باید به اطلاع بیمار رسانده شود .

س 4: علت عدم تحویل دارو به بیمار ( به‌خصوص نسخ تأییدی ) : در خصوص برخی اقلام دارویی که بیماران اغلب باید مادام‌العمر مصرف نمایند در یک نوبت دریافت دارو با توجه به دستور دارویی که پزشک در نسخه درج نموده است و نسخه توسط داروخانه ثبت می‌گردد تعداد داروی تجویزی باید تمام گردد تا مجدد امکان ثبت نسخه در سامانه بیمه میسر شود .

س 5 : تلفن تماس اداره نظارت بر دارو جهت ثبت شکایات : تلفن گویا 32122240 و در صورت عدم پاسخ گوئی : 32305410 داخلی 7475 و 7487

س 6 : تلفن اطلاعات دارویی و گزارش عوارض و مسمومیت‌ها : 1490 و 190

با سپاس

تاریخ به روز رسانی:
1399/05/15
تعداد بازدید:
2212
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس- معاونت توسعه مدیریت و منابع می باشد.

شبکه های اجتماعی

Powered by DorsaPortal