مطالب مرتبط با نشریه

مقدمه

بلوغ طبیعی دوره ای است که طی آن صفات ثانویه جنسی به وجود می آیند و فرد توان با روری پیدا می کند. تغییرات فیزیکی در دوران بلوغ، نتیجه مستقیم یا غیر مستقیم بلوغ غده هیپوتالاموس در دستگاه عصبی مرکزی،تحریک اعضا جنسی و ترشح هورمون های جنسی است.اما بلوغ زودرس بر اساس تعریف های اپیدمیولوژیک ظاهر شدن علائم بلوغ از نظر فیزیکی و هورمونی زیر 8 سال در دختران و زیر 9 سال در پسران است.

عوامل ایجاد کننده بلوغ زودرس

عوامل زیادی در شروع بلوغ اهمیت دارند ولی بیشتر بار این عوامل وابسته به ژنوم افراد است.در واقع ژنتیک است که تعیین می کند در چه سنی افراد وارد بلوغ شود اما چنین به نظر می رسد که سایر عوامل نیز بر سن شروع اولیه پیشرفت تکامل بلوغ تاثیر گذارند. تغذیه ،وضعیت عمومی سلامت،موقعیت جغرافیایی و البته حالت روانی همگی می توانند بر زمان شروع بلوغ اثر بگذارند.اینکه در بیشتر موارد نشانه های بلوغ در یک دختر تقریبا در همان زمانی که مادرش بلوغ را تجربه کرده ظاهر می شود، نشان می دهد ژنتیک بر زمان آغاز این پدیده اثر مستقیم دارد.این در واقع در ساختار بدن فرد تعیین شده است اما این تنها ژن نیست که تعیین کننده است، برخی عوامل محیطی هم این ژن را می پرورانند از جمله قد، وزن،تغذیه، که برخی دیگر از این عوامل تاثیر گذار عبارت اند از:

1)استفاده از اینترنت و کم تحرکی در نوجوانان

2)استفاده از اینترنت و دسترسی به انواع اطلاعات

3)هورمون رشد تمام عوارض روانی بلوغ زود رس

4)وزن،عامل مهم در شروع بلوغ

علت و دلایل بلوغ زود رس

قسمتی از مغز به نام هیپوتالاموس،هورمونی به نام هورمون آزاد کننده گنادوتروپین ها یا هورمون GnRH ترشح می کنند.

GnRH موجب ترشح گنادوتروپین ها توسط غده هیپوفیز می شود. این هورمون ها موجب می شود که اندام های جنسی شخص هورمون های دیگری را ترشح کند که باعث رشد جنسی فرد می شوند.در بلوغ زود رس مرکزی،غده ی هیپوتالاموس در زمان بسیار زودتری از زمان نرمال شروع به ترشح GnRH می کند و بنابراین فرایند بلوغ زودتر شروع می شود. اما اکثر پزشکان نمی توانند دلیل اصلی این مشکل را در دختران مشخص کنند و برخی از پزشکان این مشکل را به داشتن اضافه وزن ارتباط می دهند، اما در پسران معمولا عوامل ایجاد کننده بلوغ زود رس مشخص هستند.

سایر علل بلوغ زود رس عبارت اند از:

¡ داشتن سابقه خانوادگی در ابتلا به بلوغ زود رس

¡ آسیب مغزی

¡ مشکلات ژنتیکی نادر

¡ وجود عفونت هایی مانند مننژیت در مغز

¡ انجام پرتو درمانی یا شیمی درمانی برای درمان سرطان

درمان و راه های پیشگیری از بلوغ زود رس

در صورتی که پزشک بتواند دلیل خاصی (مانند یک تومور) برای بلوغ زود رس بیابد،آن را درمان می کند. در موارد دیگر پزشکان از داروها برای متوقف کردن هورمون های جنسی استفاده می کنند تا از رشد جنسی زود هنگام جلوگیری کنند.

نوع مصنوعی هورمون GnRH می تواند موجب توقف ترشح گنادوتروپین توسط غده ی هیپوفیز شود.پزشک می تواند هر ماه یکبار ، این هورمون را به فرد تزریق کند یا دارو را به صورت یک ایمپلنت زیر پوستی در قسمت بالای بازوی فرد قرار دهد. که در این صورت دارو تا یکسال به بدن فرد می رسد. در هنگام تزریق هورمون یا کاشت ایمپلنت ،ممکن است فرد کمی درد داشته باشد و در اطراف ناحیه مورد نظر خارش داشته باشد، اما این دارو عوارض بلند مدتی ندارد.

در هنگام تصمیم گیری در مورد این موضوع که آیا لازم است بلوغ زود رس فرزندتان را درمان کنید یا نه باید به موارد زیر توجه کنید:

1) سن فرزندتان

2) روند رشد فرزند شما

3) احتمال بروز قاعدگی زودرس

4) واکنش های فرزند شما

5) نگرانی های موجود در مورد قد فرزندتان

نتیجه گیری

بلوغ مرحله ای از زندگی است که توام با تحولات جسمی و روحی بارزی می باشد که نوجوان هنگام گذر از دوران کودکی به بزرگسالی آن را تجربه می کند.دوران بلوغ،دوران حکومت سرنوشت انسان است و اینکه نوجوان چگونه از آن دوره بگذرد به تمامی به نوع برخورد او با مراحل بلوغ بستگی ندارد بلکه نوع روابط والدین با او و تاثیری که بر ساختار زندگی او می گذراند دارای اهمیت زیاد است.

منابع

1. محمد رضاشرفی .دنیای نوجوان. انتشارات تربیت. چاپ اول،1380

2. محمود محمدیان. بلوغ تولدی دیگر. تهران: انتشارات تربیت. چاپ ششم،1389

3. محمد علی سادات. راهنمای پدران و مادران. تهران: موسسه انتشارات مشعل. چاپ سوم.،1387

4. محمد خدایاری فرد. مسائل نوجوانان و جوانان. تهران . چاپ پنجم. بهار ،1389


ساناز فرها دپور ، مسئول ایمنی و بهداشت حرفه ای بیمارستان نمازی 

تاریخ به روز رسانی:
1398/10/03
تعداد بازدید:
1202
نشريه الكترونيكي سيب
آدرس: شیراز، خیابان زند، جنب هلال احمر، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز-طبقه هشتم-مدیریت روابط عمومی-نشریه الکترونیکی سیب
کدپستی: 71348-14336 تلفکس: 32308200-071 تلفن: 32122713-071
کلیه حقوق این وب سایت برای نشریه الکترونیکی سیب دانشگاه علوم پزشکی شیراز محفوظ می باشد.
Powered by DorsaPortal