شناخت اندام های بدن

قلب انسان

 

در این جستار به این پرسش های شما پاسخ داده می شود:
1. قلب انسان چیست؟
2. قلب انسان از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟


1- قلب انسان چیست؟

 


در طول تاریخ تصور می شده است که قلب انسان قدرت ویژه ای دارد. نویسندگان و شاعران آن را مرکز احساسات، منبع عشق و سرچشمه شجاعت خوانده اند. در حقیقت قلب انسان فقط یک پمپ است.

قلب انسان از هفته چهارم حاملگی آغاز به ضربان می کند و تا پایان زندگی انسان بدون وقفه به ضربان ادامه می دهد.

قلب چهار دریچه قابل انعطاف نازک دارد که بایستی با هر ضربان باز و بسته شوند. تنها استراحت برای ماهیچه های قلبی زمان کوتاه بین ضربان های قلب است.

 

2- قلب انسان از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟


قلب چهار قسمت یا چهار حفره دارد. حفره های بالایی دهلیز و حفره های پایینی بطن نامیده می شوند. خون از تمام قسمت های بدن از طریق دو سیاهرگ بزرگ به نام های بزرگ سیاهرگ زیرین و زبرین وارد دهلیز راست می شود. سپس از دریچه سه لختی که بین دهلیز راست و بطن راست است عبور می کند و بطن راست آن را از طریق دریچه ریوی به ریه ها پمپ می کند. وقتی خون از ریه ها می گذرد اکسیژن مصرفی خود را از آن ها دریافت می کند و به آن ها دی اکسید کربن می دهد و وارد دهلیز چپ می شود. از آنجا از طریق دریچه دو لختی یا میترال به بطن چپ جریان پیدا می کند. بطن چپ ماهیچه ضخیمی دارد که باعث می شود خون را با قدرت از طریق دریچه آئورت به بزرگترین سرخرگ بدن یعنی آئورت پمپ کند. آئورت خون را در سراسر بدن توزیع می کند و مقدار کمی هم به عروق خود قلب (عروق کرونر) بر می گردد.

برای دیدن اسلاید اینجا را کلیک کنید

تاریخ به روز رسانی:
1400/03/24
تعداد بازدید:
590
Powered by DorsaPortal