سال 99، جَهشِ تولید
A+
A-
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۳ فروردين
از قربانیان بی دفاع آلودگی هوا چگونه محافظت کنیم؟
.

در هنگام آلودگی هوا، به دلایلی که در زیر به آنها اشاره می کنیم، کودکان در معرض خطر بیشتری نسبت به بزرگسالان قرار دارند.

 

_ کودکان سریعتر نفس می کشند و تعداد نفس آنها در دقیقه، بیشتر از بزرگسالان است.

_ بیشتر از راه دهان نفس می کشند و در هر تنفس حجم هوای زیادی را وارد ریه ها می کنند.

_ تحرک بیشتری نسبت به بزرگسالان دارند.‌

_ اغلب زمان بیشتری را در فضای بیرون از خانه، مانند پارک یا حیاط منزل می گذرانند.

_ ریه هایشان از زمان تولد همچنان در حال رشد است.

_ سیستم ایمنی بدن شان هنوز کامل نشده است‌.

_ در صورت وجود سرب در هوا، کودکان به دلیل آنکه قد کوتاهتری دارند بیشتر در معرض خطر قرار می گیرند، زیرا سرب به دلیل سنگین بودن، به سطح زمین نزدیک تر است.

تاثیر آلودگی هوا بر کودکان

آلودگی هوا باعث کاهش آستانه تحمل و بروز پرخاشگری در انسان می شود. هنگامی که فرد به دلیل آلودگی هوا و کمبود اکسیژن بی حوصله و یا کم حوصله می شود، توانایی کنترل خشم خود را از دست می دهد.

البته در این شرایط می توان با قاطعیت گفت: کودکان قربانیان بی دفاع آلودگی هوا هستند و توصیه های مسوولان، نقش موثری در حفاظت از سلامتی جسم و روان کودکان ندارد.

آلودگی هوا روی یادگیری دانش آموزان نیز اثر می گذارد در این شرایط زمانی که هوا آلوده باشد، دانش آموزان به سختی تمرکز می کنند و مجبورند برای یادگیری دروس انرژی بیشتری را صرف کنند و در نتیجه حالت خستگی و عصبانیت به آنها دست می دهد.

آلودگی هوا می تواند علت بیماری کودکان بیش فعال باشد و حتی می تواند روی ضریب هوش کودکان اثر بدی بگذارد.

غیر از مواد سوختی، مانند بنزین که سبب متصاعد شدن سرب می شود، وسایلی که روزمره از آنها استفاده می کنیم مانند وسایل الکترونیکی و اسباب بازی ها نیز دارای سرب هستند و ثابت شده که آلودگی سرب آثار زیانباری بر سلامت کودکان دارد.

در هنگام آلودگی هوا بهتر است وسایل کودکان در اتاقشان را با پارچه نمدار یک به یک تمیز کرد تا ذرات معلق نشسته روی اشیا پاک شود. در شرایط آلوده نمی توان توصیه به باز کردن پنجره ها برای تعویض هوا کرد.

خطر مواجه شدن با ذرات معلق خطرناک در هوای آلوده خارج از خانه در فصول سرد بسیار بیشتر است. این مواد موجب افزایش بروز عفونت های ریوی، شدت یافتن آلرژی و در بلند مدت زمینه ساز ابتلا به انواع سرطان ها در کودکان می شود. بنابراین باید از مواجهه با ذرات معلق و مضر موجود در هوای آلوده پیشگیری کرد.

توصیه های برای مراقبت از کودکان در هنگام آلودگی هوا

1- کودکان را در خانه نگه داریم و جز در مواقع ضروری آنها را بیرون نبریم. اگر هم مجبور به این کار شدیم سعی کنیم صبح زود یا آخر شب این کار را انجام دهیم.

2- از فعالیت زیاد و شدید کودکان جلوگیری کنیم. فعالیت زیاد باعث ورود حجم هوای بیشتر و در نتیجه آلودگی بیشتری به ریه های آنها می شود.

3- بر روی صورت کودک ماسک هوا قرار دهیم. ماسک ها تا حد زیادی از ورود برخی آلاینده های خطرناک، گردوغبار و باکتری ها به ریه جلوگیری می کنند.

4- هوای داخل خانه را تمیز نگه داریم. علاوه بر آلودگی هوا که به داخل خانه نیز راه پیدا می کند، طبق مطالعات آژانس حفاظت از محیط زیست، هوای داخل منازل می تواند حتی پنج برابر آلوده تر از فضای بیرون باشد. در این راستا می توان با رعایت برخی نکات و همچنین تصفیه هوا با استفاده از دستگاه هایی که دارای فیلتر HEPA هستند، هوای داخل منزل را پاکیزه نگه داریم.

5- مایعات بیشتر و غذاهای سالم مصرف کنیم. این توصیه نه تنها برای کودکان بلکه برای تمامی اعضای خانواده است. افزایش مصرف مایعات به فرایند سم زدایی در بدن کمک و از بروز علائم شدید ناشی از آلودگی هوا جلوگیری می کند. همچنین غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی ویتامین c و اسید های چرب امگا هستند، به تقویت سیستم ایمنی بدن تان کمک می کنند.

6- انواع گیاهان را در خانه خود پرورش دهیم، اگر هم نمی توانیم خیلی به آنها رسیدگی کنیم از گیاهان آپارتمانی که نیازی به رسیدگی زیاد ندارند استفاده کنیم.

دکتر «محمد حسینی» عضو هیات علمی گروه مهندسی بهداشت محیط دانشکده بهداشت شیراز

پایان خبر

نمایش فیلم
تاریخ:
1398/11/28
تعداد بازدید:
635
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal