سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ خرداد
اهمیت و عملکرد بهداشت محیط در بیمارستان ها «بخش3»
.

روش های متنوع برای از بین بردن میکروارگانیسم ها در محیط کار بیمارستان

 

هر موجود زنده ای که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده نباشد و تنها قادر باشیم با میکروسکوپ، آن را ببینیم، «میکروارگانیسم» یا «میکروب» نامیده می شود.

روش های ساده برای شناخت و نابودی میکروارگانیسم ها در محیط کار

1. گندزدایی: گندزدایی عبارت است از کُشتن عوامل بیماری زا به وسیله مواد شیمیایی مانند الکل 70 تا 90 درصد یا «هیپوکلریت سدیم» با غلظت مناسب و یا وسایل فیزیکی مانند استفاده از اتوکلاو یا جوشاندن

گندزدا، ماده شیمیایی است که موجب نابودی میکروارگانیسم های مفید و بیماری زا می شود و بیشتر در مورد فرم های رویشی کاربرد دارد و اغلب شامل «اسپور باکتری ها» نمی شود.

از گندزداها مانند عوامل استریل کننده، تنها بر روی اشیای بی جان استفاده شده و بر روی سطوح بدن به کار نمی روند.

2. مواد موثر سطحی: هر ماده یا ترکیبی که پس از انحلال در آب، محلول های آبی و یا حلال، کشش سطحی مایع و کشش سطحی بین دو مایع را تغییر دهد، «ماده موثر سطحی» نامیده می شود.

3. ضدعفونی: جلوگیری از رشد و تکثیر میکروب ها با استفاده از عوامل ضدعفونی کننده است.

«ضدعفونی کننده» به عواملی اطلاق می شود که از رُشد و تکثیر میکروب ها روی نسوج زنده جلوگیری کرده و یا موجب نابودی آنها می شود که به طور اختصاصی در مورد سطوح زنده کاربرد دارند.

4. مواد دترجنت (مواد پاک کننده): عواملی هستند که در عمل متقابل بین یک سطح سلولی با محیط آبی که آن را احاطه کرده، مداخله کرده است و با عمل پاک کنندگی خود، سبب حذف فیزیکی میکروب ها می شود.

5. تفاوت مواد ضدعفونی کننده با دترجنت: مواد ضدعفونی کننده، موجب جلوگیری از رشد باکتری می شود، اما دترجنت ها با اثر فیزیکی، سبب حذف میکروارگانیسم ها می شوند.

6. عوامل آلوده کننده بیولوژیکی: در یک قاشق از آب دریا و یا یک مُشت خاک باغچه، ممکن است صدها هزار جاندار وجود داشته باشد، چرا که دنیای جاندارانی که با میکروسکوپ دیده می شوند، وسیع تر از دنیای جانداران بزرگ است./103

«زهرا عبدالهی»، کارشناس بهداشت محیط و کارشناس ارشد محیط زیست بیمارستان حضرت علی اصغر(ع)

پایان خبر

نمایش فیلم
تاریخ:
1398/11/12
تعداد بازدید:
699
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:1 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal