سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۳ تير
1397/02/15
روز شیراز جنت طراز، گرامی باد

خفته در دامن دشتی دلباز                                             شهرمن شهر هنرها؛ شیراز

شیراز پرافتخار، جلوه گاه باشکوه خداوندی و مرکز تلولو انوار الهی فرزندان موسی بن جعفر (ع) است.

شیراز؛ شهر راز و نیاز، شهر عشق و هنر، مهد اندیشه های عارفانه و عاشقانه، شهر فارسیان پاک و مهربان و باصفا و قبله گاه مومنان باخداست. دارالفضل، دارالسلام، دارالملک، دارالعلم و دارالولایه است.

بر اساس نوشتارهای الواح گلی کشف شده در تخت جمشید، نام شیراز با واژه های "تی رازی ایش" و "شی رازی ایش" ذکر کرده که نشانگر قدمت این شهر باعظمت در دوره های پیش از اسلام است.
 
 

از ویژگی های مهم شیراز، وجود بقعات متبرکه است. حرم های مطهر فرزندان گرامی حضرت موسی بن جعفر(ع) و دیگر امامزادگان همچون ستارگانی درخشان فضای ملکوتی این شهر را منور نموده اند. آستان مبارک این اماکن مقدسه روشنی بخش قلوب مومنان و تسلی دل های حاجتمندان است و علاوه بر مکان های زیارتی، محل آرایه معماری، شعر و ادب، نقاشی، حجاری و کاشی کاری هنرمندان شیرازیست.

 

اما یاد شیراز بی ذکر نام بزرگ شاعرانی که در خاک آن خفته اند، لطفی ندارد...

از دروازه قرآن و تنگ الله‌اکبر پا در شهر می‌گذاریم و با دیوانی از حافظ و کلیاتی از سعدی در دست، با هم بر گرد شهر می‌گردیم. از آب رکن آباد می‌نوشیم، در نارنجستان باغ ارم زیر سروی می‌نشینیم، بر سر مزار سعدی غزلخوان می‌خندیم، از تربت حافظ مدد می‌خواهیم و در شهر شعر ایران گام می‌زنیم.

 

اهالی متدین شیراز در نهایت احترام از این میراث های معنوی و فرهنگی حفظ و نگهداری نموده و در عمران و آبادی زیارتگاه ها کوشش فراوان دارند.

صنایع دستی از قبیل خاتم کاری فارس، نقره کاری، سفال سازی، منبت کاری و قالی بافی از دیگر نمودهای شهر هنر و تمدن، شیراز است.

 

عرقیات و شربت های طبیعی را نیز بهترین سوغاتی های شیراز می شناسند که عرق شاتره، نسترن، بیدمشک، اترج، تارونه، بهار نارنج، نعنا، چهل گیاه، کاسنی، شربت به لیمو و نارنج، گاوزبان و کیالک از این نمونه اند.

داشته‌های فرهنگی، هنری و تاریخی شیراز در کنار طبیعت زیبای اردیبهشتی این شهر سبب شده که پانزدهم اردیبهشت، در مرکز بهاری ترین موعد شیراز، به شایستگی، به نام "روز شیراز" نامگذاری شود.

تعداد بازدید:
1011
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:29
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal