گروه های آموزشی-درمانی

بخش ارتودنسی

معرفی برنامه کلی آموزش دانشجویان عمومی :

دانشجویان دندانپزشکی در دوره عمومی معمولا از ترم هفتم واحد ارتودنسی را اخذ می نمایند . دروس ارتودنسی بصورت 4 واحد عملی (درهر ترم یک واحد )و 3 واحد تئوری می باشد . بنابراین دانشجویان در ترم آخر فقط واحد ارتودنسی عملی دارند و ارتودنسی تئوری یک ترم مانده به پایان تحصیلات به اتمام می رسد . ارتودنسی عملی در حال حاضر شامل دو ترم پری کلینیک و ترم کلینیک عملی بر روی بیمار می باشد . در دوره پری کلینیک دانشجویان با نحوه خم کردن سیم ( wire bending ) و تهیه پلاکهای مختلف ارتودنسی آشنا می شوند همچنین نحوه انجام معاینات کلینیکی ، قالبگیری و تراش قالبهای ارتودنسی رسم بر روی رادیوگرافی سفالتومتری و آنالیز سفالومتری به آنها آموزش داده می شود و در دو ترم بعدی (کلینیک ) دانشجویان آموخته های خود را بر روی بیماران می آزمایند و با طراحی درمان مال اکلوژن های مختلف آشنا می شوند و شروع به درمان بیماران پس از تهیه پلاکهای مختلف، چین کپ و دستگاه فانکشنال می نمایند .

 

بخش ترمیمی

معرفی برنامه کلی آموزش دانشجویان دوره عمومی :

آموزش تئوری دندانپزشکی ترمیمی 2 و آموزش عملی دندانپزشکی 2و3و4 آموزش مواد دندانی در دستور کار آموزشی این گروه می باشد.

دانشجویان عمومی قبل از ورود به کلینیک دوره پری کلینیک را در بخش فانتوم هد می گذراند که در طی آن دوره بر روی مدل دندانی تهیه حفره بر روی دندان و مراحل ترمیم حفرات آماده شده بر روی مدل بطور عملی به دانشجویان آموزش داده می شود که پس از آموزش لازم اقدام به تهیه حفره و ترمیم آن می نمایند. پس از پایان دوره پری کلینیک به دوره کلینیک وارد می شوند و در بخش ترمیمی گام به گام با استفاده از  آموخته ها اقدام به درمان بیماران می نمایند.دوره کلینیک شامل ترمیم حفرات Cl I و Cl II و Cl III و Cl IV و Cl V توسط آمالگام و نیز بازسازی تاج دندانهای عصب کشی شده می باشد. دانشجویان در طی 3 ترم آموزشی در کلینیک با ترمیم دندانها آشنا شده و مهارت لازم را پیدا می کنند.

  

بخش درمان ریشه

معرفی برنامه کلی آموزشی دانشجویان عمومی :

دروس تئوری دانشجویان دکترای عمومی در قالب 3 واحد نظری در طول 3 ترم توسط کلیه اساتید بخش ارائه می گردد و تمامی مضامین مهم و لازم جهت دانشجویان دکترای عمومی در قالب این 3 واحد تئوری بیان میگردند

دروس عملی در طول 4 ترم و هر ترم 2 واحد درپری کلینیک  و بخش و با حضور اساتید صورت می پذیرد. در این دوره دانشجویان  تشخیص بیماریهای پالپ و پری اپیکال را می آموزند و قادر به درمان ریشه دندانهای یک و دو و سه کاناله می گردند. و همچنین با اصول درمان مجدد و جراحی های اندو نیز آشنا می شوند.

 

بخش رادیولوژی

معرفی برنامه کلی آموزشی دانشجویان عمومی :

آموزش نظری و عملی مبانی فیزیک وتکنیک های تصویر برداری ، تفسیر و شناخت ضایعات دهان ، فک و صورت ، در انواع تصویر برداری ها (advanced & conventional techniques ) و حفاظت در برابر تشعشعات کاربردی شناخت ضایعات مفصل گیجگاهی ، سینوسهای پارانازل و غدد بزاقی و تصویر برداری از آنها و تفسیر ضایعات می باشد .

 

بخش پروتز ثابت

معرفی برنامه کلی آموزشی دانشجویان عمومی :

آموزش مورفولوژی

آموزش مراحل بالینی و لابراتواری ساخت پروتز ثابت

درمان بیماران نیازمند به روکش و پروتز ثابت چند واحدی

 

 بخش پروتز متحرک

معرفی برنامه کلی آموزشی دانشجویان عمومی:

 دانشجویان عمومی در ابتدا پروتز متحرک کامل و پارسیل در پری کلینیک فرا می گیرند و سپس مراحل کار و ساخت پروتز های متحرک را در کلینیک و بر روی مریض انجام خواهند داد. در کل 18 واحد پروتز متحرک ارائه می شود . که شامل 4 واحد نظری و 12 واحد عملی است. گروه پروتز متحرک 50% تدریس واحد مواد دندانی را نیز بر عهده دارد.

 

بخش درمان لثه

معرفی برنامه کلی آموزش دانشجویان عمومی:

دروس تئوری از ترم دوم سال چهارم شروع و در طول سه ترم تداوم پیدا میکند دانشجو موظف به انجام 6 بیمار case درمان کامل 4 بیمار درمان با کاوتیرون 2 مورد Recall در فاز نگهداری و 1 مورد جراحی های پریودنتال می باشد


 بخش اطفال

معرفی برنامه کلی آموزش دانشجویان دوره عمومی :

دانشجویان در 3 ترم (5 واحد) در این بخش آموزش می بینند ودر ترم اول بصورت پری کلینیک و لابراتواری کلیه درمانهای مربوط به کودکان را آموزش دیده و در دو ترم باقیمانده بصورت عملی این درمانها را بر روی کودکان انجام داده و یاد می گیرند.


بخش تشخیص

معرفی برنامه کلی آموزشی دانشجویان عمومی:

دانشجویان دوره دکترای عمومی دندانپزشکی مجموعاً 5 واحد نظری درس تشخیص را در قالب درس نظری یک (2 واحد) ، نظری دو (2 واحد) و نظری سه (1 واحد) و سه واحد عملی را در قالب دروس عملی 1 ، 2 و 3( هر کدام 1 واحد) در سه ترم اخذ می نمایند. محتوای دروس نظری شامل شناخت و آگاهی دانشجو از تشخیص بیماریهای دهان، افتراق آنها از یکدیگر، درمان دارویی بیماریهای متداول دهان و دندان شناخت و آگاهی از ارتباط و اهمیت بیماریهای متداول و مهم سیستمیک مرتبط با بیماریهای دهان ، پیشگیری از بیماریهای مهم دهان و دندان و تشخیص و درمان ضایعات مهم مخاط دهان در ارتباط با بیمارانی که مشکلات و معضلات پزشکی دارند، می باشد.

محتوای آموزش درس تشخیص عملی یک شامل آموزش جهت گرفتن تاریخچه پزشکی و دندانپزشکی ، آموزش معاینات داخل و خارج دهان، فراگیری و انجام تستهای حیات پالپ دندان، شناخت علائم حیاتی، و تکمیل پرونده تشخیص جهت بیماران مراجعه کننده به بخش می باشد.

تشخیص عملی دو شامل موارد یاد شده در برنامه آموزشی درس عملی یک به انضمام ارائه ژورنال کلاب در خصوص تشخیص و افتراق بیماریهای متداول و مهم دهان و دندان و ارائه راه حل های درمانی مربوط می باشد.

تشخیص عملی سه علاوه بر مروری جامع بر موارد یاد شده در برنامه عملی یک ، شامل ارائه ژورنال کلاب در خصوص ارتباط بیماریهای متداول و مهم سیستمیک در بیماریهای دهان و بخصوص برای آن دسته از بیمارانی که معضلات و مشکلات پزشکی دارند، آموزش طریقه نوشتن مشورت نامه های پزشکی و دیدن نحوه تشخیص و درمان بیماران مراجعه کننده به بخش که مبتلا به ضایعات دهان بوده، می باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/10/14
تعداد بازدید:
2403
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به  دانشکده دندانپزشکی شیراز  می باشد.
افراد https://www.sums.ac.ir
Powered by DorsaPortal