endnotekey

نکات کلیدی در Endnote Desktop

 

نمایش نام ژورنال ها به صورت اختصار (Abbreviation)

همانطور که می دانید اسبک استناد پذیرفته شده در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، استایل NLM می باشد. در این استایل نام ژورنال ها باید به صورت اختصار آورده شود. اگر نام ژورنال ها در رفرنس هایی که در کتابخانه اندنوت وارد شده است، به صورت کامل آمده باشد به همین صورت به واژه پرداز میکروسافت ورد منتقل می شود. برای رفع این مشکل نام ژورنال ها در اندنوت باید تصحیح و به صورت اختصار وارد شود. برای این کار دو روش وجود دارد:

1.     نام ژورنال ها را در اندنوت به صورت دستی تصحیح نمایید و به صورت اختصار وارد کنید. سپس در فایل ورد گزینه Update citation and bibliography را بزنید تا این تغییرات اعمال شود.

2.     می توانید تمام رفرنس ها را در کتابخانه اندنوت انتخاب کنید و سپس با کلیک راست بر روی رفرنس ها گزینه Find reference update یا از منوی Reference > Find reference update را انتخاب نمایید.

در اینجا پنجره ای باز می شود که در قسمت سمت چپ تغییرات و به روز رسانی موجود و در قسمت سمت راست اطلاعات رفرنس وارد شده را نشان می دهد. با انتخاب گزینه Update all fields می توانید تغییرات را اعمال نمایید. توجه داشته باشید که این عمل همیشه درست انجام نمی گیرد. قبل از انجام Update حتما فیلدهای نویسنده، عنوان، سال را چک نمایید و از صحیح بودن اطلاعات بازیابی شده اطمینان حاصل نمایید.

 

 

  بعد از اینکه مراحل به روز رسانی پایان یافت، مجددا نام ژورنال ها را در رفرنس ها بررسی نمایید. در صورتی که نام بعضی از ژورنال ها به صورت اختصار در نیامده بود باید آنها را به صورت دستی تصحیح نمایید. سپس در فایل ورد گزینه Update citation and bibliography را بزنید تا این تغییرات اعمال شود.

 عدم وجود تب Endnote در فایل word

برای مشاهده این نوار ابزار در نرم افزار ورد کافیست این نرم افزار را بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید. زبانه اندنوت در کنار بقیه زبانه ها قرار می گیرد و با کلیک بر روی آن نوار ابزار اندنوت باز می شود. در صورتی که این زبانه در ورد نبود، پنجره  Word Option  و زبانه  Add-Ins را باز نمایید. در پایین صفحه کلید Go را بزنید.

 
در پنجره COM Add-Ins گزینه Endnote Cite while you write را انتخاب نمایید و کلید OK را بزنید. به این ترتیب زبانه اندنوت  در صفحه ورد  افزوده می شود.

 
در صورتی که گزینه Endnote Cite while you write در این قسمت وجود نداشت، پنجره  Word Option  و زبانه  Add-Ins را باز نمایید. در قسمت manage گزینه Disabled item را انتخاب و کلید Go را بزنید.

 

در پنجره باز شده اگر یکی از گزینه‌ها مربوط به اندنوت باشد ( که غیر فعال شده است) آن را انتخاب نمایید و روی Enable کلیک نمایید تا فعال شود.

 پس از انجام همه روش‌های گفته شده در بالا اگر همچنان مشکل وجود دارد راهی جز این نیست که دوباره اندنوت را نصب کنید  و یا نرم افزار Office را مجددا نصب نمایید.

گیر کردن یا اصطلاحا هنگ کردن نرم‌افزار ورد در حین وارد کردن مرجع جدید

این مشکل در مواقعی که تعداد منابع شما زیاد باشد (مثلا در حدود 100 منبع) ظاهر می‌شود خصوصا زمانی که منابع یک کتاب یا پایان‌نامه فارسی را وارد می‌نمایید. در واقع در هنگام رخ دادن این مشکل، با توجه به سرعت کامپیوترتان، ممکن است مدت زمانی (گاهی تا 10 دقیقه) طول بکشد تا یک منبع را اضافه یا کم نمایید.

دلیل این مشکل این است که هنگام اضافه یا حذف کردن یک منبع، نرم‌افزار Endnote می‌خواهد همه منابع را به روز (آپدیت) کند. جهت جلوگیری از این اتفاق شما باید قابلیت Instant Formatting را غیرفعال کنید. برای انجام اینکار مسیر زیر را دنبال نمایید:

در نرم‌افزار ورد به تب Endnote مراجعه کنید. در این حالت کافیست گزینه Instant Formatting is off را انتخاب کنید.

 در این حالت زمانی که شما یک منبع را اضافه یا حذف می‌نمایید سریع‌تر وارد شده و به صورت "Unformated Citation" که به شکل زیر است در متن ظاهر می‌شود.

{Trigiano 2008#30920}

بعد از اتمام نوشتن سند (یا در زمان استراحت بین کارها) به راحتی با استفاده از گزینه Update Citation and Bibliography که در تب اندنوت در برنامه ورد قرار دارد منابع را به فرمت استاندارد تبدیل نمایید.

فارسی بودن شماره رفرنس های پایان متن

گاهی پیش می آید که در هنگام ایجاد فهرست منابع در پایان متن، اعداد شماره گذاری به زبان فارسی درج گردد. مانند عکس:

برای حل این مشکل به روش زیر عمل نمایید:
 •   ابتدا تمامی رفرنس های آخر متن را پاک کنید.
 • سپس به آخرین صفحه بروید، و Ctrl+Enter بزنید تا وارد یک صفحه جدید شوید.
 • متن را چپ چین کنید.
 • کیبورد را روی انگلیسی قرار دهید.
 • یکبار دیگر رفرنس ها را با استفاده از گزینه Update Citation and Bibliography آپدیت نمایید.

به این ترتیب رفرنس ها به شکل درست در پایان متن قرار می گیرند.

قطع شدن لینک بین فایل ورد و اندنوت

ممکن است با این مشکل مواجه شده باشید که بعد از وارد کردن تعدادی رفرنس در فایل ورد، زمانیکه یک رفرنس جدید اضافه می نمایید مجددا از شماره 1 شماره گذاری آغاز می شود. دلیل بوجود آمدن این مشکل این است که لینک بین فایل ورد و اندنوت قطع شده است و وقتی شما رفرنس جدیدی به متن خود اضافه می کنید، رفرنس های قبلی شناخته نمی شود و شماره گذاری از ابتدا آغاز می گردد. در اینگونه موارد شما می توانید به این روش عمل نمایید:

 • ابتدا رفرنس جدیدی را که وارد نموده اید پاک کنید.
 • در تب اندنوت گزینه Export to endnot> Export traveling library  را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که مکان نما در جایی خارج از محدوده رفرنس ها قرار داشته باشد.

 • در پنجره ای که باز می گردد گزینه A new endnote library  را انتخاب نمایید.
 • تعیین کنید که کتابخانه جدید با چه اسمی و کجا ذخیره گردد.

به این ترتیب لینک بین فایل ورد و اندنوت مجددا برقرار می گردد و شما می توانید مجددا شروع به رفرنس گذاری در متن نمایید.

ü      نکته: در بعضی موارد با زدن گزینه Export traveling library، پیغامی مبنی بر عدم وجود آن داده می شود (عکس زیر). در اینصورت شما ناچار هستید که رفرنس ها را از ابتدا مجددا در فایل ورد وارد نمایید.

رفع مشکل حروف بزرگ در رفرنس ها

در برخی موارد رفرنس هایی که به اندنوت منتقل شده اند همه حروف کلمات با حرف بزرگ (capital letter)  نوشته شده است (این مورد در رفرنس هایی که از google scholar گرفته می شود بیشتر دیده می شود).

با توجه به اینکه رفرنس ها به هر صورت که در اندنوت آمده باشد خروجی آن هم به همان صورت است، بنابراین این رفرنس ها در ورد هم با حروف بزرگ نمایش داده می شود. برای حل این مشکل نیاز است که استایل مورد نظر را ویرایش نمایید. به روش زیر عمل کنید:

Ø      از منوی Edit> Output Style ، استایل مورد نظر را انتخاب نمایید.

 
  در صفحه ویرایش استایل در قسمت Bibliography> Title capitalization گزینه Sentence style capitalization را انتخاب نمایید.

Ø      استایل را با یک نام جدید ذخیره نمایید. به این ترتیب در استایل جدید حروف به صورت درست نمایش داده می شود.

نمایش رفرنس درون متنی به شکلی نامتعارف

در برخی موارد رفرنس های درون متن به شکلی نامتعارف نمایش داده می شود. برای تصحیح این مورد در فایل ورد گزینه Update citation and bibliography را بزنید تا رفرنس ها به صورت درست نمایش داده شود.

استفاده از منابع فارسی

نرم افزار اندنوت با فونت فارسی همخوانی ندارد. برای حل این مشکل دو راه وجود دارد:

1.     در صورت که رفرنس های فارسی چکیده و عنوان به انگلیسی دارند، می توانید در کتابخانه اندنوت رفرنس را به انگلیسی وارد نمایید.

2.     در صورتی که چکیده و عنوان به انگلیسی وجود ندارد، می توانید قسمتی از رفرنس را در کتابخانه اندنوت وارد نمایید. سپس رفرنس را در متن وارد نمایید. بعد از اتمام کار رفرنس را به صورت دستی اصلاح نمایید.

انتقال رفرنس از اندنوت دسکتاپ به اندنوت وب

جهت انتقال رفرنسها از اندنوت دسکتاپ به اندنوت وب می توان به روش زیر عمل نمود:

 • ابتدا از رفرنس های موجود در کتابخانه اندنوت خروجی تهیه نمایید. برای این کار ابتدا تمام رفرنسها را انتخاب نمایید. سپس گزینه Export  را  از نوار ابزار یا از منوی File گزینه Export  انتخاب نمایید.

 • در پنجره ای که باز می شود، در قسمت save as type فرمت فایل را Text file انتخاب نمایید. در قسمت Output style  گزینه  RefMan (RIS) export را انتخاب و سپس گزینه Save را بزنید.
 •        فایلی که به این روش تهیه شده است را می توان به اندنوت وب منتقل نمود. برای این کار ابتدا اندنوت وب را باز نمایید و از تب collect گزینه Import references را انتخاب نمایید.

 •      ابتدا گزینه Browse را بزنید و فایل ذخیره شده را انتخاب نمایید. در قسمت Import option گزینه Refman RIS را انتخاب نمایید. و در قسمت To انتخاب کنید که رفرنس ها در چه گروهی بارگذاری گرددد. سپس گزینه Impor را بزنید. به این ترتیب رفرنس ها به اندنوت وب منتقل می گردد.

       ویرایش style: در این روش ابتدا شما باید صفحه راهنمای نویسندگان در ژورنال مورد نظر و بخش مربوط به نحوه نوشتن رفرنس ها را مطالعه نمایید. در مرحله بعد در کتابخانه شخصی اندنوت قسمت style> select another style را انتخاب نمایید. در پنجره choose a style گزینه Style Info/ Preview را انتخاب نمایید. حال با انتخاب هر استایل در پنجره بالا، نحوه نوشتن رفرنس در پنجره پایین نمایش داده می شود.

به این ترتیب شما می توانید شبیه ترین استایل به استایل مورد نظر را انتخاب و در مرحله بعد آن را ویرایش نمایید. برای مثال اگر استایلی مورد نظر ما مشابه استایل NLM باشد، با این تفاوت که عدد رفرنس درون متنی به جای قرار گرفتن در پرانتز باید در براکت [ ] قرار بگیرد و به صورت بالانویس باشد، و همچنین در رفرنس های پایان متن نام ژورنال به صورت ایتالیک باشد و یا فیلدی اضافه یا کم داشته باشد، می توانیم با ویرایش استایل NLM یک استایل جدید بسازیم. برای اینکار:

از منوی Edit> output style> Edit "NLM" را انتخاب می کنیم.


       در پنجره ای که باز شده در ستون سمت چپ الگوی نوشتن استایل مشخص گردیده. ابتدا باید به قسمت Citations> templates برویم تا رفرنس درون متنی را تعریف کنیم، در پنجره سمت راست در زیر Citations مشخص می کند که رفرنس درون متنی به چه صورت نمایش داده شود. برای مثال ابتدا پرانتز  (Bibliographic number) را به [  ] تبدیل می کنیم سپس آن را انتخاب کرده و از نوار ابزار بالا گزینه A1 را انتخاب می کنیم تا به صورت بالا نویس قرار بگیرد.

 برای تغییر قالب رفرنس های پایان متن به قسمت Bibliography> Templates می رویم. در این قسمت الگوی نوشتن رفرنس برای انواع مختلف رفرنس مانند کتاب، ژورنال، صفحه وب و .... نوشته شده است. در این قسمت هر تغییری که لازم باشد انجام می دهیم.

در پایان از منوی File> save as را انتخاب و یا با بستن X پنجره Edit style از شما سوال می پرسد که آیا تغییرات را ذخیره می نمایید.

یک اسم جدید برای استایل انتخاب می کنیم و تغییرات را ذخیره می نماییم. به این ترتیب یک استایل جدید به لیست استایل ها افزوده می شود.

ساختن استایل جدید: در صورتی که تهیه استایل مورد نظر از هیچ یک از راه های بالا امکان پذیر نباشد، شما می توانید یک استایل جدید با قالب مورد نظر بسازید. مراحل کار به این صورت است:

 • از منوی Edit> Output style> New Style را انتخاب نمایید.
 •  پنجره ای باز می شود که می توانید مرحله به مرحله مشخصات استایل را تعریف نمایید.
 • از ستون سمت چپ قسمتهای مختلف مانند About this style, Citations, Bibliography و .... را انتخاب می کنیم و در ستون سمت راست الگوی مورد نیاز در هر فیلد را تعریف می نماییم.


 

نکته: فایل استایلی که جدید ساخته اید (به روش ویرایش و یا ساختن استایل جدید) در Documents در پوشه اندنوت استایل ذخیره می شود. پسوند این فایل .ens می باشد.



[1] Medlib16@sums.ac.ir/ karimzadeh_2860@yahoo.com

تاریخ به روز رسانی:
1399/05/21
تعداد بازدید:
2360
کتابخانه الکترونیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز
آدرس: شیراز، خیابان زند، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس، طبقه هفتم، معاونت تحقیقات و فناوری اطلاعات
تلفن: 32122519-071           vcrlibsums@gmail.com  
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به معاونت تحقیقات و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد.
تعداد بازدیدکنندگان امروز  303
تعداد بازدیدکنندگان دیروز  509
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز  1114515
تعداد کاربران بر خط  4
تعداد کاربران لاگین بر خط  4
67
آرش صفاریان
16
82
آناهیتا میر دامادی
19
36
احمد حسین زاده
10
420
احمد حسین زاده
11
66
احمد سلطانی
16
49
ارمین امیریان
12
93
اعظم فرجی
21
90
افسوس زارعی
21
407
الهام عسکری
21
7
امید رضا مومن زاده
1
1
امیر امینیان
1
10
امیر رضا وثوقی
1
69
امین نیاکان
16
418
امین نیاکان
16
2
بابک پور عباس
1
54
بهرام قاسم زاده قطب آبادی
13
17
بهروز مومنی
31
114
بیژن خادمی
28
50
بیژن ضیائیان
12
145
پرویز مردانی
11
189
جمشید روزبه
75
113
جهاد مصباح
28
3
جواد دهقانی
1
318
جواد شاکری
27
37
حامد قدوسی جوهری
10
419
حامد کویری
28
70
حسین جمالی
70
65
حسین علی خلیلی
16
97
حسین فرامرزی
22
408
حشمت الله اکبری
27
45
حمید رضا عباسی
78
8
حمید نمازی
1
57
داریوش ایرانی
14
111
رامین نیک نام
27
421
رضا جهان گیری
28
404
رضا جهانگیری
28
83
رضا وجدانی
29
117
رضا کبود خانی
28
58
زهرا جهان آبادی
14
143
زهرا حبیب آگهی
20
127
زهرا شیروانی
21
89
زهره توانا
21
85
سعیده شنونده
20
15
سمراد محرابی
31
406
سمیرا ساعیان
27
423
سولماز کرونی
19
6
سید امیر رضا مصباحی
1
424
سید سعید هاشمی
19
137
سید علی اصلاحی
14
9
سید علی هاشمی
1
14
سید محمد علی قیومی
31
41
سید محمد کاظم تدین
15
104
سید محمد کاظم حسینی اصل
27
16
سید معصوم معصوم پور
31
42
سید وحید حسینی
15
314
سیداحمد تارا
19
320
سیدحامد کبیری
8
323
سیدرضا موسوی
16
103
شاهرخ عزت زادگان جهرمی
75
335
شراره روشن ضمیر
5
190
شقایق مرادی
21
139
شهرام بلند پرواز
11
40
شهرام پایدار
78
60
شهریار ضیغمی
14
91
شيرواني زهرا
21
321
شیرین حقیقت
29
188
صدیقه طهماسبی
10
136
طاهره پور دست
21
116
طیبه کاظمی
28
319
عاطفه سعدی دوست
27
59
عبد العزیز خضری
14
149
عبدالرضا حق پناه
14
402
علی آریا فر
11
12
علی اصغر کوثری
1
132
علی اکبر محمدی
8
18
علی اکبری
3
28
علی بهادر
6
98
علی زمانی
23
11
علی عماد
31
146
علی محمد بنان زاده
11
26
علیرضا اشرف
5
118
علیرضا رضوانی
29
44
علیرضا شمسایی فر
77
107
غلام رضا سیوند زاده
27
126
غلام رضا معتضدیان
8
152
فاطمه سادات نجیب
21
62
فرانک بهرامی
15
106
فرداد اجتهادی
27
100
فریبا کریمی
23
77
لیلا حسینی خرم آبادی
19
46
لیلا قهرمانی
15
119
مانی رمزی
29
120
مجتبی کریمی
29
38
مجید اکرمی
80
425
محسن پیر پیران
19
81
محسن مقدمی
22
64
محمد جمالی
16
13
محمد جواد فلاحی
31
76
محمد حسین نوروز زاده
71
35
محمد رضا خلیلی
73
73
محمد رضا طالب نژاد
72
27
محمد رضا عماد
5
151
محمد رضا فتاحی
27
68
محمد صادق مسعودی
16
30
محمد علی حقوقی
8
96
محمد علی داور پناه
81
4
محمد علی عرفانی
1
110
محمد علی نجاتی
27
55
محمد قاضی نور
13
334
محمد مهدی محرابی
8
403
محمد هادی گرامی
1
48
محمد هادی نیاکان
78
316
محمدرضا روان بد
29
75
محمود نجابت
70
115
محمود شیشه گر
28
101
مرجان جدی
23
422
مرجان شریفی
19
102
مریم پاک فطرت
75
142
مریم شفیعی
75
95
مژده ممتحن
21
29
مسعود امینی
7
333
مسعود دهقان
11
53
مسیح شفا
13
99
مصباح شمس
23
74
معصوم بیگم معصوم پور
73
72
معصومه اقتداری
74
52
منصور جنتی
13
25
مهرداد عسکریان
4
327
مهسا ترابی جهرمی
75
131
مهشید هوشنگی
19
405
مهوش علیزاده
27
24
میترا امینی
4
87
نسرین اسدی
21
326
نسرین نامداری
29
322
نکیسا رسایی
75
186
نیما درخشان علمدارلو
16
317
هدا ایسینی
27
336
هدا صفاایسینی
27
32
وحید دستگردی
8
43
وحید زنگوری
11
80
وحید محمد کریمی
19
112
کامیار ایروانی
28
193
کریم جوهری
71
47
کوروش کاظمی
77
63
کیوان اقبال
16
315
کیوان رهبری
1
3
-بیهوشی
7
-جرا حی عمومی -فلوشیب اندوسکوپی ولاپاروسکوپی
13
-جراح عمومی -فوق تخصص جراحی‌ قلب‌ و عروق‌
6
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی اطفال
10
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی عروق
8
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی‌ پلاستیک‌ و ترمیمی‌
12
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی‌ قفسه‌ سینه (توراکس‌)
15
-جراحی عمومی -فلوشیپ روده بزرگ (کلورکتال )
77
جراحی عمومی-فلوشیپ پیونداعضاء
78
جراحی عمومی-فلوشیپ تروما
80
جراحی عمومی-فلوشیپ جراحی سرطان
11
-جراحی‌ عمومی‌
16
-جراحی‌ مغز و اعصاب‌
21
-زنان‌ و زایمان‌
28
-گوش‌ و حلق‌ و بینی‌
1
-متخصص ارتوپدی‌
81
متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری
4
-متخصص پزشکی‌ اجتماعی‌
14
-متخصص جراحی‌ کلیه‌ ومجاری‌ادرار
72
-متخصص چشم پزشکی -فوق تخصص چشم اطفال
70
-متخصص چشم فلوشیب - قرنیه
73
-متخصص چشم فلوشیب - آب سیاه (گلوکوم) )
71
-متخصص چشم فلوشیب - شبکیه
74
متخصص چشم فلوشیب پاتولوژی چشم
19
-متخصص داخلی
29
-متخصص داخلی - فوق تخصص خون و آنکولوژی
20
-متخصص داخلی - فوق تخصص روماتولوژی
31
-متخصص داخلی - فوق تخصص ریه
22
-متخصص داخلی - فوق تخصص عفونی
23
-متخصص داخلی -فوق تخصص غدد متابولیسم غدد
27
-متخصص داخلی -فوق تخصص گوارش و کبد
75
متخصص داخلی -فوق تخصص کلیه و فشار خون و آنکولوژی
5
-متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
Powered by DorsaPortal