راهنمای نرم افزار مدیریت استناد زوترو
 تهیه کننده: آفتاب قدیمی. کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی.aftabghadimi@gmail.comدانلود PDF
 

 
 
معرفی:

زوترو یک نرم افزار رایگان و جامع برای مدیریت مراجع است که توسط مرکز تاریخ و رسانه های نوین دانشگاه جرج میسون در سال 2006 توسعه داده شد به طوری که به سادگی با مرورگر اینترنتی کاربران مجتمع شود و محققان در حین جستجو در اینترنت بتوانند فرآیند استخراج، جمع آوری و مدیریت مراجع جستجو شده را به سهولت به انجام برسانند. آخرین نسخه زوترو به عنوان زوترو 5.0.56 برای ویندوز ، مک و لینوکس ارائه شده است.

ویژگی ها:

·   رایگان است.

·   متن کامل مقاله ها را جست وجو و نمایه سازی می کند به نحوی که بعداً می توان به سادگی آن ها را فراخوانی کرد.

·   هر مدخل را با کلیدواژه هایی مشخص می کند. قابلیت اضافه کردن پیوست دارد و  می توان بر مدخل ها یا پیوست ها یادداشت گذاشت.

·   با نرم افزار واژه پرداز مایکروسافت آفیس هم خوانی داشته و برای آن افزونه دارد.

·   با پایگاه های اینترنتی همچون ساینس دایرکت، نور مگز، گوگل بوک، آمازون، ویکی پدیا، و ... هم خوانی دارد و می تواند اطلاعات موجود در این سایت ها را به صورت مدخل های مرجع شناسی استخراج کند.

·   با سرچ گوگل هم خوانی زیادی دارد، به نحوی که می توان اطلاعات کتاب شناختی همه موارد یافته شده و حتی فایل های ضمیمه همه موارد پیدا شده را در زوترو ذخیره کرد.

·   با تنظیم و ساختن حساب کاربری در وبسایت زوترو، می توان کل منابع را به صورت یک پایگاه ذخیره کرد و به این ترتیب می توان از منزل، کتابخانه، محل کار یا هر جای دیگر به کتابخانه خود دسترسی داشت.

·   زوترو یک برنامه مستقل از محیط است. زوترو را می توان با هر سیستم عاملی بدون تغییر در آن استفاده کرد.

·    قابلیت تنظیم مقالات بر اساس قالب های متعارف مجلات معتبر بین المللی را دارد. این نرم افزار  شامل بیش از 1200 قالب استاندارد نگارش مقاله در مجلات علمی دنیا است که  امکان افزایش و شخصی سازی آن ها نیز وجود دارد.

·   از ویژگی های بارز زوترو می توان به چند سکویی (multi-platform) بودن آن اشاره کرد. به این معنا که محقق مستقل از سیستم عاملی که دارد به سادگی می تواند از زوترو در سیستم عامل های مختلف (مانند ویندوز، لینوکس و مکینتاش) استفاده کند.

·   با افزایش تمایلات به رایانش ابری، قابلیت تهیه پشتیبان و هم زمان سازی مراجع از طریق وب روز به روز نمایان تر می شود.

·    از دیدگاه استخراج منابعی که توسط محقق جستجو می شود، زوترو به سادگی به مرورگر اضافه شده و قابلیت استخراج و جمع آوری منابع را به سادگی در پایگاه های علمی ( مانند ,web of knowledge ,PubMed ,Scopus Google scholar) ، برخی از وب سایت های علمی (مانندIEEE Xplore, JSTORE, Springer link, Taylor and Francis Elsevier, )، ناشرین دانشگاهی(مانندCambridge university, Oxford university press )، وب سایت های علمی(مانند Wikipedia) و سایت های خبری(مانند New York times)فراهم آورده است.

·   کاربر به سادگی و با یک کلیک بر روی آیکون زوترو، اطلاعات ارجاعی و قالب pdf سند مورد نظر را استخراج و جمع آوری می کند.

                       کاربر بعد از استخراج منبع در مجموعه منابع خود، به سادگی میتواند سازماندهی منابع را مطابق با میل خود تغییر دهد.

                       امکان اضافه کردن و تصحیح منابع بصورت دستی برای کاربر فراهم است.

                       زوترو امکان الحاق هر نوع منبعی اعم از فایل های ویدئویی و تصویری را دارد.

                       زوترو امکان سازماندهی و یادداشت گذاری برای منابع را دارد.

                       برای ارجاع دهی در متن مقاله، زوترو به سادگی در ویرایشگر متنی (مانند Google doc, Open office, Microsoft word, Latex) مجتمع شده و قابل استفاده است.

                       زوترو هزاران استایل ارجاع دهی (قالب کتاب شناسی) دارد. در حال حاضر ، زوترو با 6510 قالب کتاب شناسی از مندلی، اندنوت و رف ورکز(refworks) پیشی گرفته است.

                       کدباز بودن زوترو ، مزیت فراوانی برای این نرم افزار به وجود آورده است که امکان ایجاد تغییرات شخصی با توجه به نیازمندی های موجود در بین کاربران یک سازمان یا گروه را تسهیل می کند.

                       زوترو برای کاربرانش 100 مگابایت فضا جهت شخصی سازی منابع و تهیه پشتیبان قرار داده است که این ویژگی امکان هم زمان سازی فعالیت های محققین مختلف در بازه های زمانی مختلف و همچنین مستقل از مکان را به وجود می آورد.کاربرانی که نیازمند فضای ذخیره سازی بیشتر باشند، میتوانند با پرداخت هزینه به فضاهای بیشتری به صورت مجموعه های 1Gb, 5Gb ,10Gb, 25Gb, دسترسی یابند.

                       با رشد نیازهای رایانش ابری ، امکان همزمان سازی توسط هر سیستم برابر که پروتکل WebDAV را پشتیبانی می کند، وجود دارد.

                       امکان اشتراک گذاری عمومی و اختصاصی میان همکاران تحقیقاتی در زوترو وجود دارد.

                       زوترو قابلیت شناسایی اقلام تکراری را فراهم نموده و با توجه به عنوان، DOI و ISBN قادر به شناسایی مراجع تکراری است .

                       با توجه به رایگان و کدباز بودن این نرم افزار، از پشتیبانی  بر خط برخوردار نیست اما پرسش های متداول کاربران و انجمن های برخط برای کاربران دارد.

                       در وب سایت رسمی زوترو ، راهنمای استفاده از زوترو ، امکانات موجود و پرسش و پاسخ به چندین زبان مختلف از جمله فارسی موجود است.

 

  نحوه ورود

برای استفاده از نرم افزار زوترو به سایت  www.zotero.org وارد شوید  و بر اساس مرورگر خود، نرم افزار زوترو و افزونه های ویرایشگر را نصب نمایید.

پس از نصب ، محیط نرم افزار طبق تصویر زیر باز می شود.

 

 

                       افزونه ای که به مرورگر اضافه می شود قابلیت شناسایی خودکار ارجاعات در صفحات وب را دارد.

                       زوترو مرجع موردنظر را با توجه به نوع آن اعم از کتاب، مقاله ژورنال، مقاله کنفرانسی و مقاله روزنامه به همراه اطلاعاتی هم چون شناسه DOI در پایگاه داده محقق ذخیره می کند.

                       در تنظیمات زوترو می توان یک نسخه از صفحه وب موردنظر و سند PDF آن را برای کاربر دخیره کرد تا در مراجعات بعدی قابل استفاده باشد.

                       امکان ایجاد حساب کاربری در وب سایت زوترو وجود دارد تا کاربران بتوانند از شخصی سازی و تسهیلاتی چون تهیه پشتیبان ، همزمان سازی مجموعه مراجع در سیستم های مختلف و هم زمان سازی در بازه های زمانی مختلف بهره مند شوند.

برای ایجاد حساب کاربری از آیکون Register  در صفحه اصلی نرم افزار استفاده نموده و با تکمیل فیلدهای مربوطه، یک حساب کاربری در زوترو ایجاد نمایید.

پس از ورود به نرم افزار، یک صفحه اختصاصی برای فرد به شکل زیر نمایش داده می شود.

 

 بر روی my library کلیک راست نموده new collection را انتخاب نمایید و یک نام به کتابخانه خود دهید.

 

  افزودن رکورد به کتابخانه

یکی از بهترین ویژگی های زوترو، یافتن اطلاعات صفحه وب است. مثلا هنگامی که دنبال یک کتاب در سایت آمازون می گردید، پس از یافتن کتاب مورد نظر در نوار آدرس گزینه save to zotero(amazon) را انتخاب کنید. زوترو رکورد اطلاعات کتابشناختی این کتاب را به کتابخانه شما اضافه می کند.

 
 
 
در صورتی که یکی از شناسگرهایISBN  , (DOI),PubMed ID یک رکورد را داشته باشید می توان با استفاده ازگزینه add item by identifier و جستجوی رکورد ، اطلاعات را بطور خودکار به کتابخانه افزود.
 
  
جستجو و اضافه نمودن رکورد از پابمد(Pubmed)

1-     کلید واژه موردنظر را در پابمد جستجو نمایید.

2-     بر روی آیکون زوترو  که به شکل پوشه زردرنگ در گوشه بالای  مرورگر است، کلیک نمایید.

3-     کلیه نتایج در پنجره جداگانه نمایش داده می شود. موارد مورد نظر یا همه موارد را انتخاب نمایید.

4-     کلید OK را فشار دهید تا موارد مورد نظر به کتابخانه زوترو افزوده گردد.

اضافه نمودن رکورد از  ساینس دایرکت (Science Direct)

همان مراحل که در مورد پابمد ذکر گردید را می توان در مورد بیشتر بانک های اطلاعاتی از جمله ساینس دایرکت نیز اعمال نمود.

  اضافه نمودن رکورد از گوگل اسکالر(Google Scholar)

در برخی موارد، محقق رکوردهای مورد نظر خود را در موتور جستجوی گوگل اسکالر بازیابی می کند. زوترو قادر است موارد بازیابی شده از  این موتور جستجو را  نیز به کتابخانه خود بیفزاید. روند کار نیز دقیقا مشابه بانکهای اطلاعاتی است و نتایج نشان داده شده در یک صفحه وب در کادر بازیابی، نشان داده می شود که با انتخاب آنها می توان به راحتی آنها را به کتابخانه زوترو افزود.

  • علاوه بر این ، میتوان بصورت دستی نیز رکوردهای موردنظر را به نرم افزار اضافه نمود. برای این کار ، در نوار ابزار از گزینه new item که به شکل علامت بعلاوه سبزرنگ در بخش میانی نرم افزار مشخص است،  استفاده نمایید. پس از انتخاب نوع مدرک، در کادر سمت چپ نرم افزار، فیلدهای مختلف نمایش داده می شود که بصورت دستی می توان نسبت به تکمیل آن اقدام نمود.

·  با استفاده از ابزار add item by identifier که در کنار ابزار new item است می توان با استفاده از شناساننده هایی مانند DOI, ISBN, ISSN,PMID نسبت به جستجوی رکوردهای مورد نظر و اضافه نمودن آنها به کتابخانه اقدام نمود.

معرفی بخش های کتابخانه زوترو:

رکوردهای انتقال داده شده از منابع گوناگون، در ناحیه میانی نرم افزار قرار می گیرند و با انتخاب هر کدام از رکورد ها ، اطلاعات فیلدهای مختلف آن ( مانند نویسندگان، عنوان، ناشر ، نام  کامل و اختصاری مجله، شماره جلد و ... )  در بخش سمت راست نرم افزار در برچسب   info نمایش داده می شود.

نکته قابل توجه این است که چکیده رکوردهای مختلف نیز در این بخش قابل نمایش است که می تواند برای محققین بسیار کاربردی باشد.

دیگر برچسب های موجود در بخش سمت راست نرم افزار ، شامل ، tag ,note و related می باشد.

یادداشت ها (Notes)

در کتابخانه زوترو، علاوه بر افزودن رکوردها، می توان یادداشت ها را نیز افزود.

دو نوع یادداشت در کتابخانه زوترو وجود دارد:

یادداشت وابسته: یادداشت هایی که مربوط به یک رکورد خاص هستند.

یادداشت مستقل: یادداشت هایی که مستقیما به هیچ رکوردی وابسته نیستند و خود بعنوان یک رکورد در کتابخانه ذخیره می شوند.

 
  روش های افزودن یادداشت وابسته به کتابخانه

   یک رکورد را از کتابخانه انتخاب نموده بر روی دکمه New Note در نوار ابزار کلیک کرده و گزینه Add child Note را انتخاب نمایید. در پنجره سمت راست می توان یادداشت مورد نظر را تایپ نمود.

    انتخاب برگه Note از بخش سمت راست نرم افزار ، سپس Add را کلیک نموده و در کادر باز شده ، یادداشت نمایید.

   برروی رکورد مورد نظر کلیک راست نموده و New Note را انتخاب نمایید.

ایجاد یادداشت مستقل

   برای ایجاد یادداشت مستقل، بر روی گزینه New Note  در نوار ابزار و گزینه  new standalone Note کلیک نموده و در کادر ایجاد شده یادداشت خود را می نویسیم . این یادداشت بعنوان یک رکورد مستقل در کتابخانه نمایش داده می شود.

  برچسب ها(tag)

  برچسب ها ، کلید واژه هایی هستند که ویژگی های بیشتری از رکوردهای موجود در کتابخانه را نشان می دهند و امکان دسته بندی رکوردها بر اساس برچسب ها به فرد کمک می کند رکوردهای خود را بر اساس موضوع نیز طبقه بندی نماید.

 

   کادر برچسب ها در گوشه پایین سمت چپ کتابخانه قابل مشاهده است که شامل تمام برچسب هایی است که به رکوردهای کتابخانه اختصاص یافته است. برای دیدن همه برچسب ها بر روی دکمه رنگی کلیک نموده و display all tags in this library را انتخاب کنید. از جعبه جستجوی موجود در این قسمت می توان برای جستجوی برچسب های موجود استفاده نمود و بدین ترتیب رکوردهایی که حاوی این برچسب خاص هستند نمایش داده می شوند.

   برای تغییر نام  یا حذف برچسب، بر روی برچسب کلیک راست نموده rename tag یا delete tag را انتخاب نمایید. بدیهی است هر گونه تغییر بر روی برچسب بر روی کلیه برچسب های موجود بر رکوردهای کتابخانه اعمال می شود.

 

     برای اضافه نمودن برچسب بصورت دستی، ابتدا رکورد مورد نظر را از بخش میانی کتابخانه انتخاب نمایید سپس از بخش سمت راست گزینه tags و add را انتخاب نمایید.

 رکوردهایی که از برخی پایگاه های اطلاعاتی مانند پابمد ، ساینس دایرکت، وایلی و...  به کتابخانه زوترو منتقل می شوند، حاوی برچسب هایی هستند که در قسمت tag و همچنین در جعبه برچسب ها قابل مشاهده هستند به این گونه برچسب، برچسب خودکار گفته می شود .
موارد مرتبط (Related)

در نوشتن بخش مرور متون، گاهی پیش می آید که محقق می خواهد به شکلی ، ارتباط بین مقالات ارجاع داده شده را برای خود مشخص کند . برای رسیدن به چنین هدفی، می توان از بخش related استفاده کرد . بدین شکل که بعد از انتخاب مقاله، می توان مقالات دیگر موجود در کتابخانه که با این مقاله مرتبط هستند را به آن اضافه نمود. نکته قابل توجه این است که وقتی شما مقاله 1 را به مقاله 2 مرتبط می کنید ، زوترو به طور اتوماتیک در مقاله 2 نیز یادداشت related به مقاله 1 را اضافه می کند.

ایجاد گروه

استفاده از گروه ها، راه حلی کارآمد برای به اشتراک گذاری منابع و همکاری های تخصصی و شغلی است.

برای استفاده از این امکان ، لازم است که در زوترو آنلاین ثبت نام کرده باشید. برای ایجاد گروه، از مسیر زیر  Home > Groups > group new > Library

 و پس از ورود نام کاربری و رمز عبور، می توانید گروه جدید را ایجاد نمایید.

  انواع گروه ها عبارتند از :

   Public ,open membership

   Public, closed membership

  Private membership

  گروه عمومی باز ، برای بحث ها و کارهای مشترک در مقیاس وسیع مناسب است و  گروه بوسیله همگان قابل مشاهده بوده و هر کس می تواند عضو گروه شود. مدیران گروه می توانند تعیین کنند چه بخش هایی از کتابخانه بوسیله اعضا قابل مشاهده باشد اما امکان به اشتراک گذاری فایل ندارد.

   گروه عمومی بسته برای گروه هایی از افراد خاص مناسب است که محتویات خود را در اختیار عموم قرار می دهند. در این گروه همه می توانند صفحه گروه را مشاهده کنند اما عضویت نیازمند دعوت نامه است.

   گروه خصوصی برای همکاری گروهی از افراد بدون دسترسی عمومی بر خط است. تنها اعضای گروه که به گروه دعوت شده اند می توانند گروه را مشاهده کنند و این گروه ها از دید ابزارهای جستجوی گروه ها پنهان هستند و در نتایج موتورهای جستجو نشان داده نمی شوند.

   گروه های ایجاد شده، در کتابخانه آنلاین زوترو قابل مشاهده است و امکان اضافه کردن رکورد نیز فراهم می باشد. این رکوردها با توجه به نوع گروه، می تواند با گروه همکاران تحقیقاتی به اشتراک گذاشته شود یا دسترسی به آنها خصوصی باشد.

 

     در بخش my bibliography  نیز نویسنده می تواند تمام آثار خود را قرار دهد و فایل های مختلف مانند متن کامل و غیره را به آن پیوست نماید.

   در بخش  duplicated item ، رکوردهایی که بوسیله دستور پیدا کردن موارد تکراری پیدا شده است، در این فولدر قابل مشاهده است.

   Unfiled item  شامل رکوردهایی است که در هیچ کدام از گروه ها طبقه بندی نشده اند.

   مواردی که از کتابخانه حذف می شوند در گزینه trash قرار می گیرند.

اضافه نمودن پیوست به رکوردهای کتابخانه

فایل های پیوست را می توان بصورت فایل مستقل یا لینک به منبع اصلی، به کتابخانه اضافه نمود.

اگر فایل بصورت مستقل به رکوردها افزوده شود و تنظیمات به هنگام سازی انجام شده باشد، این گونه فایل ها نیز به هنگام سازی می شوند. اما فایل هایی که بصورت لینک به منبع اصلی به رکوردها افزوده می شوند، قابلیت به هنگام سازی ندارند.

  

اولین روش اضافه کردن فایل ها به زوترو این است که از مرورگر یا سیستم خود با استفاده از گرفتن و انداختن ، فایل مورد نظر را به کتابخانه می اندازیم که در این حالت فایل مورد نظر بعنوان یک قلم مستقل در کتابخانه قرار می گیرد. سپس با کشیدن و انداختن آن بر روی رکورد مربوطه، این فایل بعنوان یک قلم وابسته به آن رکورد متصل می شود.

 

 


در روش دوم، با استفاده از دکمه New Item در نوار ابزار بخش میانی کتابخانه ، با  انتخاب گزینه های store copy of file و  link to file می توان اقلام مورد نظر را بصورت مستقل وارد کتابخانه نمود و مانند مورد قبل با استفاده از کشیدن و انداختن آنها را به رکورد مورد نظر افزود.

   در روش سوم  ، رکورد  مورد نظر را از بخش میانی کتابخانه انتخاب نمایید ، سپس برعلامت گیره کاغذ در نوار ابزار کلیک کرده و یکی از گزینه های attach stored copy of file  یا attach link to file  را انتخاب نمایید. 

   همچنین می توان با کلیک راست بر روی هر رکورد و انتخاب گزینه add attachment نیز فایل های مورد نظر را به رکورد اضافه نمود.

               برای نمایش فایل های پیوست شده، می توان بر روی رکورد مورد نظر کلیک راست نموده  و با استفاده از گزینه view pdf ، فایل پیوست شده را مشاهده نمود.

   ساختن مجموعه ای از رکوردها

برای ساخت یک مجموعه، یا می توان بر روی آیکن پوشه زرد رنگ در گوشه بالا سمت چپ به نامnew collection در نوار ابزار کلیک نمود یا روی گزینه my library کلیک راست نموده و new collection را انتخاب نمود. سپس یک نام به مجموعه داده و با زدن کلید enter آن را ذخیره نمایید.

برای اضافه کردن رکوردهای مورد نظر به مجموعه جدید، رکوردها را از بخش میانی کشیده و روی مجموعه جدید رها کنید. برای تغییر نام مجموعه ایجاد شده ، روی نام مجموعه کلیک راست نموده و rename collection را انتخاب نمایید. برای حذف مجموعه ایجاد شده نیز ، روی نام مجموعه کلیک راست نموده و delete collection را انتخاب نمایید.

برای اینکه ببینید یک رکورد در کدام مجموعه ها تکرار شده است، رکورد مورد نظر را انتخاب کرده و کلید control را فشار دهید. مجموعه هایی که حاوی رکورد مورد نظر هستند زردرنگ می شوند.

جستجو در کتابخانه زوترو

برای جستجوی رکوردهای موجود در کتابخانه،  از نوار ابزار بخش میانی نرم افزار استفاده می شود و سه انتخاب در دسترس می باشد:

Title, creator, year: عنوان ، نویسنده ، سال

All fields & tags : همه فیلدها و برچسب ها

Every thing  : هر چیز

همچنین ، برای دسترسی به فیلدهای بیشتر و جستجوی دقیق ، می توان از جستجوی پیشرفته نرم افزار استفاده نمود. ابزار ذره بین در نوار ابزار ، نشان دهنده جستجوی پیشرفته می باشد.

 

در این پنجره می توان رکوردها را بر اساس فیلدهای مختلف فیلتر کرد یا اقلام موجود در مجموعه های فرعی را نیز مورد جستجو قرار داد.  برای این که بتوانید اقلام موجود در  زیر مجموعه ها را نیز جستجو نمایید عبارت search‌ subcollection   رافعال کنید.

برای حذف اقلام مجموعه های اصلی یا پنهان کردن اقلامی از زیر مجموعه ها که مجموعه بالادستی آنها مطابق با جستجوی شما نیست،  گزینه   show only top level items  را فعال کنید.

به عنوان پیش فرض،  در جستجوی پیشرفته ، تنها اقلامی نشان داده می شود که شرایط همه فیلترهای جستجو را دارا باشند . اگر گزینه   Include parent and child items of matching items را فعال نمایید علاوه بر اقلام مجموعه ها و زیر مجموعه ها، اگر برخی ازشرایط فیلتر توسط اقلام مجموعه های اصلی و برخی از شرایط توسط اقلام مجموعه های فرعی برآورده شود نیز در نتایج جستجو لحاظ می شود. همچنین، از علامت % می توان بعنوان نویسه کوتاه سازی استفاده نمود.

   برای ذخیره جستجو بر روی گزینه save search در پنجره جستجوی پیشرفته کلیک نموده و بعد از دادن نام، می توان آن را در کادر سمت راست نرم افزار به شکل یک پوشه که علامت ذره بین دارد، مشاهده نمود. با کلیک راست روی این پوشه می توان جستجو را ویرایش یا حذف نمود.

   منوی جستجو

 

منوی جستجو امکانات زیادی برای جستجو در اینترنت و در کتابخانه زوترو به شما می دهد. برای دسترسی به این منو ، مانند تصویر زیر بر روی علامت فلش سبز رنگ در گوشه سمت راست کتابخانه کلیک نمایید.

   View online: با انتخاب این گزینه، مقاله مورد نظر در صفحه اصلی ناشر باز می شود.

   Library lookup: با استفاده از این گزینه، می توان رکوردهای موجود در کتابخانه را در کتابخانه های آنلاین مانند worldcat.org جستجو نمود تا به محل نسخه فیزیکی اقلام موجود در کتابخانه یا نسخه تمام متن آنلاین آنها دسترسی یافت.

   Cross ref lookup: این گزینه محل اینترنتی رکورد موجود در کتابخانه و شناسه DOI آن را  بازیابی می کند.

   Google scholar search: با استفاده از این گزینه، رکورد موجود در کتابخانه در مرورگر گوگل اسکالر نشان داده می شود.

   Manage lookup engine: با این گزینه می توان موتورهای جستجوی زوترو را مدیریت نمود. برای مثال می توان موتورهای جدید اضافه یا حذف و فعال یا غیر فعال نمود.    

یافتن رکوردهای تکراری

اگر در زمان ورود اطلاعات به کتابخانه، رکوردهای تکراری از پایگاه های مختلف به کتابخانه اضافه شده باشد، با استفاده از گزینه duplicated item در منوی سمت چپ کتابخانه می توان رکوردهای تکراری را پیدا نمود. سپس می توان این رکوردها را یکی کرد. برای این منظور، یکی از رکوردها را انتخاب نموده و از ستون سمت راست گزینه merge item  انتخاب گردد. رکوردهای یکی شده بصورت خودکار توسط افزونه واژه پرداز تشخیص داده شده و در ارجاع دهی مشکلی پیش نمی آید.


مرتب کردن کتابخانه

      برای مرتب کردن رکوردهای موجود در کتابخانه بر روی عنوان سر ستون کلیک نمایید تا بر همان اساس ترتیب الفبایی گردد. برای مثال با انتخاب عنوان، همه رکوردها بر اساس الفبای عنوان مرتب می شوند.

با انتخاب آیکن موجود در گوشه سمت راست بخش میانی کتابخانه، می توان عناوین فیلدهای بخش میانی ، اضافه نمودن ستون، مرتب نمودن ثانویه ( بر اساس  نیاز ) و برگشت نظم ستونها به حالت اولیه را تعیین نمود

 نمایه سازی فایل های PDF (متن کامل مقالات)

 یکی از امکانات کاربردی زوترو، امکان نمایه سازی فایل پی دی اف است که  جستجوی متن کامل مقاله پیوست شده را هم در جستجوی سریع و هم در جستجوی پیشرفته فراهم میکند. برای فعال سازی آن می توان افزونه های متن باز شخص ثالث pdf to text و pdf info را نصب کرد. یا با کلیک راست روی فایل پی دی اف و انتخاب reindex item متن مقاله را نمایه نمود.

 هنگامی که نمایه ساز فعال باشد ، بطور خودکار هنگام اضافه نمودن فایل پی دی اف به کتابخانه، نمایه انجام می گردد. برای نمایه کردن فایل هایی که از قبل در کتابخانه بوده اند،در پنجره تنظیمات زوترو، زیر برگه جستجو، دکمه  rebuild index و  index unindexed item را انتخاب نمایید.

قالب های استناددهی (STYLE)

  زوترو ، به طور پیش فرض بیش از 1200  قالب استاندارد استناددهی را در اختیار دارد اما در صورت نیاز می توان قالب های بیشتر را نیز افزود. برای دسترسی به لیست قالب های استناددهی موجود در زوترو ، به منوی edit بخش preference و سپس cite مراجعه نمایید. با استفاده از گزینه  get additional style می توان قالب های بیشتر را اضافه نمود.

همچنین، در سایت انبار قالب های زوترو با آدرس https://www.zotero.org/styles  نیز می توانید بر اساس موضوع و سپس نام استایل مورد نظر به جستجو پرداخته و استایل مورد نظر خود را به کتابخانه اضافه نمایید. اگر گزینه show only unique styles رافعال نمایید قالب های مشابهی که قالب بندی یکسانی دارند ، مخفی می شوند. برای مثال  قالب های مجلات مختلف  nature .

اضافه کردن سبک های استنادی به کتابخانه

زوترو دارای مخزنی از سبک های استنادی است که کاربر می تواند استایل های مورد نیاز خود را از این لیست به کتابخانه خود اضافه نماید. برای این کار، از منوی EDIT گزینه preferences را انتخاب نموده و از کادر باز شده گزینه  cite و get additional styles می توان استایل های مورد نیاز را جستجو نموده و به کتابخانه خود اضافه نمایید.

با انتخاب حوزه موضوعی مورد نظر، سبک های های موجود نمایش داده می شود و با انتخاب هر سبک، به مجموعه سبک های استنادی کتابخانه اضافه می شود.

 انتقال منابع کتابخانه اندنوت به کتابخانه زوترو

 با توجه به این که استفاده از نرم افزار مدیریت استناد اندنوت در ایران رایج است، ممکن است نویسندگان زیادی برای مدیریت منابع خود از این نرم افزار استفاده کرده باشند. یکی از ویژگی های زوترو این است که می توان منابع موجود در اندنوت را نیز به کتابخانه زوترو منتقل نمود. فرمت پیشنهادی برای انتقال کتابخانه اندنوت به زوترو RIS است. برای ارسال رکوردهای کتابخانه اندنوت، از منوی file , export راانتخاب نموده و بعد از انتخاب نام و محل ذخیره سازی، نوع فایل را txt  و نوع استایل را Refman export(RIS) انتخاب نموده و پنجره را می بندیم.

 استفاده از زوترو در واژه پرداز میکروسافت ورد

در هنگام نصب زوترو، زبانه ای به همین نام در نرم افزار ورد شما ایجاد می گردد که استفاده از این نرم افزار در ورد را آسان می سازد. در ابتدا ، متن مقاله خود در میکروسافت ورد را باز نموده و  نشانگر آن را در پایان جمله ای که نیاز به استناد دارد قرار دهید. از زبانه zotero گزینه add/edit citation را انتخاب نموده ، سپس سبک استناد ( style) مورد نظر خود را از بخش citation style ،  انتخاب نمایید. سپس دکمه ok را کلیک نمایید.

اگر به عنوان اختصاری مجلات نیاز دارید گزینه  use MEDLINE journal abbreviation را تیک زده و  ok را بزنید.

در این مرحله کادر زیر باز می شود.

گزینه z و سپس گزینه classic view  را انتخاب نمایید تا  محتوای کتابخانه زوترو خود را مشاهده نمایید.

در این بخش رفرنس مورد نظر را انتخاب کرده و ok را کلیک نمایید.

 

ارجاع مورد نظر در محل انتخاب شده قرار می گیرد.

برای نمایش فهرست منابع بر روی آیکن add/edit bibliography در نوار ابزار ورد، کلیک نمایید تا فهرست منابع طبق استاندارد انتخابی نمایش داده شود.

همانند برنامه اندنوت ، در صورت انتخاب چند ارجاع بطور همزمان، در استناد درون متنی، ارجاع ها با خط فاصله از هم جدا می شوند.

برای برداشتن لینک های استنادی به زوترو در متن، می توان از گزینه  unlink citation استفاده نمود.

 

فهرست منابع:

1.     ورزندیان، سعید . راهنمای فارسی زوترو. دسترسی درzotero.abstract.ir/main

2.     سایت www.zotero.org

3.     انجمن ایرانی ژئومورفولوژی. راهنمای زوترو. دسترسی در http://irangeomorphology.ir/find.php?item=1.82.137.fa&sw=%D8%B2%D9%88%D8%AA%D8%B1%D9%88 
تاریخ به روز رسانی:
1400/03/10
تعداد بازدید:
2453
کتابخانه الکترونیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز
آدرس: شیراز، خیابان زند، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس، طبقه هفتم، معاونت تحقیقات و فناوری اطلاعات
تلفن: 32122519-071           vcrlibsums@gmail.com  
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به معاونت تحقیقات و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد.
تعداد بازدیدکنندگان امروز  303
تعداد بازدیدکنندگان دیروز  509
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز  1114515
تعداد کاربران بر خط  4
تعداد کاربران لاگین بر خط  4
67
آرش صفاریان
16
82
آناهیتا میر دامادی
19
36
احمد حسین زاده
10
420
احمد حسین زاده
11
66
احمد سلطانی
16
49
ارمین امیریان
12
93
اعظم فرجی
21
90
افسوس زارعی
21
407
الهام عسکری
21
7
امید رضا مومن زاده
1
1
امیر امینیان
1
10
امیر رضا وثوقی
1
69
امین نیاکان
16
418
امین نیاکان
16
2
بابک پور عباس
1
54
بهرام قاسم زاده قطب آبادی
13
17
بهروز مومنی
31
114
بیژن خادمی
28
50
بیژن ضیائیان
12
145
پرویز مردانی
11
189
جمشید روزبه
75
113
جهاد مصباح
28
3
جواد دهقانی
1
318
جواد شاکری
27
37
حامد قدوسی جوهری
10
419
حامد کویری
28
70
حسین جمالی
70
65
حسین علی خلیلی
16
97
حسین فرامرزی
22
408
حشمت الله اکبری
27
45
حمید رضا عباسی
78
8
حمید نمازی
1
57
داریوش ایرانی
14
111
رامین نیک نام
27
421
رضا جهان گیری
28
404
رضا جهانگیری
28
83
رضا وجدانی
29
117
رضا کبود خانی
28
58
زهرا جهان آبادی
14
143
زهرا حبیب آگهی
20
127
زهرا شیروانی
21
89
زهره توانا
21
85
سعیده شنونده
20
15
سمراد محرابی
31
406
سمیرا ساعیان
27
423
سولماز کرونی
19
6
سید امیر رضا مصباحی
1
424
سید سعید هاشمی
19
137
سید علی اصلاحی
14
9
سید علی هاشمی
1
14
سید محمد علی قیومی
31
41
سید محمد کاظم تدین
15
104
سید محمد کاظم حسینی اصل
27
16
سید معصوم معصوم پور
31
42
سید وحید حسینی
15
314
سیداحمد تارا
19
320
سیدحامد کبیری
8
323
سیدرضا موسوی
16
103
شاهرخ عزت زادگان جهرمی
75
335
شراره روشن ضمیر
5
190
شقایق مرادی
21
139
شهرام بلند پرواز
11
40
شهرام پایدار
78
60
شهریار ضیغمی
14
91
شيرواني زهرا
21
321
شیرین حقیقت
29
188
صدیقه طهماسبی
10
136
طاهره پور دست
21
116
طیبه کاظمی
28
319
عاطفه سعدی دوست
27
59
عبد العزیز خضری
14
149
عبدالرضا حق پناه
14
402
علی آریا فر
11
12
علی اصغر کوثری
1
132
علی اکبر محمدی
8
18
علی اکبری
3
28
علی بهادر
6
98
علی زمانی
23
11
علی عماد
31
146
علی محمد بنان زاده
11
26
علیرضا اشرف
5
118
علیرضا رضوانی
29
44
علیرضا شمسایی فر
77
107
غلام رضا سیوند زاده
27
126
غلام رضا معتضدیان
8
152
فاطمه سادات نجیب
21
62
فرانک بهرامی
15
106
فرداد اجتهادی
27
100
فریبا کریمی
23
77
لیلا حسینی خرم آبادی
19
46
لیلا قهرمانی
15
119
مانی رمزی
29
120
مجتبی کریمی
29
38
مجید اکرمی
80
425
محسن پیر پیران
19
81
محسن مقدمی
22
64
محمد جمالی
16
13
محمد جواد فلاحی
31
76
محمد حسین نوروز زاده
71
35
محمد رضا خلیلی
73
73
محمد رضا طالب نژاد
72
27
محمد رضا عماد
5
151
محمد رضا فتاحی
27
68
محمد صادق مسعودی
16
30
محمد علی حقوقی
8
96
محمد علی داور پناه
81
4
محمد علی عرفانی
1
110
محمد علی نجاتی
27
55
محمد قاضی نور
13
334
محمد مهدی محرابی
8
403
محمد هادی گرامی
1
48
محمد هادی نیاکان
78
316
محمدرضا روان بد
29
75
محمود نجابت
70
115
محمود شیشه گر
28
101
مرجان جدی
23
422
مرجان شریفی
19
102
مریم پاک فطرت
75
142
مریم شفیعی
75
95
مژده ممتحن
21
29
مسعود امینی
7
333
مسعود دهقان
11
53
مسیح شفا
13
99
مصباح شمس
23
74
معصوم بیگم معصوم پور
73
72
معصومه اقتداری
74
52
منصور جنتی
13
25
مهرداد عسکریان
4
327
مهسا ترابی جهرمی
75
131
مهشید هوشنگی
19
405
مهوش علیزاده
27
24
میترا امینی
4
87
نسرین اسدی
21
326
نسرین نامداری
29
322
نکیسا رسایی
75
186
نیما درخشان علمدارلو
16
317
هدا ایسینی
27
336
هدا صفاایسینی
27
32
وحید دستگردی
8
43
وحید زنگوری
11
80
وحید محمد کریمی
19
112
کامیار ایروانی
28
193
کریم جوهری
71
47
کوروش کاظمی
77
63
کیوان اقبال
16
315
کیوان رهبری
1
3
-بیهوشی
7
-جرا حی عمومی -فلوشیب اندوسکوپی ولاپاروسکوپی
13
-جراح عمومی -فوق تخصص جراحی‌ قلب‌ و عروق‌
6
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی اطفال
10
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی عروق
8
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی‌ پلاستیک‌ و ترمیمی‌
12
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی‌ قفسه‌ سینه (توراکس‌)
15
-جراحی عمومی -فلوشیپ روده بزرگ (کلورکتال )
77
جراحی عمومی-فلوشیپ پیونداعضاء
78
جراحی عمومی-فلوشیپ تروما
80
جراحی عمومی-فلوشیپ جراحی سرطان
11
-جراحی‌ عمومی‌
16
-جراحی‌ مغز و اعصاب‌
21
-زنان‌ و زایمان‌
28
-گوش‌ و حلق‌ و بینی‌
1
-متخصص ارتوپدی‌
81
متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری
4
-متخصص پزشکی‌ اجتماعی‌
14
-متخصص جراحی‌ کلیه‌ ومجاری‌ادرار
72
-متخصص چشم پزشکی -فوق تخصص چشم اطفال
70
-متخصص چشم فلوشیب - قرنیه
73
-متخصص چشم فلوشیب - آب سیاه (گلوکوم) )
71
-متخصص چشم فلوشیب - شبکیه
74
متخصص چشم فلوشیب پاتولوژی چشم
19
-متخصص داخلی
29
-متخصص داخلی - فوق تخصص خون و آنکولوژی
20
-متخصص داخلی - فوق تخصص روماتولوژی
31
-متخصص داخلی - فوق تخصص ریه
22
-متخصص داخلی - فوق تخصص عفونی
23
-متخصص داخلی -فوق تخصص غدد متابولیسم غدد
27
-متخصص داخلی -فوق تخصص گوارش و کبد
75
متخصص داخلی -فوق تخصص کلیه و فشار خون و آنکولوژی
5
-متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
Powered by DorsaPortal