journalkey

مقدمه

انتخاب ژورنال مناسب برای چاپ مقاله یکی از مهمترین تصمیمات می باشد، انتخاب دقیق ژورنال مناسب به شما در بدست آوردن مخاطبین سودمند، بدست آوردن نظرات و انتقادهای مناسب، و جلوگیری از مشکلات دیگر، کمک شایانی خواهد کرد. بنابراین قبل از نوشتن مقاله و بعد از انتخاب موضوع خود به دنبال ژورنال معتبر برای چاپ مقاله خود باشید، که با خواندن آخرین مقالات چاپ شده در ژورنالها می توان فهمید که مقاله تان برای چه ژورنالی مناسب می باشد.

در انتخاب مجله علمی مناسب برای چاپ مقاله چه فاکتورهایی را باید در نظر گرفت؟

 این سوالی است که بیشتر پژوهشگران پس از اتمام نگارش مقاله خود به آن فکر می‌کنند. انتخاب یک مجله مناسب برای چاپ مقاله شاید سخت‌ترین کار در طول یک پژوهش باشد. انتخاب یک مجله ضعیف ممکن است کار پژوهشی خوب شما را در سایه قرار دهد و انتخاب مجله بسیار معتبر نیز می‌تواند باعث از دست رفتن زمان شود و پس از مدت طولانی مکاتبه و طی فرایندهای داوری، مقاله شما ریجکت شود و شما دوباره به خانه اول برگردید.

برای انتخاب مجله مناسب بایستی پاسخ سوالات زیر را پیدا کنیم:

§        مجله مدنظر چه نوع مجله ای است؟

§        مجلات کجا نمایه می شوند؟

§        هر مجله چند امتیاز برای شما خواهد داشت؟

§        آیا موضوع مقاله مرتبط با موضوع مجله است یا خیر؟

§        آیا مقاله من از لحاظ ارزش علمی در حد مجله منتخب است؟

§        مجله انتخابی جز مجلات معتبر می باشد یا غیر معتبر و جعلی می باشد؟

فاکتورهای مهم در انتخاب مجله علمی مناسب برای چاپ مقاله

1- کیفیت مجله

2- حوزه موضوعی مجله

3- نرخ پذیرش مقاله

4- زمان پذیرش مقالات یا سرعت داوری

5- هزینه دریافتی توسط مجله

1-کیفیت مجله

بدون تردید مهم‌ترین فاکتور در انتخاب مجله علمی مناسب برای چاپ مقاله کیفیت مجله است. برای تعیین کیفیت مجله راه‌های مختلفی وجود دارد. بهترین و ساده‌ترین روش این است که ببینید آیا مجله در پایگاه‌های معتبری مانند ISI و همچنین پایگاه اسکوپوس نمایه می‌شود یا خیر. مجلاتی که در لیست مجلات ISI قرار دارند شاخصی به نام ضریب تاثیر یا Impact factor دریافت می‌کنند که بالاتر بودن این ضریب برای هر مجله به معنی کیفیت بالاتر مجله است. البته در بررسی ضریب تاثیر باید به رشته مربوطه دقت شود چرا که ممکن است بالاترین ضریب تاثیر برای مجلات یک رشته 2 باشد درحالی که برخی دیگر از رشته‌ها دارای مجلاتی هستند که ضریب تاثیرهای بالاتر از 20 دارند.

مجلات اسکوپوس نیز براساس شاخصی خاص در چهار دسته از Q1 تا Q4 قرار می‌گیرند که مجلات دارای بالاترین کیفیت در دسته نخست یعنی Q1 قرار می‌گیرند. بنابراین در انتخاب مجله می‌توانید با استفاده از چنین شاخص‌هایی مجلاتی که دارای اعتبار بالاتری هستند را شناسایی نمایید. البته باید کیفیت مقاله خود را نیز در نظر گرفته و پس از آن اقدام به انتخاب مجله نمایید. اگر مقاله شما کیفیت پایینی دارد احتمال اینکه در یک مجله با ضریب تاثیر بالا به چاپ برسد کم است. وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ،وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی در دوره های مشخصی از سال، لیست مجلات نامعتبر و جعلی را صادر می کند و دانشجویان و اساتید بایستی با توجه به این لیست ها مجله خود را انتخاب کنند.

2-حوزه موضوعی مجله

هر مجله در بخش معرفی خود، حوزه موضوعی که در آن‌ها مقاله پذیرش می‌کند را تشریح می‌کند. برخی مجلات دارای حوزه موضوعی وسیع هستند و بیشتر مقالات مربوط به یک رشته علمی را چاپ می‌کنند. از سوی دیگر مجلاتی نیز هستند که تنها در یک زمینه بسیار تخصصی مقاله می‌پذیرند. به مثال‌های زیر توجه کنید:

     مجلات با حوزه موضوعی گسترده:

§        Journal of Management

§        Psychological Science

   مجلات با حوزه موضوعی محدود و تخصصی

§        Journal of Autism and Developmental Disorders

§        Bioprocess and Biosystems Engineering

 ویژگی مشترک مجلات دسته اول این است که دارای حوزه موضوعی گسترده‌ای هستند. اما مجلات دسته دوم بسیار تخصصی هستند و باید مقالاتی که صرفاً در آن حوزه موضوعی هستند برای مجله ارسال شوند.

به صورت کلی می‌توان گفت که مجلاتی که در یک حوزه موضوعی تخصصی هستند نرخ پذیرش بالاتری دارند چرا که مقالات کمتری نسبت به مجلات عمومی‌تر برای آن‌ها ارسال می‌شود. از سوی دیگر از آنجا که داوران چنین مجلاتی در حوزه مربوطه دارای تخصص هستند باید دقت بیشتری در نگارش مقاله و انتخاب اصطلاحات داشته باشید.

3-نرخ پذیرش مقاله

مجلات از نظر نرخ پذیرش مقالات با یکدیگر تفاوت دارند. برخی از مجلات نرخ پذیرشی در حدود 50 درصد دارند. اگر شما مقاله‌ای برای این مجله ارسال نمایید به احتمال 50 درصد مقاله شما مورد پذیرش قرار خواهد گرفت. در برخی دیگر از مجلات نرخ پذیرش تا 5 درصد هم می‌رسد که به معنی این است که احتمال پذیرش مقاله شما در آن بسیار کم است.

عوامل بسیاری بر نرخ پذیرش مقاله تاثیر گذار هستند. مجلاتی که هزینه بالایی دریافت می‌کنند (برای مثال 2000 دلار یا بیشتر) تعداد مقالات کمتری دریافت می‌کنند و به همین دلیل بیشتر احتمال دارد که مقاله‌ای در آن‌ها مورد پذیرش قرار گیرد. از سوی دیگر مجلات رایگان مقالات بیشتری دریافت می‌کنند که می‌تواند بر احتمال پذیرش مقاله اثرگذار باشد.

تعداد شماره‌ های یک مجله در طول سال نیز می‌توان بر میزان پذیرش مقالات اثرگذار باشد. برخی از مجلات 2 یا 4 شماره در سال چاپ می‌کنند درحالی که برخی دیگر از مجلات ممکن است 6 یا حتی 12 شماره در یک سال چاپ کنند. مجلاتی را می‌توان یافت که در هر هفته یک شماره را به چاپ می‌رسانند که نشان دهنده احتمال پذیرش بالاتر آن مجله است.

در تصویر شماره 1 که از سایت Elsevier Journal Finder گرفته شده است درصد پذیرش سه مجله برای یک مقاله نشان داده شده است. برای اطلاع از احتمال و درصد پذیرش مقاله خود در یک مجله چند روش وجود دارد. روش نخست مراجعه به سایت هر مجله است. برخی از مجلات نرخ پذیرش مقاله را در سایت خود درج می‌کنند. راهکار دوم استفاده از سایت‌های ژورنال فایندر مانند Elsevier Journal Finder  یا Springer Journal Suggester است که با وارد کردن عنوان و چکیده مقالات خود می‌توانید مجلات مرتبط را ببینید و درصد پذیرش مقالات هر مجله را مشاهده نمایید.

 تصویر شماره 1

4-زمان پذیرش مقالات یا سرعت داوری

عامل دیگری که نقشی تعیین کننده در انتخاب مجله علمی مناسب برای چاپ مقاله دارد زمان پروسه داوری هر مجله است. در برخی مجلات ممکن است فرایند داوری و پذیرش مقاله شما تا حتی 1 الی 2 سال طول بکشد درحالی که برخی دیگر از مجلات در زمان کوتاه‌تری پاسخ نویسندگان را می‌دهند. (تصویر شماره 2)

تصویر شماره 2

5-هزینه دریافتی توسط مجله

پرداخت هزینه یا عدم پرداخت آن یکی از مهم‌ترین عوامل برای انتخاب مجله علمی مناسب برای چاپ مقاله به خصوص برای دانشجویان است. هم اکنون مجلاتی وجود دارد که بیش از 3000 دلار و بالاتر را برای چاپ مقاله از پژوهشگران دریافت می‌کنند و از سوی دیگر برخی مجلات رایگان هستند.

مجلات اوپن اکسس یا با دسترسی رایگان مجلاتی هستند که مقالات چاپ شده را به رایگان بر روی وبسایت خود منتشر می‌کنند و خوانندگان هزینه‌ای بابت استفاده از مقاله نمی‌پردازند. اینگونه مجلات عمدتاً هزینه‌های خود از قبیل هزینه چاپ، هزینه داوران و کادر فنی مجله خود را از پژوهشگری که برای مجله مقاله ارسال می‌کند دریافت می‌کنند. از سوی دیگر مجلات کلوز اکسس یا با دسترسی محدود، مقالات خود را به فروش می‌رسانند و هزینه‌های جاری مجله را از خوانندگان دریافت می‌کنند نه از پژوهشگران.

البته برخی استثناها نیز در این زمینه وجود دارد و ممکن است یک مجله اوپن اکسس هیچ هزینه‌ای از پژوهشگران دریافت نکند و مقاله را نیز به رایگان منتشر کند. این گونه مجلات اوپن اکسس به دانشگاه‌ها و مراکز بزرگ علمی وابسته هستند و هزینه‌های آن‌ها توسط موسسه مادر تامین می‌شود. (تصویر شماره 2)

  تصویر شماره 3

عوامل جزئی دیگری نیز به غیر از موارد گفته شده در بالا وجود دارد مانند زبان مجله، کشوری که مجله در آن چاپ می‌شود و لیست داوران مجله. این عوامل نیز در انتخاب مجله اهمیت دارند اما پنج عامل گفته شده تاثیرگذارتر و مهم‌تر هستند.

تمام فاکتورهای ژورنال و عوامل رقابتی را لیست کنید. تا این مرحله شما بایستی لیستی شامل 10 الی 15 مجله را تهیه کرده باشید. با مشورت منابع آنلاین، کتابداران و یا همکاران خود لیستی از تمام فاکتورهای ژورنال و عوامل رقابتی را تهیه کنید.

موارد الزامی برای چاپ مقاله

اغلب مجلات استایل خاصی را برای مقالات دارند. مقالات ارسال شده برای مجلات بایستی با استایل به خصوص مجله هم خوانی داشته باشد. فرم کلی نوشتن مقاله در اغلب موارد یکسان است ولی در موارد جزئی‌تر هر مجله استایل به خصوصی را تایید می‌کند. راهنمای نویسندگان مجله هدف خود را چک کنید. راهنمای نویسندگان مجلات نکات مهم را برای نویسندگان مقالات ارائه می‌دهد که بایستی قبل از ارسال مقاله در نظر داشته باشند. به عنوان مثال می‌توان به موضوعات مورد قبول ویراستاران مجله، موارد منع شده برای مقالات مجله، تعداد صفحات و تعداد کلمات هر بخش اشاره کرد. موارد ذکر شده در این لیست برای ویراستاران مجله از اهمیت بالایی برخوردار است و از همین رو بایستی مورد توجه ویژه نویسندگان قرار گیرند.

انتخاب مجله برای مقاله و معرفی چهار روش

1)     Elsevier Journal Finder/Springer Journal Suggester

2)     سامانه منبع یاب

3)     استفاده از Endnote web

4)     وب سایت DOAJ

 

Elsevier Journal Finder/Springer Journal Suggester  : با وارد کردن عنوان و چکیده مقالات خود می‌توانید مجلات مرتبط را ببینید و درصد پذیرش مقالات هر مجله را مشاهده نمایید. (تصویر شماره 4)

 تصویر شماره 4

سامانه منبع یاب

1-2- امکانات سامانه منبع یاب

 •      جستجوی ساده
 • جستجوی پیشرفته
 • جستجو براساس موضوعی
 • جستجو براساس رتبه بندی Scopus
 •  جستجو براساس رتبه بندی ISI

شاخص های ارزیابی و رتبه بندی مجلات Scopus نظیر SJR، SNIP، Citescore و چارک های چهارگانه هر مجله در بهترین گروه موضوعی مربوطه را، نمایش می دهد تا مجله مناسب برای انتشار مقاله خود را جستجو ، بازیابی و انتخاب کنید.

 • شاخص ImpactFactor

 یک شاخص کمی برای ارزیابی، مقایسه، و رتبه بندی نشریات علمی در رشته های مختلف در سطح ملی یا برای مقایسه مجله ها در سطح بین الملل است. این شاخص نشان دهنده فراوانی استنادهایی است که در طول یک دوره زمانی مشخص به یک مقاله چاپ شده در یک نشریه داده می شود. نتایج این ارزیابی در JCR یا گزارش های ارجاع مجله چاپ می شود. این ضریب برای مجلات بر مبنای یک دوره 2 ساله محاسبه می گردد. IF فقط در مورد نشریات نمایه شده در بانک اطلاعاتی WOS محاسبه و منتشر می شود. بدین ترتیب فقط مجلات ISI دارای IF واقعی می باشند.

 • شاخص Citescore

به تازگی (8 دسامبر2016)elsevier  از محصول جدیدی تحت عنوان ژورنال متریک Journal Metrics  رونمایی کرده است. آنچه که در این محصول خودنمایی می کند فاکتور جدیدی است به نام “سایت اسکور” CiteScore  که الزویر ارائه داده است و به نوعی رقیب Impact Factor  تامسون – رویترز محسوب می گردد. مجموعه متریکس CiteScore  در تکمیل سایر شاخص‌های اسکوپوس از جمله SNIP   و SJR  که روی هم بینش کاملی از وضعیت تاثیر بیش از 22 هزار منبع استنادی ارائه می‌دهند.

هم اکنون 22256 عنوان نشریه (منظور فقط مجلات نیستند هر چیزی که به صورت پیوسته در حال ایندکس شدن در Scopus می باشد اعم از مجلات، همایش نامه ها، انتشارات تجاری( که در الزویر چکیده های مقالاتشان ایندکس شده است در وب سایت جدید، دارای CiteScore هستند. شاخص استنادی اصلی CiteScore  در هر دوره بر اساس استنادات به مقالات مجله در 3 سال قبل محاسبه می‌گردد.

 • شاخصSNIP

Source Normalized Impact per paper  یا ضریب تاثیر به هنجار شده بر اساس منبع بر مبنای داده های پایگاه Scopus محاسبه می شود. شاخص snip در یک فرمول پیچیده آماری مقالات در حوزه های مختلف موضوعی را با هم مقایسه می کند و می توان تفاوت عملکرد پژوهشگران در حوزه های مختلف موضوعی را با هم مقایسه نمود. بنابراین تاثیر یک استناد می تواند در یک حوزه موضوعی نسبت به یک حوزه موضوعی دیگر ارزش بیشتری داشته باشد.

 • شاخص SJR

انتخاب منابع معتبر در هنگام پژوهش یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراحل تحقیق است. چاپ مقاله در مجلات با کیفیت و معتبر، علاوه بر اینکه اعتبار نویسنده مقاله را بالا می‌برد، بلکه شانس دیده شدن مقاله در بین سایر مقالات مرتبط را به شدت افزایش می‌دهد و به تبع آن تعداد استنادات به مقاله هم بالاتر می‌رود. معیارهای متفاوتی برای انتخاب مجلات معتبر وجود دارد؛ جدا از ایمپکت فاکتور که متداول‌ترین روش برای ارزیابی یک مجله است، محققان گاهی اوقات از شاخص sjr نیز برای انتخاب یک مجله مناسب در زمینه تحقیقاتی خود استفاده می‌کنند. بر خلاف ایمپکت فاکتور،SJR  تنها تعداد استنادات به مدارک یک مجله را محاسبه نمی‌کند بلکه رتبه مجله‌ای را که  مقالات استناد دهنده در آن به چاپ رسیده‌اند نیز در نظر می‌گیرد. در واقع استناد از مجلات معتبرتر و  با کیفیت ‌تر باsjr  بالا، تاثیر بیشتری نسبت به سایر مجلات در افزایش شاخص SJR دارد. این معیار هم شمار استنادهای دریافتی یک مجله و هم اهمیت یا اعتبار مجله ای که استنادها از آن می آیند را محاسبه می کند.

 • شاخص Quartile یا چارک

مقیاس Q یا چارک برای رتبه بندی مجلات در پایگاه Scimago برای مجلاتScopus  بکار می رود. چارک نشان دهنده جایگاه ژورنال در حیطه تخصصی اش با توجه به SJR یا نفوذ علمی آن ژورنال می باشد.

در واقع در تقسیم بندی بر حسب چارک ، که برای هر حیطه تخصصی بصورت جداگانه انجام می شود، زورنال ها بر حس شاخص کیفی و در نتیجه اعتبار خود به 4 گروه تقسیم می شوند و کلمه Quartilefi به معنی ربع یا یک چهارم است. بهترین ژورنال های یک حیطه تخصصی، ژورنال هایی هستند که متعلق به یک چهارم نخست ژورنال ها Q1 هستند.

روش دیگری که برای تعریف شاخص quartiles  و محاسبه آن معرفی شده و به نظر می‌رسد از نظر دقت کار از روش قبلی برتر است، به این ترتیب است که رتبه مجله را در زیرگروه تخصصی مربوط به آن (با توجه به شاخص‌های دیگر از جمله ایمپکت فاکتور و تعداد استنادات)، به تعداد کل مجلات موجود در زیرگروه تقسیم می‌کنند، سپس مجله‌ها را با توجه به عدد به دست آمده  به ترتیب زیر طبقه‌بندی می‌کنند:

Q1: نشان دهنده این است که مجله جزء 25 درصد صدر یک طبقه یا category   قرار دارد.

Q2: نشان دهنده این است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه میانی یعنی بین 25 تا 50 درصد یک category   قرار دارد.

Q3:  نشان دهنده این است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه میانه به سمت پایین یعنی بین 50 تا 75 درصد یک category   قرار دارد.

Q4:  نشان دهنده این است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه پایین یعنی جزء 25 درصد انتهایی یک category   قرار دارد.

2-2- انواع مجلات تحت پوشش سامانه منبع یاب

 • تمام مجلات علمی و معتبر مورد اشتراک وزارت بهداشت
 • تمام مجلات با دسترسی رایگان
 • مجلات نمایه شده در بانک های اطلاعاتی معتبر نظیر ISI, Embase, Pubmed, Scopus و مجموعه Doaje

3-2- منابع اطلاعاتی در سامانه منبع یاب

شامل لیست منابع مختلفی که وزارت بهداشت مشترک آن هاست و وضعیت دسترسی به انها را نمایش می دهد. رنگ ستون Details به نحوه دسترسی کمک می کند:

رنگ سبز نشانه داشتن اشتراک توسط وزارت بهداشت

رنگ نارنجی نشانه دسترسی آزاد

رنگ خاکستری نشانه نداشتن اشتراک

حروف موجود در نمادهای سبز، نارنجی و خاکستری در ستون details معنای خاصی ندارند و نشان دهنده نوع منبع هستند:


 • حرف j نشان دهنده مجله یا ژورنال
 • حرفb  نشان دهنده کتاب
 • حرف C نماد Consult و معرف این است که منبع مربوطه یک راهنماست.
 • حرف d نماد بانک اطلاعاتی یا database
 • حرف L نماد بانک های اطلاعاتی داخلی یا local database
 • حرف m نشان دهنده منابع دیداری و شنیداری یا multimedia
 • حرف e مشخص کننده منابع پزشک یمبتنی بر شواهد  evidence based medicine
 • حرف f نماد free و مشخص کننده منابع رایگان است.

3.استفاده از Endnote web

در Endnote web بخشی به نام match وجود دارد. بعد از وارد کردن رفرنس های مقاله در اندنوت وب، در قسمت match عنوان و چکیده مقاله را وارد می نماییم و گزینه Find journal را می زنیم. (تصویر شماره 5)

تصویر شماره 5

 

ژورنالهای متناسب با موضوع مقاله به شما معرفی می گردد. اطلاعات مختصری مانند IF نیز ارائه می شود. (تصویر شماره 6)

تصویر شماره 6

 

4.وب سایت DOAJ:

تصور می‌شود که این وب سایت بهترین مرجع برای یافتن مجلات اوپن اکسس باشد. این مرجع 9000 مجله اوپن اکسس را در خود جای داده است و تقریباً مجلات تمامی علوم را پوشش می‌دهد. این وب سایت متعلق به دانشگاه لاند (Lund) کشور سوئد می‌باشد. با جستجو در این وب سایت می توانید ژورنالهای حوزه موضوعی خود را بیابید.

تاریخ به روز رسانی:
1399/03/07
تعداد بازدید:
1095
کتابخانه الکترونیک دانشگاه علوم پزشکی شیراز
آدرس: شیراز، خیابان زند، ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس، طبقه هفتم، معاونت تحقیقات و فناوری اطلاعات
تلفن: 32122519-071           vcrlibsums@gmail.com  
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به معاونت تحقیقات و فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز می باشد.
تعداد بازدیدکنندگان امروز  303
تعداد بازدیدکنندگان دیروز  509
تعداد کل بازدیدکنندگان تا امروز  1114515
تعداد کاربران بر خط  4
تعداد کاربران لاگین بر خط  4
67
آرش صفاریان
16
82
آناهیتا میر دامادی
19
36
احمد حسین زاده
10
420
احمد حسین زاده
11
66
احمد سلطانی
16
49
ارمین امیریان
12
93
اعظم فرجی
21
90
افسوس زارعی
21
407
الهام عسکری
21
7
امید رضا مومن زاده
1
1
امیر امینیان
1
10
امیر رضا وثوقی
1
69
امین نیاکان
16
418
امین نیاکان
16
2
بابک پور عباس
1
54
بهرام قاسم زاده قطب آبادی
13
17
بهروز مومنی
31
114
بیژن خادمی
28
50
بیژن ضیائیان
12
145
پرویز مردانی
11
189
جمشید روزبه
75
113
جهاد مصباح
28
3
جواد دهقانی
1
318
جواد شاکری
27
37
حامد قدوسی جوهری
10
419
حامد کویری
28
70
حسین جمالی
70
65
حسین علی خلیلی
16
97
حسین فرامرزی
22
408
حشمت الله اکبری
27
45
حمید رضا عباسی
78
8
حمید نمازی
1
57
داریوش ایرانی
14
111
رامین نیک نام
27
421
رضا جهان گیری
28
404
رضا جهانگیری
28
83
رضا وجدانی
29
117
رضا کبود خانی
28
58
زهرا جهان آبادی
14
143
زهرا حبیب آگهی
20
127
زهرا شیروانی
21
89
زهره توانا
21
85
سعیده شنونده
20
15
سمراد محرابی
31
406
سمیرا ساعیان
27
423
سولماز کرونی
19
6
سید امیر رضا مصباحی
1
424
سید سعید هاشمی
19
137
سید علی اصلاحی
14
9
سید علی هاشمی
1
14
سید محمد علی قیومی
31
41
سید محمد کاظم تدین
15
104
سید محمد کاظم حسینی اصل
27
16
سید معصوم معصوم پور
31
42
سید وحید حسینی
15
314
سیداحمد تارا
19
320
سیدحامد کبیری
8
323
سیدرضا موسوی
16
103
شاهرخ عزت زادگان جهرمی
75
335
شراره روشن ضمیر
5
190
شقایق مرادی
21
139
شهرام بلند پرواز
11
40
شهرام پایدار
78
60
شهریار ضیغمی
14
91
شيرواني زهرا
21
321
شیرین حقیقت
29
188
صدیقه طهماسبی
10
136
طاهره پور دست
21
116
طیبه کاظمی
28
319
عاطفه سعدی دوست
27
59
عبد العزیز خضری
14
149
عبدالرضا حق پناه
14
402
علی آریا فر
11
12
علی اصغر کوثری
1
132
علی اکبر محمدی
8
18
علی اکبری
3
28
علی بهادر
6
98
علی زمانی
23
11
علی عماد
31
146
علی محمد بنان زاده
11
26
علیرضا اشرف
5
118
علیرضا رضوانی
29
44
علیرضا شمسایی فر
77
107
غلام رضا سیوند زاده
27
126
غلام رضا معتضدیان
8
152
فاطمه سادات نجیب
21
62
فرانک بهرامی
15
106
فرداد اجتهادی
27
100
فریبا کریمی
23
77
لیلا حسینی خرم آبادی
19
46
لیلا قهرمانی
15
119
مانی رمزی
29
120
مجتبی کریمی
29
38
مجید اکرمی
80
425
محسن پیر پیران
19
81
محسن مقدمی
22
64
محمد جمالی
16
13
محمد جواد فلاحی
31
76
محمد حسین نوروز زاده
71
35
محمد رضا خلیلی
73
73
محمد رضا طالب نژاد
72
27
محمد رضا عماد
5
151
محمد رضا فتاحی
27
68
محمد صادق مسعودی
16
30
محمد علی حقوقی
8
96
محمد علی داور پناه
81
4
محمد علی عرفانی
1
110
محمد علی نجاتی
27
55
محمد قاضی نور
13
334
محمد مهدی محرابی
8
403
محمد هادی گرامی
1
48
محمد هادی نیاکان
78
316
محمدرضا روان بد
29
75
محمود نجابت
70
115
محمود شیشه گر
28
101
مرجان جدی
23
422
مرجان شریفی
19
102
مریم پاک فطرت
75
142
مریم شفیعی
75
95
مژده ممتحن
21
29
مسعود امینی
7
333
مسعود دهقان
11
53
مسیح شفا
13
99
مصباح شمس
23
74
معصوم بیگم معصوم پور
73
72
معصومه اقتداری
74
52
منصور جنتی
13
25
مهرداد عسکریان
4
327
مهسا ترابی جهرمی
75
131
مهشید هوشنگی
19
405
مهوش علیزاده
27
24
میترا امینی
4
87
نسرین اسدی
21
326
نسرین نامداری
29
322
نکیسا رسایی
75
186
نیما درخشان علمدارلو
16
317
هدا ایسینی
27
336
هدا صفاایسینی
27
32
وحید دستگردی
8
43
وحید زنگوری
11
80
وحید محمد کریمی
19
112
کامیار ایروانی
28
193
کریم جوهری
71
47
کوروش کاظمی
77
63
کیوان اقبال
16
315
کیوان رهبری
1
3
-بیهوشی
7
-جرا حی عمومی -فلوشیب اندوسکوپی ولاپاروسکوپی
13
-جراح عمومی -فوق تخصص جراحی‌ قلب‌ و عروق‌
6
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی اطفال
10
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی عروق
8
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی‌ پلاستیک‌ و ترمیمی‌
12
-جراحی عمومی - فوق تخصص جراحی‌ قفسه‌ سینه (توراکس‌)
15
-جراحی عمومی -فلوشیپ روده بزرگ (کلورکتال )
77
جراحی عمومی-فلوشیپ پیونداعضاء
78
جراحی عمومی-فلوشیپ تروما
80
جراحی عمومی-فلوشیپ جراحی سرطان
11
-جراحی‌ عمومی‌
16
-جراحی‌ مغز و اعصاب‌
21
-زنان‌ و زایمان‌
28
-گوش‌ و حلق‌ و بینی‌
1
-متخصص ارتوپدی‌
81
متخصص بیماریهای عفونی و گرمسیری
4
-متخصص پزشکی‌ اجتماعی‌
14
-متخصص جراحی‌ کلیه‌ ومجاری‌ادرار
72
-متخصص چشم پزشکی -فوق تخصص چشم اطفال
70
-متخصص چشم فلوشیب - قرنیه
73
-متخصص چشم فلوشیب - آب سیاه (گلوکوم) )
71
-متخصص چشم فلوشیب - شبکیه
74
متخصص چشم فلوشیب پاتولوژی چشم
19
-متخصص داخلی
29
-متخصص داخلی - فوق تخصص خون و آنکولوژی
20
-متخصص داخلی - فوق تخصص روماتولوژی
31
-متخصص داخلی - فوق تخصص ریه
22
-متخصص داخلی - فوق تخصص عفونی
23
-متخصص داخلی -فوق تخصص غدد متابولیسم غدد
27
-متخصص داخلی -فوق تخصص گوارش و کبد
75
متخصص داخلی -فوق تخصص کلیه و فشار خون و آنکولوژی
5
-متخصص طب فیزیکی و توانبخشی
Powered by DorsaPortal