درباره دانشکده
 دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس در سال 1348 با 6 نفر استاد متخصص ایرانی و تعدادی اساتید خارجی به ریاست آقای دکتر بهرام جاوید تأسیس و بصورت مجموعه ای در بیمارستان شهید فقیهی شیراز مستقر گردید. این دانشکده اولین گروه دانشجویان خود را در سال 1349 با تعداد 18 نفر پذیرش نمود و با توسعه فعالیت های آموزشی به محل درمانگاه چشم پزشکی پوستچی و سپس به ساختمان سابق هواپیمائی روبروی بیمارستان سعدی (شهید فقیهی) انتقال یافت. در سال 1355 کلیه فعالیت های آموزشی درمانی دانشکده در ساختمان کلینیک ویژه دندانپزشکی واقع در نبش غربی خیابان صورتگر در تقاطع بولوار زند متمرکز گردید. این ساختمان مجموعاً سی و پنج یونیت و صندلی دندانپزشکی در اختیار داشت در آن زمان اعضاء هیئت علمی دانشکده عمدتاً از اتباع کشورهای هند، پاکستان، کشورهای اروپائی و آمریکا بودند که با پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی دانشکده را ترک کردند .پس از آن تعداد اساتید دانشکده به هشت نفر استادیار و مربی تقلیل یافت.
 
 
 

با توسعه و پیشرفت فعالیتها، دانشکده در سال 1364 به ساختمان جدید خود در خیابان قصردشت منتقل گردید. کلینیک های آموزشی – درمانی در این ساختمان با بکارگیری 70 دستگاه یونیت و صندلی دندانپزشکی به فعالیت پرداختند و این ظرفیت به تدریج به 120 دستگاه یونیت و صندلی افزایش یافت و تا سال 1382 ثابت ماند. در این فاصله زمانی علاوه بر تربیت دانشجویان در دوره های عمومی دندانپزشکی، با افزایش تعداد اعضاء هیئت علمی و تهیه امکانات و تجهیزات لازم، آموزش در دوره های تخصصی در رشته های اندودونتیکس و دندانپزشکی ترمیمی نیز شروع شد و به مرور بر تعداد رشته های تخصصی افزوده گردید تا سرانجام با همت و پی گیری مسئولین، تلاش های انجام شده برای توسعه فعالیت ها ، بهره برداری ساختمان و بخشهای الحاقی دانشکده در سال 1383 به نتیجه رسید . در طی این مراحل عمرانی فضای فیزیکی موجود از 7000 متر مربع به حدود 18500 متر مربع افزایش یافت و کلیه بخش های آموزشی – درمانی در دوره های دندانپزشکی عمومی و تخصصی در کلینیک های مستقل مستقر گردیدند. از مجموعه یازده رشته مختلف دندانپزشکی، این دانشکده در حال حاضر در تمام رشته ها دارای بخش های تخصصی است. مجموعه فعالیت های آموزشی و پژوهشی دانشکده با استفاده از 270 یونیت و صندلی دندانپزشکی و تحت نظارت و هدایت علمی-آموزشی اعضاء هیات علمی در گروه های درمان ریشه، دندانپزشکی ترمیمی، پروتزهای دندانی، دندانپزشکی کودکان، درمان لثه، جراحی دهان و فک و صورت، بیماریهای دهان و صورت، آسیب شناسی دهان و فک و صورت، رادیولوژی دهان و فک و صورت، ارتودنسی، سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی ، مواد دندانی و ایمپلنت های دندانی بنحو مطلوب ارائه می گردد. امکانات و تجهیزات لازم در بخش ها، کلینیک ها، کلاس ها، آمفی تئاترها، آزمایشگاه ها، پری کلینیک ها، لابراتوارهای دندانسازی، مرکز اینترنت، سمعی بصری، کتابخانه، سالن مطالعه، چاپ و تکثیر، بانک، زمین ورزش، بوفه، غذاخوری، نمازخانه و ... در دسترس دانشجویان قرار دارد. 

همچنین در حال حاضر سه مرکز تحقیقات ارتودنسی ، مرکز تحقیقات زیست مواد و مرکز تحقیقات بیماریهای دهان و دندان در حال فعالیت می باشند.

مجله دندانپزشکی شیراز نیز از سال 1378 با کمک و همکاری اساتید در دانشکده به صورت فارسی راه اندازی گردید و از سال 1386 به صورت فارسی و لاتین تهیه گردید و از سال 1390 این مجله به صورت لاتین تبدیل شد و فقط مقالات انگلیسی را چاپ می کند.

توسعه گروه های آموزشی و اضافه نمودن بخش فوق تخصصی بیولوژی دهان و نیز تأسیس و راه اندازی مراکز تحقیقاتی دندانپزشکی، تأسیس و راه اندازی اتاق های عمل سرپائی برای بیمارانیکه نیاز به خدمات دندانپزشکی تحت بیهوشی دارند و ... در دست اقدام می باشد.


تاریخ به روز رسانی:
1398/11/29
تعداد بازدید:
4218
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به  دانشکده دندانپزشکی شیراز  می باشد.
افراد https://www.sums.ac.ir
Powered by DorsaPortal