سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
آغاز طرح مطالعاتی جمعیت محور مراقبت از دیابت در شیراز
.

مسوول واحد پیشگیری از بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای انقلاب، از آغاز اجرای طرح مطالعه مشاهده ای جمعیت محور مراقبت دیابت در شیراز خبر داد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، «مژگان وطن پرست» دیابت را یکی از شایع ترین بیماری های مزمن نام برد که بر اساس تحقیقات تا سال 2030 میلادی، تعداد افراد مبتلا به این بیماری به بیش از 550 میلیون نفر می رسد.

او با بیان اینکه در بررسی های اخیر شیوع دیابت در ایران به میزان هشت و هفت دهم درصد رسیده است، افزود: شواهد نشان می دهد که کیفیت مراقبت از دیابت در ایران در حال بهبود است و میزان موارد تشخیص داده نشده این بیماری در طی یک دهه گذشته، از 45 و هفت دهم درصد به 24 و هفت دهم درصد کاهش یافته است.

این مسوول واحد پیشگیری از بیماری های غیر واگیر با اشاره به مطالعات محدود و پراکنده بر روی اجزای مراقبت دیابت و ارزیابی جامع از وضعیت فعلی درمان، گفت: مطالعه مشاهده ای مبتنی بر جمعیت بر روی مراقبت از دیابت در ایران، با هدف ارزیابی وضعیت کنترل دیابت در بیماران دیابتی نوع دو در سطح استان های کشور طراحی شده است تا نتایج آن بتواند مدیران و سیاست گزاران نظام سلامت را در راستای اجرای مداخلات موثر یاری کرده و باعث ارتقای سطح کیفیت زندگی این بیماران و کاهش عوارض دیابت شود.

وطن پرست اضافه کرد: این مرکز نیز با هماهنگی و پیگیری های واحدهای پیشگیری از بیماری های غیرواگیر و امور آزمایشگاه ها، اجرای این پروژه را با هفت خوشه از قبل تعیین شده آغاز کرده و با همکاری دو تیم پرسشگری متشکل از یک زن و یک مرد پرسشگر در هر تیم و دو تیم نمونه گیر در حال اجراست.

او یاد آور شد: پرسشگران پس از مراجعه به درب منازل و بیماریابی دیابت نوع دو، طبق خوشه های تعیین شده پس از رضایت بیمار و توجیه طرح، پرسشگری مربوطه را انجام داده و بیماران را برای خونگیری و تن سنجی به مرکز خدمات جامع سلامت مشخص شده راهنمایی و ارجاع می دهند. /105

پایان خبر

تاریخ:
1397/11/16
تعداد بازدید:
33
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal