سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد
ارتباط مستقیم نشاط جامعه در سلامتی افراد
.

سلامت روانی اجتماعی و برخورداری از حیات معنوی، لازمه جوامع است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، سلامتی را یک وضعیت چند وجهی دانست که فرد باید از نظر جسمی سالم و از نظر حالات عاطفی، روانی، رفتاری و شرایط اجتماعی دارای تعادل باشد.

 

«ندا خورشیدیان» افزود: فرد سالم از نظر جسمی و روانی قادر است از زندگی خود لذت برده و به کارهای روزمره خود رسیدگی کند؛ همچنین دارای خلاقیت، شکوفایی، احترام به ارزش ­های اجتماعی، صفات اخلاقی و آرامش دینی و معنوی بوده و روابط اجتماعی و خانوادگی صحیح داشته باشد.

او به ارتباط مستقیم شادی و سلامتی افراد اشاره کرد و گفت: شادی برای رشد روانی افراد و مقابله با فشارهای روانی، امری بسیار حیاتی است و فقدان شادمانی از عوامل استرس و بروز بیماری هاست.

خورشیدیان روابط اجتماعی سالم را جزء حقوق جوامع و انسان ها برشمرد که لازم است از سوی افراد و دولت­ها برای ایجاد و تداوم آن مورد توجه قرار گیرد.

مسوول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، روابط اجتماعی سالم را ارتباطی فراتر از دو نفر، توأم با احترام و خالی از شائبه و خشونت عنوان کرد و افزود: احساس مسوولیت و تعلق شهروندان در امور محلی و شهری حاصل مشارکت فعال آنهاست و مردمی که در امور زندگی خود مشارکت دارند، علاوه بر احساس ارزشمندی، از روحیه و نشاط اجتماعی بالاتری برخوردارند، و در چنین شرایطی رفتار غیراجتماعی و ضد اجتماعی کاهش و سرمایه اجتماعی افزایش می­ یابد.

او با تاکید بر توجه ویژه به ارتباطات افراد با سازمان ­ها و برعکس، ادامه داد: رفتارهای داوطلبانه افراد در قالب تشکل های مردم­ نهاد، یکی از ارکان مهم زندگی و حقوق شهروندی است که نه تنها با مدیریت کلان مغایرتی ندارد، بلکه در بسیاری جهت ها مکمل و یاری­ رسان نیز می­ تواند باشد.

خورشیدیان تمرکز بیشتر بر حوزه پیشگیری را لازمه برخورداری از جامعه سالم و پرنشاط دانست و اضافه کرد: تلاش هایی که برای جلوگیری از بروز بیماری­ ها، مشکلات اجتماعی و کاهش پیامدهای شدیدتر بیماری و مشکلات اجتماعی صورت می ­گیرد، در سه سطح حوزه پیشگیری گنجانده می شود.

این کارشناس سلامت روان، پیشگیری سطح یک و اولیه را فرایندی تعریف کرد که با کاهش شرایط زمینه ­ساز، موجب کاهش ابتلا به بیماری روان ­پزشکی، اعتیاد و مشکلات اجتماعی شده و مراقبت دوران بارداری، بهبود برنامه های آموزشی مدارس، آموزش مهارت­ های فرزندپروری، مهارت­ های زندگی، حمایت ­های روانی و اجتماعی از آسیب دیدگان بحران ­ها و بلایا را شامل می شود.

او ادامه داد: در پیشگیری سطح دو برنامه­ های تشخیص زودهنگام اختلالات روان­پزشکی، اعتیاد و مشکلات اجتماعی، درمان و مدیریت آنها، در مراحل اولیه مدنظر است که در این مرحله غربالگری از سوی پزشکان، مراقبان، معلمان، مددکاران اجتماعی و بهورزان توصیه می ­شود.

خورشیدیان هدف از پیشگیری سطح سوم را کاهش مدت و تأثیرات اختلالات روانپزشکی، اعتیاد و مشکلات اجتماعی پس از وقوع نام برد و تفاوت آن را با پیشگیری سطح اول و دوم کاهش تأثیرات آنها پس از تشخیص عنوان کرد.

او یاد آور شد: بالا بردن کیفیت زندگی و ایجاد فرصت ‌هایی برای سالم‌تر زیستن را می توان، از فرایندهای ارتقاء تعریف کرد که توانایی مردم در کنترل بر سلامت خویش و بهبود وضعیت را افزایش می دهد.

مسوول واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، راهکارهایی همچون بهبود تغذیه، تهیه مسکن، افزایش دسترسی به آموزش، کاهش ناامنی اقتصادی، تقویت شبکه های اجتماعی، کاهش عوامل استرس زا، کاهش کودک­ آزاری و مقابله با بیماری روانی والدین را از جمله راهبردها نام برد.

دوره آموزشی «نقش سلامت جامعه و شادی» به همت واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب، برای بیش از دویست نفر از مراقبان سلامت تحت پوشش در دو دوره برگزار شد./105

پایان خبر

تاریخ:
1397/11/15
تعداد بازدید:
175
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal