سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
آغاز مطالعه کشوری مشاهده ای جمعیت محور دیابت در شیراز
.

مطالعه کشوری مشاهده ای جمعیت محور دیابت در شیراز، از چهاردهم بهمن امسال آغاز شده است که در این برنامه کارشناسان مرکز بهداشت شهدای والفجر، با مراجعه به درب منازل، پس از شناسایی بیماران مبتلا به دیابت نوع دو و تکمیل پرسشنامه، از بیمار برای گرفتن نمونه خون، ادرار و اندازه گیری تن سنجی دعوت می شود تا به مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر با اعلام این خبر گفت: دیابت یکی از شایع ترین بیماری های مزمن است که در طی دهه های اخیر به دلیل افزایش میزان چاقی و کاهش فعالیت بدنی، شیوع جهانی آن به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، به طوری که از سال 1995 تا 2025 جمعیت افراد مبتلا به دیابت نوع دو، 122 درصد افزایش می یابد.

دکتر «نگار میرزاد» افزود: این بیماری با چهار میلیون مرگ در سال، 9 درصد کل مرگ های جهان را به خود اختصاص می دهد و در بیشتر کشورها علت اصلی نارسایی مزمن کلیه، قطع غیر ترومایی اندام تحتانی و نابینایی بزرگسالان است و با غربالگری، بیماریابی، تشخیص زودرس و شروع درمان به موقع می توان از بروز این عوارض پیشگیری کرد.

او اضافه کرد: مطالعات بسیاری در زمینه دستیابی به اهداف درمان دیابت انجام شده و در بیشتر آنها روند رو به پیشرفت دستیابی به این اهداف در کشور گزارش شده است، با توجه به اینکه تنها چند مطالعه محدود و پراکنده بر روی اجزای مراقبت دیابت صورت گرفته و در عمل، ارزیابی جامعی از وضعیت فعلی درمان مبتنی بر مراقبت از دیابت وجود ندارد، مطالعه مشاهده ای مبتنی بر جمعیت بر روی مراقبت از دیابت در ایران طراحی شده است.

دکتر میرزاد با بیان اینکه این مطالعه با هدف ارزیابی وضعیت کنترل دیابت در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو در سطح استان های کشور طراحی شده است، اظهار کرد: امیدواریم تا نتایج این مطالعه بتواند مدیران و سیاست گزاران نظام سلامت را در راستای طراحی و اجرای مداخلات موثر برای ارتقای سطح کیفیت زندگی بیماران و کاهش عوارض این بیماری یاری کند.

مسوول مبارزه با بیماری های غیر واگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر یادآور شد: این مطالعه در شش منطقه شهری و یک منطقه روستایی تحت پوشش مرکز بهداشت شهدای والفجر اجرا می شود و در هر منطقه 12 بیمار مبتلا دیابت نوع دو مورد بررسی قرار می گیرد./105

پایان خبر

تاریخ:
1397/11/15
تعداد بازدید:
194
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal