سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
معرفی روش های جدید درمان بیماران مبتلا به بیماری صرع در شیراز/ حدود 40 تا 50 هزار نفر در استان فارس به بیماری صرع مبتلا هستند/یاری نیک اندیشان گامی موثر در کمک به بیماران مبتلا به صرع
.

هم اندیشی کمک به بیماران صرع و معرفی روش های جدید درمان صرع با حضور اساتید گروه های مختلف پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، جمعی از نیک اندیشان عرصه سلامت، مسوولان و کارکنان بیمارستان نمازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «احمد حسین زاده» رئیس مرکز آموزشی درمانی نمازی با اشاره به مسایل موجود در مبتلایان به بیماری صرع، اختصاص بسته های حمایتی به این بیماران را موجب ارتقای خدمات رسانی به این بیماران عنوان کرد.

 

رئیس بخش صرع بیمارستان نمازی نیز با اشاره به مشکلات روانی و جسمی که بیماران صرع با آن دست به گریبان هستند، بهترین روش درمان بیماری صرع را دارو درمانی دانست و افزود: داروهای متعددی برای درمان بیماران مبتلا به صرع وجود دارد، اما یک سوم بیماران به دارو جواب نمی‌ دهند و صرع مقاوم به دارو دارند، آمار صرع در بیشتر جاهای دنیا حدود هشت دهم تا یک در هر 100 نفر است، یعنی در کل جمعیت ایران، حدود 800 هزار نفر مبتلا به صرع هستند و در استان فارس با پنج میلیون جمعیت، حدود 40 تا 50 هزار نفر مبتلا به صرع هستند که از این میان، یک سوم این تعداد صرع مقاوم به دارو دارند، یعنی در کل استان فارس حدود 15 هزار نفر صرع بیمار مقاوم به دارو وجود دارد و این افراد در زندگی و اشتغال ب مشکلاتی مواجهند.

دکتر «علی اکبر اسدی پویا» با بیان اینکه یکی دیگر از راه‌ های درمان صرع، جراحی ‌های مغز است، ادامه داد: حدود 11 سال است که این روش درمان در بیمارستان نمازی در حال انجام است توانسته ایم با وجود محدودیت ها در امکانات، موفقیتی مشابه با دیگر کشورها به دست آوریم.

رئیس بخش صرع بیمارستان نمازی اضافه کرد: حدود 70درصد این بیماران، با جراحی مغز بهبود پیدا می ‌کنند و این یک آمار استاندارد است، هر چند ما از نظر امکانات بسیار محدود هستیم؛ هزینه جراحی صرع در کشورهای پیشرفته، حدود 45هزار دلار است، اما در شیراز با ارز دولتی، کمتر از 500 دلار برای هر بیمار هزینه دارد که معادل کمتر از دو میلیون تومان برای هر بیمار، شامل MRI، نوار مغز کامپیوتری و جراحی می شود.

دکتر اسدی پویا اظهار کرد: به همین دلیل از مجامع مختلف بین المللی در کنگره جهانی نورولوژی و کنگره جهانی صرع، از ما دعوت شده که تجربه خود را در اختیار دیگر کشورهای در حال توسعه قرار دهیم که چگونه توانسته‌ایم با امکانات محدود به این موفقیت بزرگ دست پیدا کنیم و خدمات ما مورد تایید و تشویق مجامع علمی جهانی قرار گرفته است.

او در ادامه افزود: برخی بیماران کاندید مناسبی برای جراحی مغز نیستند که برای این گروه، راه‌های دیگری از جمله رژیم های غذایی خاص وجود دارد، همچنین دستگاهی به نام VNS برای تحریک عصب واگ وجود دارد که در این عمل دستگاهی مانند باطری برای بیمار کار گذاشته و امواجی به مغز ارسال می ‌شود که شدت تشنج ‌ها را کم می‌ کند.

رئیس بخش صرع بیمارستان نمازی گفت: این عمل حدود 22 سال است که در دنیا مورد تایید و استفاده قرار گرفته است.، بیش از 100هزار نفر در دنیا عمل VNS را انجام داده ‌اند و متوجه شده ‌ایم که تشنج 50درصد از بیماران کم شده‌ و در درازمدت اثرات مثبتی در بهره ‌وری آن ‌ها داشته است، زیرا این بیماران می ‌توانند به جامعه بازگردند و شغل داشته باشند، اما VNS عمل بسیار پرهزینه‌ای است.

او با توجه به اینکه صرع جزو پوشش حمایتی بیماری های خاص محاسبه نمی شود، کمک نیک اندیش برای تامین هزینهVNS و تجهیز بخش صرع بیمارستان نمازی را گامی موثر برای کمک به بیماران صرع عنوان کرد.

دکتر «محمدهادی ایمانیه» نماینده وزیر بهداشت در شورای آموزش پزشکی و تخصصی نیز، خواستار همکاری و کمک همه گروه ها از جمله اداره اوقاف و امور خیریه، نیکوکاران عرصه سلامت و اساتید در رفع مشکلات بیماران صرع شد.

در ادامه، دکتر «علی رزم کن»، دکتر «محمدصادق مسعودی» و دکتر «احمد سلطانی»؛ جراحان مغز و اعصاب به تشریح روش های نوین درمان صرع پرداختند.

همچنین دکتر «علی اکبر رامجردی» مدیر عامل مجمع خیرین تامین سلامت استان فارس از حمایت بیماران صرع با ایجاد کردن ارایه وام از صندوق مهر حضرت فاطمه زهرا(س) خبر داد.

دکتر «محمدرضا پنجه شاهین» مدیر عامل موسسه خیریه بنیاد نمازی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اشاره به اینکه بیماری صرع پس از سکته مغزی، شایع ترین بیماری در سیستم نورولوژی است و با توجه به مغفول ماندن این بیماری، از آمادگی بنیاد خیریه نمازی برای جذب و شناسایی نیکوکاران گمنام خبر داد./105

پایان خبر
تاریخ:
1397/11/13
تعداد بازدید:
2062
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:26
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal