سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد
خبر امروز/ 13 بهمن
.

برنامه های تحول نظام سلامت در بیمارستان شهید آیت الله دستغیب با حضور ارزیابان وزارت بهداشت و درمان پایش شد

برنامه های تحول نظام سلامت با رویکرد مدیریت بهینه منابع و مصارف، در بیمارستان شهید آیت الله دستغیب با حضور ارزیابان معاونت درمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی پایش شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «کشیری» ارزیاب معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: کمیته مدیریت منابع و مصارف به ریاست معاونت درمان وزارت بهداشت، یکی از کمیته های ستاد کشوری طرح تحول نظام سلامت است و متناظر آن در دانشگاه های علوم پزشکی کشور و در رده های عملیاتی تر در بیمارستان ها نیز چنین کمیته ای وجود دارد.

 

دکتر کشیری افزود: بر اساس آخرین مصوبه وزارت بهداشت، مقرر شد از سوی گروه ارزیاب، فعالیت های بیمارستان های کل کشور بر اساس موارد مشخصی از جمله وضعیت رسیدگی به بیماران، هزینه های خدمات تشخیصی، درمانی و دارویی مورد ارزیابی قرار گیرد و پس از بررسی وضعیت موجود، منابع، تسهیلات و تجهیزات موردنیاز هر یک از بسته های خدمات شناسایی و برای بهبود و ارتقاء در کمیته مدیریت منابع و مصارف طرح و مورد بررسی قرار گیرد.

 

مدیر بیمارستان شهید آیت الله دستغیب، نیز با توضیح اقدامات موثر انجام شده برای مدیریت بهینه نیروی انسانی، تجهیزات، منابع مصرفی و انرژی، از خدمات ویژه این مرکز به عنوان یک بیماستان دولتی به خدمات جامع تشخیصی و درمانی بیماری های ژنتیکی از جمله هموفیلی و تالاسمی و ارائه خدمات در درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی کودکان، حتی در روزهای پنجشنبه و جمعه اشاره کرد.

«حمید پناهیان» با بیان اینکه این بازدید با هدف پایش فعالیت های بیمارستان شهید آیت الله دستغیب در راستای مدیریت بهینه منابع و مصارف برنامه های طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان و پیگیری مصوبات ستاد کشوری در این زمینه انجام شده، افزود: گروه ارزیابی تخصصی کمیته وزارت بهداشت با همراهی مسوولان ارشد این بیماستان از بخش های بستری، هموفیلی، تالاسمی، واحدهای فناوری اطلاعات سلامت، پذیرش و ترخیص بازدید و ضمن دریافت آمار لازم از سیستم مدیریت اطلاعات بیمارستانی و سایر سامانه ها، با ارائه گزارش تفصیلی از چگونگی عملکرد و فعالیت های مخلتف بیمارستان در برنامه های تحول سلامت مطلع شدند و در گفت و گو با پزشکان، کارکنان و بیماران از نزدیک در جریان روند ارائه خدمات قرار گرفتند.

 

این ارزیابی با حضور دکتر «کشیری» و مهندس «عادل» نمایندگان معاونت درمان وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی و با همراهی «بهبود ترابی» نماینده معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز از بیمارستان شهید آیت الله دستغیب انجام شد./105

 

برگزاری طرح رویش دانشجویان ورودی بهمن 97 در دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)

رئیس دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س) در طرح رویش دانشجویان پرستاری ورودی بهمن 1397 در این دانشکده، گفت: تلاش اساتید و کارکنان در این دانشکده، ایجاد محیط و بستری امن برای ارتقای سطح علمی دانشجویان است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «کاملیا ترابی زاده» افزود: دانشجویان با سعه صدر و تطبیق خود با شرایط می توانند به عنوان دانشجوی موفق پا به عرصه دانش بگذارند.

دکتر «زهرا خادمیان»؛ معاون فرهنگی دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س) نیز با بیان اینکه طرح رویش ویژه دانشجویان پرستاری بهمن 97 به مدت دو روز و با آشنایی دانشجویان ورودی بهمن این دانشکده با اساتید و مسوولان برگزار شد، گفت: هدف معاونت فرهنگی، ایجاد رشد همه جانبه دانشجویان به لحاظ اجتماعی و فرهنگی در کنار رشد و ارتقای آموزش است.

برگزاری کارگاه مدیریت زمان با حضور دکتر «سید علی اکبر فقیهی»؛ عضو هیات علمی و مسوول بسته ارتقای نظام ارزیابی و آزمون های پزشکی، برگزاری کارگاه خودمراقبتی با حضور «علی محمد شاهیجانی؛ معاون مرکز بهداشت شهدای والفجر، برگزاری کارگاه خودمراقبتی استرس با حضور «صفورا صادقی»؛ کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه، تور گردشگری و زیارت حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع)، از دیگر برنامه های این آئین بود./101

 
 

رییس شبکه بهداشت و درمان قیروکارزین تاکید کرد: لزوم خرید گوشت از فروشگاه ‌های مجاز

در نشست کمیته بیماری های مشترک انسان و دام شهرستان قیروکارزین، بر خرید گوشت از فروشگاه های مجاز تأکید شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس شبکه بهداشت و درمان قیروکارزین گفت: به دلیل اهمیت موضوع، لازم است تمامی ادارات و ارگان های مرتبط توجه ویژه ای به مقوله بیماری های واگیر مشترک بین انسان و دام داشته باشند تا از شیوع اینگونه بیماری ‌ها، پیشگیری شود.

 

«احد امیری قرقانی» با بیان اینکه همکاری مردم نیز در این موضوع تاثیر بسزایی دارد، افزود: مردم باید گوشت را تنها از فروشگاه های مجاز تهیه و از خریداری گوشت های بدون مهر دامپزشکی، خودداری کنند.

او تاکید کرد: لازم است در مرحله خرد کردن گوشت، از دستکش مناسب استفاده شود.

در این نشست، انجام بازدیدهای مشترک کارشناسان دامپزشکی و شبکه بهداشت و درمان از فروشگاه ‌های گوشت، رستوران ها و بیرون برها در دستور کار قرار گرفت./102

 

تاکید بر لزوم استفاده از ظروف گیاهی در آش فروشی ها

بازرس سلامت محیط مرکز خدمات جامع سلامت فراشبند در بازدید سرزده از مراکز پخت آش و حلیم سطح شهر فراشبند، بر استفاده از ظروف گیاهی در این مراکز تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مهندس «حبیب الله عالیشوندی» گفت: مراکز عرضه آش و حلیم باید به جای استفاده از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی، از ظروف یک بار مصرف گیاهی استفاده کنند.

 

او با اشاره به اینکه امروزه با تنوع مواد غذایی و تغییر عادت های غذایی، شاهد افزایش بیماری های گوارشی از جمله سرطان های دستگاه گوارش مانند سرطان مری، معده، روده بزرگ و کبد هستیم، اضافه کرد: نبی توجهی به استفاده صحیح از ظروف یک بار مصرف که اغلب پلاستیکی و پلیمری هستند، نقش بسزایی در بروز این نوع بیماری ها داشته و این بیماری ها هر روز بیشتر می شود.

این کارشناس سلامت محیط با تاکید بر اینکه مدت زمان تجزیه ظروف یک بار مصرف پلاستیکی در طبیعت 500 هزار سال است، افزود: استفاده از این ظروف در آش فروشی ها علاوه بر تاثیر زیان آور آن بر سلامت، باعث آلودگی محیط زیست می ‌شود.

عالیشوندی ادامه داد: هنگامی که غذا یا مایعات گرم در ظروف پلاستیکی ریخته می شود، ماده ای از این ظروف آزاد می شود که سرطا‌نزاست و برای سلامتی افراد زیان دارد.

 

در این بازدید علاوه بر ارایه آموزش ها و هشدارهای موردنیاز به متصدیان و فروشندگان، میزان شوری آش سبزی نیز با دستگاه سنجش پرتابل، بررسی و ارزیابی شد.

این کارشناس سلامت محیط در ادامه مواردی شامل کارت تندرستی متصدی و کارگران، نظافت کف، دیوار و سقف مراکز، نظافت ابزار و تجهیزات و رعایت بهداشت فردی کارکنان را بررسی و بر استفاده از روپوش، کلاه و دستکش یک بار مصرف هنگام انجام کار، تجهیز جعبه کمک های اولیه و شارژ کپسول آتش نشانی، تاکید کرد.

عالیشوندی یادآور شد: مردم استان فارس در صورت مشاهده موارد غیربهداشتی در تهیه و توزیع مواد غذایی یا هرگونه شکایت بهداشتی، موضوع را به شماره 190 سامانه سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گزارش کنند تا پس از نمونه برداری، اقدام لازم بر اساس ماده ‌13 آیین نامه اجرایی مواد خوردنی‌، آشامیدنی‌، آرایشی‌ و بهداشتی، انجام شود./102

 

زمستان؛ فرصتی برای تفریح و ورزش یا آسیب های جدی جسمانی

رییس بیمارستان حاج محمد اسماعیل امتیاز و فوریت های جراحی شهید رجایی جنوب کشور، از پذیرش بیش از 30 مصدوم در یک هفته گذشته به دلیل آسیب جسمانی در مناطق برفی کوهستانی استان، خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «سید امیررضا مصباحی» گفت: حدود 30 نفر در یک هفته گذشته به دلیل آسیب جسمانی در مناطق برفی تقریحی کوهستانی از جمله شهرستان سپیدان، در بیمارستان شهید رجایی بستری شدند، این مصدومان در ناحیه های مختلف بدن دچار شکستگی، خونریزی های داخلی و ضربه به سر شده اند.

 

او اضافه کرد: چهار مصدوم بر اثر واژگونی با تیوپ مصدوم شده و در بخش مراقبت های ویژه این مرکز تحت درمان هستند، از سایر مصدومان نیز تاکنون 18 مصدوم مرخص و هشت مصدوم دیگر در بخش های بستری، مراحل درمانی را طی می کنند.

این فوق تخصص ستون فقرات ادامه داد: اگر چه فعالیت های ورزشی تفریحی به لحاظ جسمی و روحی بسیار لازم است، اما پیش از هر فعالیتی در نظر گرفتن اصول ایمنی و پیشگیری از عوارض احتمالی و سوانح و حوادث، ضروری است.

دکتر مصباحی گفت: با توجه به فرا رسیدن فصول سرد سال، شرایط اقلیمی استان و وجود ارتفاعات پوشیده از برف در قسمت هایی از استان، ورزش های زمستانی رونق پیدا می کند؛ بنابراین لازم است مردم و به ویژه نسل جوان و نوجوان برای جلوگیری از عواقب جبران ناپذیر، اقدامات ضروری پیشگیرانه ای را مدنظر قرار دهند و به توصیه های مسوولان و سازمان های مختلف توجه کنند.

او تاکید کرد: با توجه به اینکه تردد افراد در روزهای پایانی هفته و تعطیلات رسمی در محورهای مواصلاتی افزایش پیدا می کند، رعایت اصول و قواعد رانندگی در این ایام نیز ضروری و نیازمند مشارکت همگانی است./102

 
 پایان خبر 
تاریخ:
1397/11/13
تعداد بازدید:
217
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal