سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد
40 سال با سلامت فارس؛ رفع وابستگی به واردات پروتزهای خاص بر اساس فناوری های نوین در شیراز
.

رئیس مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، به یکی از دستاوردهای مهم این مرکز در زمینه دستیابی به دانش مدل سازی، طراحی و تولید پروتزهای خاص در یک شرکت دانش بنیان به عنوان یکی از ثمره های حوزه سلامت فارس طی چهل سال گذشته اشاره کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «سید جلیل معصومی» با بیان حمایت هایی که مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه از ایده های نوین و تلاش پژوهشگران و اندیشمندان حوزه علوم پزشکی داشته است، دستاوردهای اخیر شرکت دانش بنیان نواندیشان نخبه محور فارس را نمودی از ثمربخشی این حمایت ها برشمرد.

او با معرفی بیشتر این شرکت گفت: شرکت نواندیشان نخبه محور فارس در سال 1389و بعد از یک دهه تحقیقات متمرکز بر روی طراحی و ساخت انواع پروتزهای خاص تاسیس شد و با هدف به کارگیری تکنولوژی های پیشرفته در اعمال جراحی، سعی در بهینه سازی ساخت پروتزهای پیچیده دارد؛ از جمله مهم ترین ماموریت های این شرکت می توان به ساخت قطعات پیچیده مهندسی و پزشکی، طراحی و ساخت پروتزهای پزشکی، ساخت آناتومی های پزشکی، مدل کردن بافت سخت برای انجام بررسی های حین و قبل از عمل جراحی اشاره کرد.

 

دکتر معصومی ادامه داد: این شرکت با ایده محوری مدل سازی سریع و طراحی نرم افزاری و ساخت پروتزهای خاص با استفاده از فناوری های نوین در مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز مورد پذیرش قرار گرفته است و در سال 94 موفق به دریافت مجوز دانش بنیان شد.

رئیس مرکز رشد فناوری اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: در تهیه محصولات این شرکت پس از تهیه CT بیماران، طی یک فرایند خاص نرم افزاری بخش های معیوب بیمار به مدل های سه بعدی پردازش می شود و سپس مدل های واقعی با استفاده از تکنیک های نوین روز، به کمک دستگاه های نمونه سازی سریع ساخته می شود.

 

او از جمله محصولات این شرکت دانش بنیان، از پروتزهای ساخته شده از مش تیتانیوم برای جایگذاری قطعه ساخته شده در بافت آسیب دیده است نام برد و افزود: این تکنولوژی برای بیمارانی به کار گرفته می شود که در اثر تروما یا عفونت استخوانی، بافت استخوانی خود را از دست داده باشند.

دکتر معصومی، دقت ساخت این پروتزها و ظاهر ظریف آنها که منطبق بر فیزیک و آناتومی بافت آسیب دیده بیماران است را از جمله نقاط قوت قابل توجهی برشمرد که نظر بسیاری از پزشکان حوزه مغز و اعصاب، ارتوپدی و جراحان دهان، فک و صورت را به خود جلب کرده است.

به گفته رئیس مرکز رشد فناوری اطلاعات علوم پزشکی شیراز، تا پیش از این، بیماران بایستی مدت ها منتظر می ماندند تا پروتز موردنیاز آنها به صورت سفارشی از خارج کشور ارسال
می شد، اما در حال حاضر این محصولات پروتزی در تولید انبوه، به صورت ماهیانه به درمان 80 بیمار کمک می کنند و این شرکت وابستگی ما به کشورهای خارجی را کاهش داده و از مدت زمان انتظار بیماران نیز بسیار کاسته شده است.

او یادآور شد: فناوری ساخت پروتزهای بافت نرم و همچنین بومی سازی تولید ماده اولیه پروتز های انسانی و سلول های زنده، که
تا کنون در اختیار کشورهای اتریش، آلمان و ژاپن بوده است، با همکاری مرکز رشد مهندسی بافت و سلول های بنیادی دانشگاه، به عنوان ماموریت بعدی این شرکت تعریف شده است./101

برای مشاهده گزارش خبری این موفقیت، اینجا کلیک کنید.

پایان خبر

تاریخ:
1397/11/13
تعداد بازدید:
215
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal