سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
خبر امروز| 15 آبان
.

دفاع از پایان نامه دانشجوی دکتری آموزش پرستاری به صورت آنلاین

مدیر دفتر توسعه آموزش دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه (س) گفت: نخستین دفاع آنلاین از پایان نامه مقطع دکتری رشته آموزش پرستاری در این دانشکده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «لادن زرشناس» افزود: «خاطره رستمی» فارغ التحصیل دکترای آموزش پرستاری، از پایان نامه خود با عنوان «طراحی و اعتبار سنجی پرسشنامه»، در محل دانشکده مجازی دفاع کرد.

این دانشجوی دکتری رشته آموزش پرستاری گفت: ضرورت وجود ابزاری معتبر و پایا برای بیماران مبتلا به کمر درد مزمن از مسائلی است که همواره در مطالعات مرتبط با سلامتی مورد تاکید قرار گرفته است.

او ادامه داد: نتایج پژوهش نشان می دهد ابزار طراحی شده برای سنجش نیازهای بیماران مبتلا به کمر درد مزمن دارای ابعاد مختلف بوده و به دلیل اعتبار و پایایی بالا، می تواند ارزشیابی مناسبی از نیازهای سلامت بیماران مبتلا به کمردرد مزمن را فراهم آورد.

این پایان نامه با راهنمایی دکتر «فرخنده شریف» و دکتر «لادن زرشناس» تدوین شده است./101

 

آشنایی دانشجویان پرستاری لامرد با راهکارهای استفاده بهینه از منابع

در کارگاه آموزشی HIS که در دانشکده پرستاری لامرد برگزار شد، دانشجویان با راهکارهای مدیریت بهینه منابع آشنا شدند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول کمیته تحقیقات دانشکده پرستاری لامرد، گفت: هدف از HIS، استقرار یک سیستم پردازش، بازیابی و ارتباط دادن مراقبت بیمار و اطلاعات اداری برای تمامی فعالیت‌ های مربوط به بیمارستان است.

«طاهره قطبی» افزود: در این کارگاه دانشجویان با اهداف استفاده موثرتر از منابع محدودی که برای مراقبت از بیمار در دسترس هستند، بهبود کیفیت خدمت رسانی به بیمار، پشتیبانی از تحقیق در زمینه های آماری از جمله درمان بیماری ها و مصرف داروها، پشتیبانی از آموزش، حفظ سوابق مراجعه بیمار و بازیابی سریع سوابق بیمار در صورت لزوم آشنا شدند.

او از پشتیبانی و به روز رسانی یکپارچه سیستم برای مراکز تحت پوشش، یکپارچه سازی فرمت ورود اطلاعات به نرم افزار و فرمت گزارش ها به عنوان دیگر محور این کارگاه آموزشی یاد کرد.

این کارگاه به همت واحد پژوهشی دانشکده، با تدریش «حمید باقری» و با شرکت 60 دانشجوی پرستاری برگزار شد./101

 

همدردی شبکه بهداشت و درمان فیروزآباد با خانواده اهداکننده عضو

خانواده جوان 22 ساله فیروزآبادی که در اثر سانحه تصادف، دچار مرگ مغزی شده بود، با اهدای اعضای فرزند خود به بیماران نیازمند، جان آنان را نجات دادند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس و کارکنان شبکه بهداشت و درمان فیروزآباد نیز با حضور در مراسم تشییع مرحوم «ایوب قهرمانی»، با خانواده او ابراز همدردی کردند.

دکتر «خدابخش چگینی»، رئیس شبکه بهداشت و درمان فیروزآباد نیز به همین مناسبت، با ارسال پیامی، درگذشت این جوان 22 ساله را به خانواده او تسلیت گفته و مراتب قدردانی از اقدام نیک خانواده «قهرمانی» را به جا آورد.

در متن این پیام تسلیت، آمده است:

خانواده محترم و ایثارگر قهرمانی

ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت ناگهانی فرزند دلبندتان مرحوم «ایوب قهرمانی»، تسلیم شما در برابر تقدیر الهی و رضایت به عمل انسانی اهدای اعضای آن مرحوم، علاوه بر اجر معنوی و رضایت خداوند متعال، سبب تداوم حیات این جوان ناکام در وجود افراد دیگر خواهد بود.

اینجانب ضمن تقدیر از این عمل انسان دوستانه و ایثارگرانه، از خداوند متعال برای روح آن مرحوم طلب آمرزش و آرامش و برای شما خانواده بزرگوار صبر و شکیبایی مسئلت می نمایم.

دکتر خدابخش چگینی

مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان فیروزآباد

این جوان 22 ساله که به تازگی در رشته مهندسی برق فارغ التحصیل شده بود، در اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده و تمام مواردی که قابل اهدا برای پیوند اعضا بوده، با نیت نیک خانواده او به بیماران نیازمند، اهدا شد./101

 

آشنایی دستیاران تخصصی مرکز آموزشی درمانی خلیلی با مهارت های اخلاق حرفه ای

دستیاران تخصصی جدید مرکز آموزشی درمانی خلیلی با مهارت های رفتاری و اخلاق حرفه ای در سازمان آشنا شدند.

 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در این دوره آموزشی که با حضور رزیدنت های جدید و جمعی از مسوولان برگزار شد، دکتر «امید آسمانی» مسوول دفتر اخلاق پزشکی مرکز آموزشی درمانی خلیلی با اشاره به ضرورت کسب مهارت های اخلاق حرفه ای در عرصه پزشکی، گفت: گروه های پزشکی و پیراپزشکی مرهم درد بیماران و محرم اسرار آنان هستند، بنابراین برای توفیق بیش تر خود و تقویت فرآیند بهبود دردهای بیماران، باید زمینه های برقراری ارتباط روحی و عاطفی خود را با آنان فراهم سازند.

او یکی از عوامل موثر در این فرآیند را رعایت اخلاق حرفه ای و آراستگی و پوشش مناسب مداواگران عنوان کرد و افزود: با توجه به اعتقادات جامعه ایرانی، توجه به باورهای مذهبی، آداب و رسوم ملی، موازین عرفی و اجتماعی و حفظ حریم شخصی و کرامت انسانی بیماران، بیانگر رعایت اصل اخلاق حرفه ای مداواگران است.

مسوول دفتر اخلاق پزشکی مرکز آموزشی درمانی خلیلی گفت: تسریع در حضور بر بالین بیمار به محض گزارش پرستار، انجام ویزیت و اقدام پزشکی و درج دستورات پزشکی، از مهمترین قسمت های شرح وظایف پزشکان است.

آموزش نحوه نسخه نویسی و مشکلات مربوط به رعایت نکردن قوانین نسخه نویسی برای بیمار، رعایت اصول کنترل عفونت، رعایت موازین بخش های مختلف بیمارستان و شیوه نامه های مستندسازی پرونده پزشکی و سنجه های اعتبار بخشی ویژه پزشکان، دیگر محورهای این کارگاه آموزشی بود./101


آشنایی دانش آموزان زرقانی با آثار سوء مصرف مواد مخدر و بیماری سل

دانش آموزان پایه هشتم آموزشگاه پسرانه حضرت ولیعصر(عج) زرقان با آثار سوء مصرف مواد مخدر و بیماری سل، آشنا شدند.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کاردان مبارزه با بیماری های مرکز بندامیر زرقان گفت: بحران اعتیاد به مواد مخدر معضلی است که اکنون در جامعه گریبانگیر بسیاری از افراد شده و به ویژه در مورد نسل جوان، نگرانی عمیقی برای خانواده ها به وجود آورده است.

«تقی رضایی» افزود: عوامل مختلفی مانند مسایل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، وجود مشکلات خانوادگی و اختلافات بین زوج ها، فقر و مسایل اقتصادی، دوستان ناباب و معاشرت های نادرست، بی سوادی، یادگیری از افراد خانواده، دسترسی آسان به مواد مخدر در بعضی از محیط ها، عدم کنترل صحیح خانواده بر رفت و آمدها و معاشرت فرزندان یا سخت گیری های بیجا، در ایجاد و تشدید گرایش به مواد مخدر در نسل جوان دخالت دارد./102

 

آغاز طرح سرشماری بهداشتی و درمانی جمعیت عشایری در منطقه دولت آباد فراشبند

همزمان با ورود عشایر به شهرستان فراشبند، طرح سرشماری بهداشتی و درمانی جمعیت عشایری با هدف شناسایی خانوارهای زیر پوشش، در مناطق عشایر نشین دولت آباد فراشبند آغاز شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کاردان آمار و مبارزه با بیماری های مرکز دولت آباد فراشبند هدف از اجرای این طرح را جمع آوری آمار و اطلاعات جمعیتی از عشایر کوچنده برای سهولت در امر مراقبت های بهداشتی و درمانی در عشایر عنوان کرد.

«محمد پالیزی» افزود: در این طرح بهورزان با مراجعه حضوری، پرسش هایی در مورد تعداد اعضای خانواده، سن، جنسیت، وضعیت بیمه و عضویت در پزشک خانواده مطرح می کنند و همه داده های مورد پرسش به صورت محرمانه ثبت می شود.

او پراکندگی جمعیت عشایر منطقه را یکی از مشکلات پیش روی برنامه سرشماری در عشایر برشمرد و گفت: پیش بینی می شود در سال جاری، بیش از یک هزار عشایر وارد منطقه دهستان دژگاه شوند.

او اطلاعات جمع آوری شده را تلاشی در راستای سنجش شرایط بهداشتی و درمانی خانوارهای عشایری و نحوه دسترسی آنان به خدمات سلامت عنوان کرد و ادامه داد: همچنین در قالب این طرح، شمار جمعیت برخوردار از طرح پزشک خانواده در عشایر نیز مشخص می شود.

این کاردان آمار و مبارزه با بیماری ها تاکید کرد: اجرای این طرح، تنها با هدف سنجش شرایط بهداشتی و درمانی عشایر انجام می شود و داده های به دست آمده از خانوارها نیز در همین حیطه مورد بررسی قرار می گیرد.

پالیزی گفت: نتایج این طرح می تواند خدمت موثری به دست اندرکاران بهداشت و درمان برای شناسایی نقاط قوت و ضعف ارایه خدمات درمانی باشد و زمینه های بهبود عرضه خدمات را در این حوزه، فراهم کند.

او در ادامه با اشاره به شیوع بیماری هپاتیت A در عشایر منطقه «کورش آباد» و «ایل سالار» دولت آباد در سال گذشته و با توجه به اینکه این بیماری از راه آب آلوده انتقال پیدا می کند، افزود: در همین راستا، آب آشامیدنی عشایر نیز از سوی کارشناسان بهداشت محیط کلرسنجی می شود.

این کاردان آمار و مبارزه با بیماری ها با اشاره به اینکه این برنامه هر ساله با هدف سهولت در امر خدمت رسانی بهتر بهداشتی و درمانی به عشایر صورت می گیرد، اضافه کرد: با این کار علاوه بر شناسایی خانوارهای زیر پوشش عشایر، همه گروه های سنی شامل کودکان، جوانان و نوجوانان، زنان باردار و متاهل، میانسالان و سالمندان مشخص می شود تا در مواقع لزوم، هر گروه سنی خدمت مربوط به خود را به سادگی دریافت کند./102

 

دومین گام اجرای بسته سلامت کارکنان دولت در ارسنجان برداشته شد

دومین گام اجرای بسته سلامت کارکنان دولت با حضور رابطان معرفی شده از سوی ادارات شهرستان ارسنجان، با برگزاری نشست اجرای بسته سلامت کارکنان دولت برداشته شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس شبکه بهداشت و درمان ارسنجان با اعلام این خبر گفت: با هدف افزایش بهره وری سازمانی، رشد اقتصادی و کیفیت کار در جامعه که کارکنان دولت نقش بسزایی در آن دارند، برنامه عملیاتی بهبود وضعیت سلامت کارکنان بر اساس بسته پایه خدمات سلامت کارکنان دولت، در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی تدوین شده است.

دکتر «کورش قنبری» با اشاره به نقش سرمایه گذاری در عرصه سلامت شاغلان در افزایش بهره وری سازمانی و رشد اقتصادی جامعه، وجود هر عامل خطر، بیماری یا اختلال در کارکنان یا محیط کار آنها را بر کاهش کیفیت کار این نیروهای مولد در اقتصاد جامعه موثر دانست و بیان کرد: سرمایه گذاری در زمینه سلامت و پیشگیری، تشخیص و درمان زودهنگام بیماری ها و به ویژه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آنها و تامین محیط کار سالم و ایمن، تاثیر بسزایی بر افزایش بهره وری سازمانی و رشد اقتصادی و کیفیت کار در جامعه دارد.

کارشناس بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت ارسنجان نیز گفت: بر اساس بسته سلامت کارکنان، موضوع سلامت کارکنان دولت در دستور کار کمیته سلامت و امنیت غذایی شهرستان ارسنجان قرار گرفته و روسای ادارات ارسنجان در جلسه کارگروه سلامت و امنیت غذایی که در فرمانداری ارسنجان برگزار شد، با نحوه اجرای بخشنامه خدمات سلامت کارکنان دولت آشنا شدند.

«زهرا خادمیان» افزود: در طرح بسته سلامت کارکنان دولت ابتدا شناسنامه سلامت کارکنان ادارات تشکیل شده و معاینات دوره ای برای هر یک از شاغلان با هدف شناسایی زودهنگام بیماران و افراد در معرض خطر و پیشگیری و درمان به موقع این افراد انجام می شود که می تواند کیفیت زندگی و طول عمر آنها را افزایش دهد.

او از برگزاری دومین جلسه اجرای طرح بسته سلامت کارکنان با حضور رابطان معرفی شده از سوی ادارات در مرکز بهداشت ارسنجان خبر داد و اضافه کرد: جلسات آموزشی در این زمینه به صورت مستمر برای کارکنان ادارات ارسنجان برگزار می شود./102

 

آشنایی پزشکان خانواده آباده طشک با راهکارهای ارتقای نظام ثبت مرگ و صدور گواهی فوت

کارگاه آموزشی ارتقای نظام ثبت مرگ و صدور گواهی فوت، برای یکصد پزشک خانواده روستایی و شهری در منطقه آباده طشک برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سرپرست شبکه بهداشت و درمان منطقه آباده طشک گفت: نظام ثبت و طبقه بندی علت های مرگ، یکی از نظام های اصلی جمع آوری اطلاعات بهداشتی در کشور محسوب شده که وظیفه اصلی این نظام پس از جمع آوری اطلاعات، ارائه گزارش هایی از وضعیت سیمای مرگ به عنوان مبنای اساسی بسیاری از برنامه ریزی ها، سیاستگذاری ها و تصمیم گیری بخش های مختلف توسعه از جمله بخش سلامت، محسوب می شود.

«خسرو زارعی» با بیان اهمیت دسترسی به داده های مربوط به مرگ و میر برای برنامه ریزی و سیاستگذاری، افزود: به علت اینکه این داده ها، بیانگر شاخص های اثر نهایی برنامه های سلامت است، برای ارزشیابی برنامه و مداخله های سلامت، کاربردهای اساسی دارند و همین موضوع، اهمیت دسترسی به اطلاعات با کیفیت بر اساس نظام مستمر ثبتی را دو چندان می کند.

او ادامه داد: شرکت کنندگان در این کارگاه با قانون های انتخاب علت زمینه ای فوت و تعیین دقیق هویت متوفی، همچنین موارد قانونی مربوط به صدور گواهی فوت و موارد نیازمند ارجاع به پزشکی قانونی برای صدور گواهی فوت و جواز دفن، آشنا شدند.

دکتر «ساریخانی» به عنوان مدرس این کارگاه، بر اساس تقسیم بندی بین المللی بیماری ها و چگونگی ثبت دقیق آن در برگه های گواهی فوت و جواز دفن، به بیان علت های منجر به فوت پرداخت. /103

 

برگزاری مانور پدافند غیر عامل در فراشبند

مانور پدافند غیرعامل با هدف آشنایی دانش آموزان با پدافند غیرعامل و برنامه ریزی و هماهنگی بیشتر دستگاه های امدادی و خدماتی در دبیرستان حضرت معصومه (س) فراشبند، برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دبیر کمیته مدیریت خطر و کاهش بلایا شبکه بهداشت و درمان فراشبند گفت: همزمان با هفته پدافند غیر عامل و با هدف آشنایی دانش آموزان با پدافند غیر عامل و برنامه ریزی و هماهنگی بیشتر دستگاه های امدادی، مانور آمادگی در دبیرستان دخترانه حضرت معصومه (س) این شهرستان، برگزار شد.

«احمدرضا میرزائیان» با بیان اینکه در این مانور، دانش آموزان با آشنایی با اصول حفظ ایمنی در دفاع غیرنظامی در برابر تهدیدات دشمن، خروج از منطقه خطر و پناه گیری ایمن را به صورت عملیاتی انجام دادند، ادامه داد: در این مانور، تیم عملیاتی اورژانس 115 و سایر تیم های امدادی، کار امدادرسانی به مصدومان فرضی را انجام دادند.

او با بیان این گزارش که در همین راستا، مانور خروج اضطراری از ساختمان در شبکه بهداشت و درمان این شهرستان نیز برگزار شد، عنوان کرد: تیم پدافند غیرعامل در شبکه بهداشت و درمان به ارایه راهکارهایی برای بهبود عملکرد کارکنان در مواقع مواجهه با تهدیدهای دشمن پرداخت.

دبیر کمیته مدیریت خطر و کاهش بلایا شبکه بهداشت و درمان فراشبند ابراز امیدواری کرد: با انجام چنین برنامه هایی تلاش می شود تا در مانورهای آتی رفع نواقص و ایرادهای احتمالی بهبود یابد.

این مانور با حضور فرماندار، رییس آموزش و پرورش، بسیج دانش آموزی، شهرداری، اعضای شورای اسلامی شهر، سپاه ناحیه فراشبند، هلال احمر، روسای برخی از ادارات و دانش آموزان این دبیرستان، برگزار شد./103

پایان خبر


تاریخ:
1397/08/15
تعداد بازدید:
418
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal