سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ يکشنبه ۱ ارديبهشت
هم اندیشی پیرامون راهکارهای کاهش سوانح جاده ای در معاونت اجتماعی دانشگاه
.

نشست هم اندیشی پیرامون علت های افزایش آمار تصادفات جاده ای، با حضور معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و مدیران این معاونت برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون اجتماعی دانشگاه، ایمنی جاده ای را از اهداف 17 گانه توسعه پایدار برشمرد که از سال 2015 میلادی و برای افق 2030 تنظیم شده است.

«کرامت الله افراشی» با اشاره به بند سوم این سند با محوریت کاهش میزان تلفات جاده ای به میزان 50 درصد تا سال 2030 میلادی، افزود: بند 11 این سند نیز بر سیستم حمل و نقل ایمن و مقرون به صرفه و در دسترس جمعیت، به ویژه برای گروه های سنی آسیب پذیر مانند کودکان، زنان و سالمندان اشاره دارد.

او ادامه داد: از آنجا که 90 درصد تلفات جاده ای در دنیا در کشورهای کم درآمد و کمتر توسعه یافته اتفاق می افتد و تصادفات رانندگی سومین علت مرگ و میر در کشور و نخستین علت مرگ زیر 40 سال است، لزوم توجه به این مهم واضح است، چرا که علاوه بر از بین رفتن سرمایه های انسانی همه ساله 39 میلیارد دلار از درآمد ملی به صورت مستقیم و غیر مستقیم صرف حوادث ترافیکی می شود.

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، گفت: سالانه حدود 25هزار نفر در کشور به دلیل سوانح ترافیکی مجروح شده که از این تعداد 15 درصد دچار معلولیت و ناتوانی می شوند.

او با بیان نتایج بررسی های علمی، علت 70 تا 90 درصد تصادفات جاده ای در ایران را عامل انسانی عنوان کرد و افزود: در زمینه شدت آسیب و صدمات و خسارات ناشی از حادثه، نقش کیفیت راه ها و خودرو بسیار حائز اهمیت است، به عبارت دیگر در صورت وقوع خطای انسانی، در صورت ایمن بودن خودرو و جاده ها آسیب رخ نداده و یا از شدت آن کاسته می شود.

افراشی با تاکید بر ضرورت ارتقای فرهنگ رانندگی، گفت: بیشترین تعداد تصادفات مربوط به فصل تابستان به علت افزایش مسافرت ها و گرمی هوا و کمترین موارد نیز مربوط به زمستان است.

معاون اجتماعی دانشگاه بر تشکیل کارگروه کاهش حوادث ترافیکی و برونداد پیشنهاد عملیاتی از این کارگروه برای پیشگیری با سازمان های بین بخشی و ارائه به مراجع ذیصلاح، تاکید کرد.

دکتر «نگار درویش» رئیس اداره همکاری های بین بخشی معاونت اجتماعی و متخصص پزشکی اجتماعی با تحلیل گزارش اورژانش فارس، به بیان مداخلات موثر در کاهش تعداد تصادفات پرداخت و مدیران شرکت کننده نیز در این خصوص، تبادل نظر کردند./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/08/15
تعداد بازدید:
493
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal