سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير
یک نکته سلامتی: مراقبت های تغذیه ای برای مبتلایان به سندروم روده تحریک پذیر (IBS)
.

سندروم روده تحریک پذیر یک سندروم شایع است که شامل تغییر در حرکت روده، افزایش حساسیت معده و روده و همچنین افزایش تاثیرپذیری احشا از محرک های درونی و بیرونی است. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کارشناس تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، با بیان اینکه سندروم روده تحریک پذیر به طور معمول شامل یکی از سه علامت اسهال، یبوست یا درد شکمی است، گفت: اما بیماران ممکن است ترکیبی از همه این علایم را داشته باشند.

«مریم روستا» ادامه داد: ناراحتی معده و روده ای بعد از وعده های غذایی یا همراه با پریشانی های روانی، اجتماعی، نفخ، گاز، افزایش پاسخ معدی، کاهش حد آستانه ناراحتی های معمول معده و روده و حرکات غیر طبیعی روده در افراد مبتلا به IBS شایع است.

او درمان سندروم روده تحریک پذیر را شامل مجموعه ای از تلاش ها برای کاهش عوارض بیماری از جمله آموزش، تجویز دارو، مشاوره و رژیم غذایی عنوان کرد و افزود: هدف از مراقبت تغذیه ای، اطمینان از دریافت کافی مواد مغذی توسط فرد بیمار، راهنمایی کردن او به سوی رژیمی که منجر به ادامه بروز علایم نشود و توضیح دادن نقش عادات غذایی معمولی در ایجاد یا اجتناب از علایم معده و روده است.

این کارشناس تغذیه با اشاره به تحمل کمتر چربی اضافی رژیم غذایی، کافئین، قندهایی چون لاکتوز، فروکتوز، سوربیتول و غذاهای سنگین در مقایسه با اشخاص طبیعی در این بیماران، گفت: مصرف زیاد سبوس نیز توصیه نمی شود، اما افزایش فیبر غذایی تا حد مقادیر توصیه شده 25 گرم یا بیشتر در روز ممکن است کمک کننده باشد.

عضو دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز خوردن مقادیر کافی مایعات را مفید دانست و توصیه کرد: به مبتلایان به این سندروم توصیه می شود تا مواد غذایی را در حجم کم و تعداد دفعات بیشتر مصرف کنند.

او یادآور شد: چربی رژیم غذایی نیز باید در حد متعادل یا کم باشد و مصرف غذاهای پرچرب، سرخ شده و همچنین لبنیات پرچرب محدود شود.

کارشناس تغذیه دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، کنترل استرس، پرهیز از مصرف الکل، کافئین، نوشابه ها، استفاده از لبنیات پروبیوتیک، شیر بدون لاکتوز، محدود کردن مصرف غذاهای چرب را در بهبود علایم موثر دانست./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/06/21
تعداد بازدید:
596
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:10
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal