حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۱ آبان
یک نکته سلامتی: اگر شیرخوار دچار دل‌دردهای قولنجی باشد، آیا رژیم غذایی مادر باید محدود شود؟
.

عضو هیات علمی دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، گفت: یکی از عوامل موثر در بی‌قراری‌های شبانه شیرخوار، وجود تنش های عصبی و اضطراب در مادر است و در بسیاری موارد فراهم کردن شرایط لازم برای آرامش مادر، بیش از تغییر رژیم غذایی در این زمینه موثر است.

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "مرضیه اکبرزاده" گفت: محدود کردن رژیم غذایی مادر و توصیه به مصرف نکردن سبزی ها و حبوبات، بیش از آنکه موجب آرام کردن شیرخوار شود، باعث بروز کمبودهای تغذیه ای در مادر می شود.

او با اشاره به اینکه در برخی موارد، قطع مصرف پرتقال یا توت فرنگی در برنامه غذایی مادر باعث بهبود دل‌درد شیرخوار شده است، ادامه داد: می توان به طور آزمایشی برای چند روز به مادر توصیه کرد این میوه‌ها را مصرف نکند و در صورتی که به این روش بی‌قراری شیرخوار کاهش یافت، از مادر خواست که به جای پرتقال از سایر مرکبات و به جای توت فرنگی از سایر میوه ها استفاده کند.

استادیار دانشکده تغذیه و علوم غذایی شیراز، افزود: در بسیاری موارد نیز دیده شده که مصرف شیر گاو یا شیر پاستوریزه در برنامه غذایی مادر، باعث بروز حساسیت در شیرخوار شده و او را بی‌قرار ساخته است؛ همچنین برخی پژوهش ها نشان داده که قطع مصرف شیر گاو از سوی مادر شیرده، توانسته است تا 70 درصد دل‌دردهای قولنجی شیرخوار را کاهش دهد.

به توصیه این عضو هیات علمی دانشگاه، در صورتی که دل‌درد و بی‌قراری شیرخوار شدید باشد، می‌توان تست درمانی کرده و از مادر خواست تا برای چند روز شیر ننوشد.

دکتر اکبرزاده توضیح داد: در این صورت، با تسکین علایم شیرخوار، به مادر توصیه می شود تا پایان چهار ماهگی شیرخوار که سن بروز دل‌دردهای قولنجی است، از مصرف شیر گاو (شیر پاستوریزه) پرهیز شود.

او یادآور شد: البته در این قبیل موارد باید تاکید شود مادر از سایر محصولات لبنی مانند ماست، پنیر و کشک استفاده کند و پس از ماه چهارم، بار دیگر مصرف شیر را از سر گیرد./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/03/23
تعداد بازدید:
642
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:5
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal