سال 98، رونق تولید
A+
A-
۱۳۹۸ شنبه ۲۶ مرداد
1397/04/20
حفظ منابع با تجمیع واحدها و ارائه خدمات

گستردگی و پیچیدگی فضاهای شهری و گسترش مشکلات ناشی از زندگی ماشینی مثل ترافیک و انجام کارهای معمول اداری روزانه، زمان زیادی را از اقشار مختلف مردم به هدر می دهد. کارمندان، دانشجویان، دانش آموزان و اقشار مختلف جامعه مجبورند برای رسیدن به محل کار یا تحصیل خود، ساعت ها از وقت ارزشمند خود را در ترافیک خسته کننده خیابان ها و گذرگاه‌های شلوغ مراکز شهرها صرف کنند.

در طی سالیان گذشته در اثر تشدید این مشکلات و فشارها، راه های مختلفی برای برون رفت از این تنگناها پیشنهاد و امتحان شده است که در بخش هایی با توفیقاتی همراه بوده و در مواردی نیز تنها مشکل را به سمت و سوی دیگری هدایت کرده است. تجمیع و تمرکز واحدهای اداری در مراکز شهری کوچک و متوسط، تا حدود زیادی باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های همشهریان شده و رضایت بیشتر آنان را فراهم کرده است. در شهرهای بزرگ و کلان شهرها، پراکندگی واحدهای مختلف آموزشی و دانشگاهی و فاصله زیاد خوابگاه‌ها و مراکز ارائه دهنده خدمات، اساتید و دانشجویان باعث شده است تا علاوه بر صرف وقت و هزینه فراوان، خطرات زیادی را نیز برای آنان به همراه داشته باشد. ایده تجمیع واحدهای مختلف دانشگاهی و ساخت واحدها و زیرساخت ها ی موردنیاز آن در کنار هم، یکی از راه‌های پیشگیری و کاهش این مشکلات بوده که از دهه های گذشته مورد توجه سیاستگذاران و برنامه‌ریزان آموزش عالی و مراکز دانشگاهی در کشور قرار گرفته و اجرای آن در تعدادی از شهرها، نتایج موثر و ارزشمندی را به همراه داشته است.

در استان فارس و کلان شهر شیراز نیز از سالها قبل، مراکز آموزش عالی و دانشگاه‌های متعدد و بزرگ، این سیاست را در پیش گرفته تا بتوانند قدری از مشکلات اساتید، دانشجویان و کارکنان خود را کاهش دهند و به مرور این تجربه موفق، مورد توجه سایر دانشگاه‌ها و استان‌ها نیز قرار گرفته است.

تجربه نشان می دهد که انتقال دانشکده های کشاورزی و دامپزشکی دانشگاه شیراز به بیرون از شهر و استفاده از فضا و امکانات گسترده تر، نه تنها باعث محدودیت برای آنان نشده، بلکه با استفاده از امکانات مناسب جانبی، رضایت بیشتری را نیز به همراه داشته است. خروج دانشکده ها و مراکز مربوط به دانشگاه‌های آزاد اسلامی، پیام نور، صنعتی و سایر مراکز آموزش عالی از مرکز شهر به شهرک ها و شهرهای اقماری، از دیگر کارهای موثری بود که مشابه دیگر شهرهای بزرگ در شیراز به مرور زمان اتفاق افتاد و علی‌رغم سختی ها و مخالفت های اولیه تعدادی از کارکنان و دانشجویان، در حال حاضر دارای اثرات مثبت و نتایج ارزشمندی است که رضایت بیشتر اساتید، کارکنان و دانشجویان را به دست آورده است. در دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز به منظور ساماندهی بیشتر و کاهش مشکلات، از دهه‌های گذشته برنامه ریزی های مناسبی در این زمینه صورت گرفته و پردیس شهید دوران با استفاده از تجربیات سایر دانشگاه‌ها، در منطقه شمال غرب شیراز در حال تکمیل و خدمات‌رسانی مناسب به دانشجویان است. دانشکده داروسازی شیراز، جزو اولین واحدهای آموزشی دانشگاه بوده که با نگاهی آینده نگر، با انتقال به خارج از شهر، علاوه بر رهایی از مشکلات و تنگناهای موجود، امکان بهره مندی و نزدیکی به مراکز پرورش و تهیه گیاهان دارویی و مراکز تولیدی ساخت و فراوری داروها و مراکز تحقیقاتی مرتبط را نیز یافته است.

بیائیم همگی خود را در این تحول عظیم سهیم نموده و با اشاعه این رویه و اقدام مناسب، زمینه انتقال سایر واحدهای بزرگ نظیر برخی بیمارستان ها و سایر مراکز آموزشی و ... را فراهم آوریم.

تعداد بازدید:
3115
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:35
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal