گروه MPH

 اطلاعات عمومی

دوره MD-MPH جهت دانشجویان ممتاز رشته پزشکی در نظر گرفته شده است. دانشجویان پزشکی طی این دوره می توانند حین تحصیل در رشته پزشکی، مدرک MPH را نیز دریافت کنند، این دانشجویان طی این دوره دید وسیع تر و عمیق تر به مفهوم و ابعاد سلامت داشته و به درمان بیماران به صورت فردی قناعت نمی کنند و می توانند با گذراندن این دوره ادغام شده، نگرش خود به مشکلات سلامت و بیماری ها را ارتقا بخشند. برنامه MD-MPH در بسیاری از دانشکده های پزشکی در دانشگاه های معتبر دنیا در حال حاضر ارایه می گردد. این برنامه به صورت نیمه وقت به دانشجویان ارایه می شود. دانشجویان پزشکی به صورت تمام وقت در کلاس ها و برنامه های رشته پزشکی شرکت می کنند و در روز خاصی از هفته یا ساعات خاصی از روز که برنامه های جاری دوره پزشکی را ندارند، در کلاس های MPH شرکت می کنند. با تمهیداتی که در نظر گرفته شده، طول دوره برنامه MD-MPH نسبت به دوره پزشکی عمومی افزایش پیدا نمی کند.

 
معرفی گروه :
 
گروه MPH دانشکده پزشکی در سال 1391 تاسیس گردید . هدف از تاسیس این گروه ارایه دوره MPH ‌ جهت دانشجویان ممتاز پزشکی در قالب دوره  آموزشی MD/MPH  و نیز ارایه دوره MPH  جهت اعضای هیات علمی متقاضی است .        

 

چشم انداز گروه MD-MPH

در سال 1410 گروه MD-MPH دوره ای آموزشی خواهد بود با همکاری های ملی و بین المللی قابل توجه و به عنوان یک برنامه آموزشی متعهد (Social Accountable) به اقدام متناسب در ارتباط با تامین و ارتقا سلامت جامعه شناخته خواهد شد. در آن سال، گروه MD-MPH ظرفیت و جاذبه، پذیرش دانشجو در سطح ملی را خواهد داشت.

 

ماموریت گروه MD-MPH

تربیت پزشکانی متعهد و فعال در زمینه تامین و ارتقا سلامت عمومی جامعه استان فارس و کشور و همچنین فعّال در راستای ارتقاء پاسخگویی و تعهد مجموعه های مرتبط با سلامت در سطح استانی و ملی

 

ارزش های حاکم بر گروه MD-MPH

·         عدالت در آموزش دوره MD-MPH

·         تعهد به تامین و ارتقا سلامت مردم

·         ترویج روحیه امید

·         کیفیت در آموزش

·         توسعه نگاه بین رشته ای به مقوله سلامت

 

اولویت های آموزشی گروه MD-MPH

1.       ارتقاء توانمندی های پژوهشی و  تقویت نگاه نقادانه و واقع بینانه در حوزه سلامت

2.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های اجتماعی سلامت

3.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های سازمانی نظام سلامت

4.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه آموزش  عمومی سلامت

5.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه آموزش سلامت عمومی (Public Health Education)

6.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه فلسفه سلامت و حرفه ای گرایی در حوزه سلامت عمومی

7.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه آینده نگاری سلامت

8.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه تامین مالی نظام سلامت

9.       تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه سلامت جمعیت و خانواده

10.   تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه طب سنتی

11.   تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه امنیت غذایی در جامعه

12.   تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه الگوی بهره مندی از خدمات سلامت

13.   تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه بیمه سلامت

14.   تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در حوزه کنترل بیماری های شایع در کشور

15. تحلیل و اقدام برای شناسایی و رفع چالش های موجود در زمینه تقویت نقش خیرین و سازمان های مردم نهاد در تامین سلامت عمومی


 اهداف و رسالت گروه   

هدف اصلی دوره آموزشی MD/MPH، آموزش دانشجویان در جنبه های تحلیلی و مهارت های مدیریتی مورد نیاز برای تربیت مدیران بالینی در هر دو زمینه پزشکی و سلامت عمومی است. تاکید این برنامه حل کاربردی مسایل در نظام سلامت است. با گذراندن این دوره، دانشجویان قادر خواهند بود برنامه های سلامت عمومی را در طیف وسیعی از شرایط و موقعیت ها ارزیابی کنند و توسعه دهند. دانشکده های پزشکی دانشجویان را با دید تشخیص و درمان فردی بیماران تربیت می کنند. دوره MPH مهارت های مبتنی بر جمعیت، برنامه های ارتقای سلامت، پیشگیری از بیماری ها و مدیریت نظام ارایه خدمات سلامت را در دانشجویان ایجاد می کند. هدف نهایی این برنامه ادغام شده، آماده کردن دانشجویان برای شرکت در طیف وسیعی از موقعیت ها در مراقبت  سلامت و مراقبت بالینی است. دانشجویان درک مناسب از معضلات سلامت جامعه پیدا می کنند. از جمله این موارد می توان به نگرانی های زیست – محیطی، جنبه های اجتماعی و اقتصادی سلامت و ارایه خدمات سلامت، رویکردهای پیشگیرانه به مشکلات سلامت و توسعه نظام های خدمات سلامت اشاره کرد. این برنامه، سلامت عمومی و علوم اجتماعی – پزشکی را در بطن طبابت بالینی ادغام می کند.

این برنامه ادغام شده، پزشکان آینده را برای رویارویی موثر و خلاقانه با محیط در معرض تغییر طبابت و مراقبت سلامت آماده می کند. از جمله اهداف دیگر این برنامه تربیت مدیران نظام سلامت در سطوح مختلف نظام سلامت است.

پس از اتمام موفقیت آمیز این برنامه انتظار می رود دانشجویان بتوانند:

1)  اهداف آموزشی برنامه MPH را با تاکید بر فهم نقش علوم زیستی و خدمات مراقبت سلامت در ارتقای سلامت جوامع و ارتباط با سلامت عمومی بر آورده سازند.

2)  کاربردهای سلامت عمومی، پژوهش و طبابت بالینی را شناسایی کنند و این کاربردها را با سایر پزشکان و شاغلین حیطه سلامت در میان بگذراند.

3)  روش های مبتنی بر جمعیت را در طراحی خدمات بالینی به کار گیرند.

4)  بتوانند نقش های گوناگونی که پزشکان و کارکنان سلامت عمومی در پژوهش و سلامت عمومی  ایفا می کنند را شرح دهند.

5)  توانایی خود برای شرکت موثر در گروه های سلامت عمومی را نشان دهند.

    ارایه خدمات پژوهشی به دانشجویان گروه MPH  

    ارایه بسته های آموزشی ویژه دانشجویان ممتاز

    مشاوره در طراحی و انجام تحقیقات در پایان نامه های دانشجویان گروه MPH
دفتر گروه MPH شامل :
 
سیستم کامپیوتر، اینترنت، پرینتر
 
اتاق کنفرانس  جهت برگزاری جلسات آموزشی و کلاس های MPH
 
کتابخانه
 
دفتر گروه و سالن جلسات اساتید


گزیده ای از مطالعه پایان نامه دوره MD-MPH خانم دکتر سحر آثار

با عنوان "بررسی ارتباط وضعیت اجتماعی-اقتصادی با سلامت دهان و دندان و بهره مندی از خدمات سلامت دهان در زنان مبتلا به سرطان در شهر شیراز"  با راهنمایی اساتید دکتر صالحی و دکتر مولوی انجام شد.

بیماران مبتلا به سرطان بسیار مستعد ابتلا به پوسیدگی های دندانی هستند. درمان های به کار گرفته شده در مورد این بیماران از جمله شیمی درمانی و/یا پرتودرمانی منجر به کاهش فعالیت غدد بزاقی و درنتیجه افزایش ابتلا به پوسیدگی های دندانی می گردند. از طرفی دیگر شمار بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان با هزینه های مالی سنگینی در ارتباط با فرآیند درمان بیماریشان مواجه هستند. در مطالعه ای تاثیر وضعیت اجتماعی-اقتصادی بر سلامت دهان و بهره مندی از خدمات سلامت دهان این بیماران در شهر شیراز مورد بررسی قرار گرفت.

در یک مطالعه ی مقطعی, 200 زن مبتلا به سرطان 18 سال به بالا که به کلینیک های دولتی, خصوصی و خیریه از خرداد تا مهرماه 1398 مراجعه نمودند,  به طور تصادفی انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. اطلاعات مربوط به وضعیت اجتماعی-اقتصادی و بهره مندی از خدمات سلامت دهان به وسیله ی یک پرسشنامه و به صورت مصاحبه و همچنین وضعیت سلامت دندان آنها از طریق معاینه ی دندانی و به کمک شاخص های DT, MT, FT و DMFT مورد بررسی قرار گرفتند. آزمون های آماری مجذور کای, تی مستقل, رگرسیون لجستیک دو وجهی و نیز رگرسیون پوآسون جهت آنالیز داده ها مورد استفاده قرار گرفت.

 

با توجه به نتایج به دست آمده مشخص شد در سطوح بالاتر اجتماعی-اقتصادی, شاخص های FT و DMFT (به ترتیب PR: 1.55 و P< 0.001 ; و نیز PR: 1.11 و P= 0.04 ) بالاتر و شاخص های MT و DT ( به ترتیب PR: 0.80 و P= 0.03 ; و نیز PR: 0.69 و P: < 0.001) پایینتر هستند. در میان شرکت کنندگان مطالعه, 114 نفر حداقل یک بار در یک سال گذشته به دندانپزشک مراجعه نموده اند و ارتباط معناداری میان وضعیت اجتماعی-اقتصادی و مراجعه به دندانپزشک مشاهده نشد (P= 0.6).

در نتیجه در زنان مبتلا به سرطان, وضعیت اجتماعی-اقتصادی یک فاکتور تاثیرگذار بر سلامت دهان و دندان بود, درحالیکه تاثیری بر میزان بهره مندی از خدمات سلامت دهان در مورد آن مشاهده نشد. همچنین شایعترین دلیل مراجعه ی بیماران به دندانپزشک دریافت خدمات درمانی (و نه به جهت پیشگیری) بود.


 

Powered by DorsaPortal