گروه باکتری شناسی و ویروس شناسی

آموزش دروس نظری و عملی به دانشجویان تمام مقاطع و رشته های پزشکی موجود در دانشگاه علوم پزشکی شیراز و برگــزاری دوره های تحصــیلات تکمیلی فوق لیســانس و دکتری باکتری شــناسی و ویروس شنــاسی پزشکی اصلی ترین  هدف گروه باکتری و ویروس شناسی دانشکده پزشکی شیراز می باشد. تربیت محققــین توانمند در زمینه های مختلف باکتری شناسی و ویروس شناسی برای رفع نیازهای جامعه علمی کشور عزیزمان نیز از دیگر اهداف گروه می باشد.

همچنین این گروه از گذشته در راستای کنترل و مبارزه با بیماری های فراگیر باکتریایی و ویروسی با معاونت های مختلف از جمله معاونت بهداشت و درمان دانشگاه در مواردی همچون کنترل بیماری های مقاربتی، بررسی اپیدمیولوژی بیماری های تنفسی، عفونت های دهان و دندان و نیز بررسی الگوی ژنتیــکی مقاومت های دارویی عفونت های مختلف باکتریایی همکاری می کند.

تسهیلات و خدمات گروه:

در گروه زیرساخت های لازم برای پژوهش های پایه و بالینی و از طریق راه اندازی موارد زیر موجود بوده است:
 

1.       امکانات کشت سلولی و کار بر روی رده های مختلف سلولی جهت جداسازی برخی ویروس ها

2.       جداسازی، تشخیص و نگهداری انواع باکتری های بیماری زا و ذخیره آنها به صورت لیوفیلیزه و ایجاد کلکسیون میکروبی

3.       امکانات کار در زمینه های مختلف باکتری شناسی و ویروس شناسی معمول

4.       تشخیص باکتری های غیر معمول

5.       تحقیقات مولکولی در زمینه های مختلف پاتوژنز، ژنتیک باکتری ها و ویروس ها

6.       تولید و خالص سازی وکتورهای ویروسی

گروه باکتری و ویروس شناسی دانشــکده پزشکی شـــیراز از سال 1375 تاکنون به صورت مستقل مجری برگزاری دوره های آموزشی تئوری و عملی میکروب شناسی دانشجویان شاخه های مختلف  گروه پزشکی (پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی ومامایی ، پرستاری، اتلق عمل، بهداشت، مدیریت اطلاع رسانی،....) و دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی(فوق لیسانس و دکتری) میکروب شناسی و ویروس شناسی پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی بوده است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی فارغ التحصیل این گروه همواره در آزمون های دکتری کشوری حائز رتبه های برتر  بوده اند. 

این گروه در راستای اعتلای سطح آموزش دانشجویان و رفع نیازهای پژوهشی کشور با استفاده از کادر هیات علمی مجرب خود همکاری های گسترده تری را نیز با مراکز مختلف دانشگاهی و تحقیقاتی به صورت علمی و عملی انجام داده و تاکنون در اجرای مطالعات پژوهشی با مراکز درمانی و تحقیقاتی مستقر در دانشگاه علوم پزشکی (مانند مرکز تحقیقات ریوی، تحقیقات گوش، حلق و بینی، مرکز تحقیقات ایدز، مرکز تحقیقات پیوند اعضاء، مرکز گوارش و کبد، مرکز تحقیقات سوختگی شیراز و بیمارستان های درمانی-آموزشی) و نیز سایر دانشکده ها و دانشگاههای سراسر کشور ( انستیتو پاستور، دانشگاه تربیت مدرس و …..) همکاری داشته است.

بررسی مقاومت های داروئی در باکتری ها و ویروس های بیماری زا، بررسی ارتباط عوامل عفونی با سرطان ها، کشت و جداسازی باکتری ها و ویروس های گونه های گوناگون در ایمنی زیستی سطح-2، بررسی عفونت های تنفسی ویروسی و وکتورهای ویروسی از جمله محورهای مطالعاتی پژوهش های اساتید در گروه می باشد. همچنین این گروه در طی دوره اپیدمی آنفلوانزای خوکی در دنیا (2010 - 2009) به عنوان دومین مرکز تخصصی بررسی و کنترل این بیماری در جنوب کشور به انجام وظیفه پرداخت و توانست در این رابطه همکاری بسیار موثری را با وزارت بهداشت و WHO انجام دهد. همچنین در حال حاضر نیز گروه به صورت فعالیت های دیده ور، بررسی آلودگی های ویروسی تنفسی از جمله ویروس SARS-CoV2(Covid-19) با معاونت بهداشتی دانشگاه و وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی کشور همکاری مستمر دارد

به دلیل فعالیت های پژوهشی انجام گرفته ، اساتید گروه در دوره های مکرر به عنوان پژوهشگران برتر دانشگاه و دانشکده مورد تقدیر قرار گرفته اند.

 

امکانات فیزیکی و فضاهای آزمایشگاهی:

 

1.     آزمایشگاه آموزشی (با ظرفیت 35 نفر)

2.      آزمایشگاه تحقیقاتی باکتری شناسی (شماره 1 و 2)

3.     آزمایشگاه تحقیقاتی ویروس شناسی

4.     آزمایشگاه تحقیقات آنفولانزا

5.     آزمایشگاه تحقیقات مولکولار

6.     آزمایشگاه های کشت سلولی(شماره 1و2)

7.     کتابخانه حاوی کتب مرجع و درسی و لوح های فشرده (جهت استفاده اعضای هیئت علمی ودانشجویان ارشد و دکتری)

8.     دفتر دانشجویان PhD

Powered by DorsaPortal