حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ جمعه ۲۳ آذر
تاکید معاون بهداشت دانشگاه، به مناسبت روز جهانی فشارخون بالا: از میزان فشارخون خود مطلع شویم| ضرورت تعهد و همراهی برای کاهش خطر افزایش فشارخون بالا در جامعه
.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در آستانه بیست و هفتم اردیبهشت، روز جهانی فشارخون بالا، بر اهمیت اطلاع هر فرد از میزان فشارخون خود تاکید کرد.

 

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "عبدالرسول همتی" با اشاره به گذر اپیدمیولوژیک بیماری ها که در کشورهای در حال توسعه رخ داده، بیماری‌های مزمن و عوامل خطر مرتبط با آن ها را به عنوان عمده ترین مشکلات بهداشتی این کشورها معرفی کرد و گفت: بیماری های مزمن، هزینه های سرسام آور مستقیم و غیر مستقیم را بر سیستم بهداشت تحمـــیل می کنند.

او افزود: عواقب بیماری های مزمن، ناتوانی‌ بر اثر ابتلا به سکته های قلبی، مغزی، نارسایی قلبی، دیالیز، مشکلات چشمی و مرگ زودرس برای میلیون‌ها نفر انسانی است که اغلب در کشورهای در حال توسعه زندگی می‌ کنند و قسمت زیادی از بودجه‌ کشورهای کم درآمد را به خود اختصاص می‌دهند.

دکتر همتی از جمله این بیماری ها به فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی اشاره کرد و ادامه داد: بر اساس نتایج مطالعه پیمایش ملی سال 1395، میزان شیوع فشارخون بالا در افراد 15 تا 65 سال کشور، 27 درصد و در استان فارس 22 و نیم درصد گزارش شده است که نسبت به گزارش همین مطالعه در سال 1390 در کشور هشت درصد و در استان پنج و نیم درصد افزایش داشته است، از این رو برای پیشگیری از عوامل خطر، کنترل بیماری‌ فشارخون بالا و به تبع آن ارتقای سلامت جامعه و کاهش بار بیماری، باید راهبردهای مؤثر و قابل قبول به کارگرفته شود تا بتوان در راستای «تغییر رفتارهای خطرساز» و «اصلاح شیوه زندگی» گام برداشت.

معاون بهداشت دانشگاه، عوامل متعدد و ادغام یافته‌ای را در ایجاد این بیماری‌ مؤثر دانست و افزود: باید اقداماتی که برای کنترل آن ها به کار می بندیم، چند جانبه و متعدد باشد، بخش‌های مختلفی درگیر این مبارزه شوند و هر کدام اقدام متناسبی ارایه کنند.

دکتر همتی، رسیدن به این هدف مهم را مستلزم تعهد و همراهی سیاستگزاران از سویی و کارکنان بهداشتی، سازمان های مردم نهاد و تمام آحاد جامعه از سویی دیگر برشمرد و تاکید کرد: با همکاری و هماهنگی تنگاتنگ با یکدیگر می توان از بروز این بیماری و عوارض مهلک آن پیشگیری کرد.

او هفته ملی فشار خون را فرصتی مغتنم برای اطلاع رسانی به مردم عنوان کرد تا با مراجعه به پزشکان خانواده و مراقبان سلامت، برای اندازه گیری فشار خون خود اقدام کنند و در صورت ابتلا به این بیماری، راه های مراقبت و کنترل بیماری را بیاموزند و بدین صورت از بروز عوارض و به دنبال آن بار مالی و روانی این بیماری، بکاهند./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/02/26
تعداد بازدید:
248
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal