حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ جمعه ۲۳ آذر
خبر امروز| 25اردیبهشت
.

در گردهمایی بانوان در پارک قوری تاکید شد: میانسالی؛ دوره طلایی زندگی

بیش از 250 بانوی میانسال و سالمند شیرازی در گردهمایی سالمندان، شرکت کردند.

به گزارش "وب دا" کارشناس برنامه باروری سالم مرکز بهداشت شهدای انقلاب شیراز، میانسالی را پلی بین جوانی و سالمندی خواند که بزرگ‌ترین بخش حیات بزرگسالی را به علت افزایش امید به زندگی تشکیل می‌دهد.

"فاطمه پوریزدی" افزود: این مرحله از زندگی، طلایی ترین و بارورترین دوره زندگی است؛ با آغاز دوره میانسالی، جسم بانوان دچار تغییرات محسوسی می شود که بسیاری، از این مراقبت ها آگاه نیستند، بنابراین مراقبت از سلامت بانوان در این سن اهمیت ویژه ای دارد.

او تغذیه پس از 40 سالگی را به دلیل شروع تغییرات، دارای اهمیت ویژه ای عنوان کرد و ادامه داد: باید سعی کنیم ویتامین ها و مواد مغذی را از راه تغذیه سالم دریافت کنیم، زیرا منابع غذایی در بیشتر اوقات بهتر از مکمل های ویتامینی عمل کرده و جذب بهتری دارند.

این کارشناس سلامت با اشاره به آغاز تغییر الگوی فعالیت های بدنی و ورزشی از دهه چهارم زندگی، گفت: پس از 40 سالگی، میزان انعطاف پذیری و قدرت عضلات مرکزی در بدن کاهش می یابد، بنابراین بهتر است فعالیت های بدنی را با شدت بالاتر انجام دهیم و از ورزش ها و فعالیت های بدنی که نیاز به انعطاف پذیری و قدرت عضلات بیشتر دارند، استفاده کنیم.

در ادامه، کارشناس سلامت روان مرکز خدمات جامع سلامت ارمغان، این دوره از زندگی را به دلیل افزایش سن، سبب تغییرات زیاد بیولوژیکی، فیزیکی، روانی و اجتماعی ذکر کرد و آسیب‌پذیری را نتیجه مشکلات و پیامد‌های این تغییرات دانست.

 

"سارا کشتکار" افزود: اگر احساس می‌کنید یک برنامه پُرمشغله دارید، از استراتژی تسکین استرس و تمرینات تنفسی استفاده کنید و با تنفس عمیق، واکنش‌هایی را که در بدن منجر به بروز استرس می‌شود، خاموش کنید.

او با اشاره به اینکه در زمان بی‌حالی و خستگی، می توان با انجام تنها چند حرکت ساده ورزشی، استرس را از خود دور کرد، ادامه داد: در این موارد می توان برخی نابود کننده‌های استرس که به زمان اندکی نیاز دارند را امتحان کرد؛ مصرف ویتامین‌ها و گوش دادن به موسیقی را نیز به عنوان یک راه ‌حل شگفت‌انگیز برای تسکین استرس در نظر داشته باشیم.

این کارشناس، به افرادی که توانایی "نه گفتن" به خواسته های بسیاری از افراد را ندارند، توصیه کرد: لازم است با یک برنامه‌ریزی بهتر به خواسته‌های زمان بَر، "نه" بگوییم.

این آموزش ها، به همت واحد سلامت خانواده و جمعیت و همکاری واحد سلامت روان مرکز بهداشت شهدای انقلاب به بانوان میانسال و سالمند، در پارک قوری شیراز ارایه شد./102

برگزاری دوازدهمین آزمون جامع دانشجویان دکتری رشته پرستاری

معاونت تحصیلات تکمیلی دانشکده پرستاری و مامایی از برگزاری دوازدهمین آزمون جامع دانشجویان دکتری رشته پرستاری در اردیبهشت 97 خبر داد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "مرضیه مومن نسب" گفت: آزمون کتبی جامع دانشجویان دکتری رشته پرستاری در روزهای شانزدهم و هفدهم اردیبهشت و آزمون شفاهی نیز در روز بیست و دوم اردیبهشت با حضور تعدادی از اساتید و نمایندگان آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد.

او افزود: نتایج این آزمون به مدیریت تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی ارسال شده است./101

بازدید مسوولان معاونت بهداشتی از مرکز خدمات جامع سلامت و بیمارستان داریون

با حضور مسوولان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، از مرکز خدمات جامع سلامت و بیمارستان داریون، بازدید شد.

 

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "سیروس وجدانیان" معاون اجرایی معاونت بهداشتی، دکتر "کرم توانی" رئیس پزشک خانواده استان، دکتر "محمدجواد لولیا" کارشناس ستاد توسعه، دکتر "احمد رضازاده" سرپرست مرکز بهداشت شهدای والفجر، دکتر "امین نعمتی" معاون مرکز بهداشت و دکتر "هماتاج باغی" مسوول ستاد گسترش مرکز بهداشت شهدای والفجر، از بیمارستان و مرکز خدمات جامع سلامت شهر داریون شیراز بازدید شد.
مسوولان معاونت بهداشتی دانشگاه به همراه مهندس "عبادالله زارعی" شهردار شهر داریون، مهندس "مهدی کهن" رئیس شورای شهر، مهندس "عباس اسدی" عضو شورای شهر و مسوول دفتر امام جمعه شهر داریون، در این بازدید، راهکارهای توسعه خدمات سلامت در عرصه بهداشت و درمان شهر داریون را بررسی و در این خصوص، تصمیم گیری کردند.

دکتر "رضازاده" سرپرست مرکز بهداشت شهدای والفجر در این بازدید با بیان نحوه ارائه خدمت در این دو مرکز، نسبت به بهبود کیفیت خدمات، با تشکیل جلسات و بازدیدهای مسوولان، ابراز امیدواری کرد./101

پایان خبر

مدیر درمانگاه های شهید مطهری و امام رضا(ع) معرفی شد

آئین معرفی سرپرست مدیریت درمانگاه های شهید مطهری و امام رضا(ع) و تکریم از مدیر پیشین این دو درمانگاه، برگزار شد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، در آئینی به همین مناسبت، دکتر "علی جنگجو" به عنوان مدیر دو درمانگاه شهید مطهری و امام رضا(ع) معرفی و تلاش های "مهدی خان سالار" در مدت تصدی این مسوولیت، پاس داشته شد.

 

در این آئین، دکتر "جمالی" رییس درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی شهید مطهری و امام رضا(ع) ضمن سپاس از تلاش های "مهدی خان سالار" و توانمندی های مدیریتی او، دکتر "جنگجو" را نیز فردی با پیشینه مدیریت بیمارستانی معرفی کرد./101

از هر 10 بزرگسال، 3 نفر مبتلا به فشارخون بالا هستند

مسوول بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت شهدای والفجر، در کمیته فشارخون این مرکز که در آستانه روز جهانی فشارخون برگزار شد، اعلام کرد: از هر 10 بزرگسال، 3 نفر مبتلا به فشارخون بالا هستند.

به گزارش "وب دا" در شیراز، دکتر "نگار میرزاد" در جمع مسوولان واحدهای این مرکز، گفت: بر اساس آمار، حدود سه نفر از هر 10 بزرگسال در سراسر دنیا از فشارخون بالا رنج می برند.

او با بیان اینکه حدود یک و هشت دهم میلیارد نفر در دنیا فشارخون بالا دارند، افزود: نیمی از این افراد، از وضعیت خود بی اطلاع هستند و اغلب افراد مطلع نیز از خدمات درمانی لازم بهره مند نیستند.

 

این مسوول بیماری های غیرواگیر ادامه داد: روز جهانی فشارخون بالا از سال 2005 میلادی، هر سال برگزار می شود تا مردم دنیا از اهمیت این بیماری و لزوم شناخت به موقع آن آگاه شوند؛ امسال نیز روز جهانی فشارخون، مصادف با بیست و هفتم اردیبهشت، با شعار "از میزان فشارخون خود مطلع شوید: تقریبا" از هر 10 نفر فرد بزرگسال، 3 نفر فشار خون بالا دارند که اغلب از بیماری خود مطلع نیستند"، به مردم کشورها اطلاع رسانی می شود.

دکتر میرزاد گفت: این بیماری به راحتی با یک اندازه گیری ساده فشارخون در خانه یا مراکز درمانی، با استفاده از دستگاه فشارسنج، قابل تشخیص و به دنبال آن قابل درمان و کنترل است. او تاکید کرد: مهم این است کسانی که فشارخون آن ها اندازه گیری می شود، از میزان فشارخون خود و مفهوم آن مطلع شوند و افرادی که فشارخون بالا دارند، برای ارزیابی بیشتر، به مراقبان سلامت و پزشکان خانواده ارجاع داده شوند که در این کمیته، پیرامون اهمیت آموزش غربالگری فشارخون و انجام آن، تبادل نظر شد.

مسوولان واحدهای این مرکز در کمیته هفته ملی فشارخون، پیشنهادهای خود را برای اطلاع رسانی هرچه بهتر برنامه ها، اعلام کردند./101

نخستین تماس های مادر و نوزاد و تقویت پیوند عاطفی در آینده

دانشجویان مرکز آموزش علمی کاربردی کوار در دوره آموزشی "مراقبت هم آغوشی مادر و نوزاد"، با اهمیت توجه به نخستین تماس های مادر و نوزاد، به عنوان راهکاری برای تقویت پیوند عاطفی در آینده، آشنا شدند.

به گزارش "وب دا" در شیراز، مدرس این دوره آموزشی، برقراری و استحکام پیوند عاطفی میان نوزاد و مادر را در تداوم شیردهی در آینده موثر دانست و با بیان اینکه این امر به تماس مادر و نوزاد در ساعت نخست تولد بستگی دارد، گفت: زمانی که مادر، نوزاد را در آغوش قرار می دهد، برای او محیط آرامش بخشی شبیه داخل رحم فراهم می کند که نوزاد می تواند در آن محیط آرام گیرد.

"زهره شریفی" افزود: پیوند با نوزاد، نوعی ارتباط عاطفی است که باعث می‌شود مادر، فرزند خود را با عشق و محبت بزرگ کند.

او لمس بدن نوزاد را یک محرک قوی عنوان کرد که احساساتی شگرف را به نوزاد منتقل می کند و سبب می شود ارتباط مادر و کودک در امر تغذیه، زودتر به هماهنگی برسد.

به گفته مدرس این دوره آموزشی، آغوش مادر، بهترین جا برای فرزند است و فرزندان از لحاظ رشد عاطفی و روحی به آن نیاز دارند.

او تاکید کرد: به خاطر داشته باشید تنها چیزی که کودک از مادر می خواهد، شیر و محبت سرشار است و مادر هم باید با صبر، حمایت و اطلاعات کافی، این پیوند را برقرار کند.

این کارگاه آموزشی، به همت واحد مشاوره دانشجویی مرکز علمی کاربردی کوار، برگزار شد.

برگزاری آزمون کتبی مرحله مقدماتی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت در بیمارستان مادر و کودک شوشتری

به همت مرکز قرآن و عترت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آزمون کتبی مرحله مقدماتی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در بیمارستان مادر و کودک شوشتری برگزار شد.

به گزارش "وب دا" در شیراز، مدیر بیمارستان مادر و کودک شوشتری، با بیان اینکه آزمون کتبی شامل رشته های آشنایی با مفاهیم صحیفه سجادیه، آشنایی با سیره معصومان، سبک زندگی اسلامی، آشنایی با مفاهیم نهج البلاغه، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم، حفظ موضوعی قرآن کریم، احکام، آشنایی با احادیث اهل بیت(ع) و پرسمان قرآنی بود، گفت: در مرحله دانشگاهی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی، اساتید، کارکنان و دانشجویان می توانند در سه رشته از سه بخش مجزا شرکت کنند.

 

"طاهره گشتاسبی" افزود: این آزمون در سالن اجتماعات الزهرا(س) بیمارستان مادر و کودک شوشتری، طبق برنامه واحد قرآن و عترت دانشگاه و با حضور دکتر "محمد مرزوقی" رئیس بیمارستان، "فرنگیس یارمرادی" نماینده امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی" و "سمیه کارگر" مسوول حراست بیمارستان" برگزار شد.

او افزود: پس از اعلام نتایج، نفرات منتخب مرحله دانشگاهی به مرحله کشوری راه می یابند که می توانند در حوزه ثبت نامی خود در همان استان، آزمون داده و در صورت کسب حد نصاب امتیاز، برای شرکت در آزمون سراسری، معرفی می شوند.

 

این جشنواره هر ساله به همت مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای ترویج فرهنگ قرآن و اهل بیت(ع) در شش بخش کتبی، شفاهی یا آوایی، پژوهشی، فناوری، هنری و ادبی، در سطح مقدماتی و سراسری برگزار می شود./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/02/25
تعداد بازدید:
321
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal