حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ آبان
خبر امروز | 17 مرداد
.

بررسی روش های اجرای اقتصاد مقاومتی در شبکه بهداشت و درمان ممسنی

مسوولان شبکه بهداشت و درمان ممسنی در نشست سیاستگزاری کلان و کوتاه مدت اقتصاد مقاومتی، پیرامون راهکارهای اجرای این طرح، همفکری کردند.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، دکتر «علی چوبینه» سرپرست شبکه بهداشت و درمان ممسنی با اشاره به اهمیت مبحث اقتصاد مقاومتی، تحقق اهداف این طرح را از اولویت های این شبکه عنوان کرد و خواستار همکاری همه مجموعه این شبکه در جرای برنامه ها با محوریت اقتصاد مقاومتی شد.

دکتر «سهام چوبینه» رئیس مرکز بهداشت شهید خواجه ممسنی نیز گفت: به دنبال اعلام سیاست های کلان اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، دانشگاه علوم پزشکی شیراز و شبکه های بهداشت و درمان استان با جدیت، دستیابی به راهکارها و روش های متناسب با حوزه سلامت را در این زمینه آغاز کرده اند.

او یکی از راه های توسعه خدمات را مدیریت صحیح منابع و استفاده بهتر از سرمایه های ملی عنوان کرد.

در این نشست، سیاست ها و راهکارهای اجرایی در حوزه مصرف انرژی، دارو و درمان، تدارکات و خرید تجهیزات مورد بررسی قرار گرفت و در خصوص آنها تصمیم گیری شد./101

بررسی چشم انداز 1404 بیماری های غیر واگیر در ارسنجان

کمیته بین بخشی بیماری های غیرواگیر، با حضور نمایندگان ادارات مرتبط با سلامت، در دفتر رییس مرکز بهداشت ارسنجان، برگزار شد.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، رییس شبکه بهداشت و درمان ارسنجان، هدف از برگزاری این نشست را بررسی سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و افق چشم انداز1404 و راهکارهای کاهش این بیماری ها عنوان کرد.

دکتر «کورش قنبری» افزود: سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در سال 1395، با هدف کاهش 25درصدی عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در بازه زمانی سال های 1395 تا 1404 تهیه و به دنبال آن در استان ها و در شهرستان ها به عنوان یک الگو مطرح شد.

او ادامه داد: با طرح اهمیت این موضوع، برنامه عملیاتی هر شهرستان برای نیل به اهداف این سند، تهیه شده است.

دکتر «علی ایزدی» معاون بهداشتی و رییس مرکز بهداشت ارسنجان نیز با اشاره به همکاری روسای ادارات شهرستان ارسنجان در تهیه سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در طول سال گذشته، گفت: در آخرین نشست کمیته بین بخشی بیماری های غیرواگیر، ضمن بررسی افق چشم انداز سال1404 بیماری های غیر واگیر در شهرستان ارسنجان، برنامه ریزی لازم برای اجرای یکی از مفاد این سند با عنوان غربالگری سلامت و آموزش کارکنان ادارات، انجام گرفت.

کارشناس بیماری های غیرواگیر مرکز بهداشت ارسنجان نیز از تهیه برنامه زمانبندی سال 97 با هدف پایش وضعیت سلامت کارکنان ادارات عضو کمیته از نظر خطرسنجی بروز بیماری های قلبی و عروقی، فشارخون، دیابت و چربی خون و برگزاری دوره های مختلف آموزشی با موضوع تغذیه، مضرات نمک، مقابله با استرس، عوارض مصرف دخانیات، شیوه زندگی سالم، فعالیت بدنی، مهارت های زندگی و فرهنگ ترافیک در راستای اجرایی کردن برنامه های سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در شهرستان ارسنجان، خبر داد./101

مشاوره به مادران در اتاق مشاوره شیردهی بیمارستان حافظ

مدیر مرکز آموزشی درمانی حافظ با اشاره به هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، بر اجرای صحیح فرآیند تغذیه با شیر مادر تاکید کرد.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، «محمدکاظم رحیمی» تغذیه شیرخواران با شیر مادر را از توصیه های قران کریم و دین مبین اسلام برشمرد و گفت: سازمان ‏های‏ بهداشت جهانی نیز پس از تحقیقات علمی گسترده، تغذیه با شیر مادر را بهترین تغذیه برای شیرخواران می داند که هیچ غذا یا نوشیدنی دیگری نمی تواند جانشین آن شود.

او افزود: تغذیه با شیر مادر باید به روش مطلوب انجام گیرد تا شیرخواران از فواید کامل آن بهره مند شوند؛ به این معنا که تغذیه با شیر مادر در ساعات نخست تولد آغاز شود و شیرخوار در 6 ماه ابتدایی، تنها با شیر مادر، تغذیه شود.

«رحیمی» یادآور شد: با راه اندازی اتاق مشاوره شیردهی در این بیمارستان، مادران در هر زمان در صورت راهنمایی و کمک می توانند به اتاق شیر مراجعه کرده و از مشاوره های کارشناسان بهره مند شوند./101


بازدید سرپرست شبکه بهداشت و درمان لامرد از بیمارستان بعثت اشکنان

دکتر «محمد احمدی» سرپرست شبکه بهداشت و درمان لامرد، از خدمات بیمارستان بعثت اشکنان بازدید کرد.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، این بازدید با هدف بررسی مسایل بهداشت و درمان و ارزیابی و سرعت بخشیدن به انجام مراحل به بهره برداری رسیدن بخش های در دست بازسازی بیمارستان بعثت اشکنان انجام شد.

 

دکتر «احمدی» در بازدید از مراحل بهسازی بخش های در دست تعمیر بیمارستان، در جریان نحوه اجرا و میزان پیشرفت های هر بخش، قرار گرفت.

 

دکتر «مجتبی بهرامی» رییس بیمارستان بعثت اشکنان، دکتر «سید اسماعیل موسوی» معاون درمان قطب، «خلیل شریفی» بخشدار اشکنان و نیک اندیشان عرصه سلامت، حضور داشتند./102

یدسنجی نمک مصرفی خانوار ها در آباده طشک

انجام یدسنجی نمک های مصرفی خانوار ها در سطح بخش آباده طشک با هدف سنجش میزان مصرف استفاده از نمک ید دار، اجرا می شود.

به گزارش «وب دا» در شیراز، کارشناس واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان آباده طشک، گفت: با توجه به برنامه یدسنجی نمک های مصرفی خانوارهای شهری و روستایی در سطح استان در آباده طشک نیز، این طرح در حال اجراست.

 

«مریم نجفی» افزود: تاکنون نمک مصرفی 800 خانوار روستایی در خانه های بهداشت یدسنجی شده و یدسنجی خانوارهای شهری نیز، در حال انجام است.

او با بیان اینکه «ید» یک ماده مغذی و موردنیاز برای زندگی است که باید به طور روزانه مصرف شود، تاکید کرد: مهم ترین نقش ید در بدن، شرکت در ساختمان هورمون های تیروئید در رشد تکامل جسمی و عصبی، عملکرد طبیعی مغز و سیستم عصبی، حفظ دمای بدن، تولید انرژی و سوخت و ساز است.

«نجفی» با اشاره به اینکه هر فرد سالم روزانه 150 میکروگرم به اندازه سر سوزن، ید نیاز دارد، هشدار داد: کمبود ید در دوران بارداری سبب سقط جنین، زایمان زودرس، تولد نوزاد مرده، اختلال رشد مغزی جنین، تولد نوزاد با عقب ماندگی ذهنی، جسمی، کری و لالی می شود.

این کارشناس واحد تغذیه ادامه داد: کمبود ید در دوران کودکی سبب کاهش بهره هوشی و عقب ماندگی ذهنی، تاخیر و یا توقف رشد، کم کاری تیروئید و تاخیر در رشد اندام حرکتی، خستگی زودرس و کاهش کارایی از دیگر پیامدهای کمبود ید است.

«نجفی» توضیح داد: بهترین منابع غذایی ید، غذاهای دریایی هستند، اما به علت مصرف کم آنها در رژیم غذایی ایرانی اغلب ید موردنیاز بدن تامین نمی شود.

او با توضیح این مطلب که برای اطمینان از دریافت کافی ید و مبارزه با کمبود ید، باید مقدار کمی از این عنصر را به یک ماده غذایی مورد استفاده روزانه همه مردم اضافه کرد، گفت: بهترین ماده غذایی برای اضافه کردن ید به آن، نمک خوراکی تصفیه شده است؛ در کشور، 40 ppm ید به هر گرم نمک اضافه می شود تا ید موردنیاز افراد جامعه نیز، تامین شود.

کارشناس واحد تغذیه شبکه بهداشت و درمان آباده طشک با تاکید بر اینکه باید در هنگام خرید نمک دقت کنیم که بر روی بسته، عنوان «نمک خوراکی تصفیه شده یددار» درج شده باشد، در پایان توصیه کرد: نمک های غیرتصفیه ناخالصی دارد که مصرف آن در درازمدت سبب ایجاد بیماری های گوارشی، کلیوی و حتی برخی از سرطان ها می شود؛ بنابراین باید از فروشگاه ها، نمک ید دار از نوع تصفیه شده خریداری کنیم./103

بهره مندی 1195 شاغل در شهرستان سپیدان از معاینه های پزشکی در سال گذشته

در سال گذشته، یک هزار و 195 فرد شاغل در کارخانه ها، ادارات و همچنین کشاورزان شهرستان سپیدان به کمک کارشناسان واحد بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت و درمان سپیدان، مورد معاینه های پزشکی ادواری قرار گرفتند.

به گزارش «وب دا» در شیراز، رئیس شبکه بهداشت و درمان سپیدان یکی از مهمترین و اساسی ترین برنامه های پیشگیری از بروز بیماری ها و حوادث ناشی از کار در کشورهایی را که به عضویت سازمان بین المللی کار و بهداشت جهانی درآمده اند، انجام معاینه های پزشکی برای افراد شاغل عنوان کرد و از پایش سلامت یک هزار و 195 مورد فرد شاغل در کارخانه ها، اداره ها و همچنین کشاورزان شهرستان سپیدان به کمک کارشناسان واحد بهداشت حرفه ای شبکه بهداشت و درمان سپیدان، در سال گذشته خبر داد.

مهندس «سیاوش کریمی» هدف از انجام این معاینه ها را تأمین، حفظ و ارتقای وضعیت سلامت جسمی، روحی و روانی فردی و اجتماعی کارکنان همه مشاغل، پیشگیری از بروز بیماری ها و حوادث ناشی از کار و همچنین انتخاب کارگر متناسب با شغلی که قابلیت انجام آن را دارد، عنوان کرد و افزود: این معاینه ها شامل معاینه بالینی، آزمایش خون، تست تنفس یا اسپیرومتری، شنوایی سنجی و بینایی سنجی است.

مهندس کریمی تاکید کرد: علاوه بر بررسی سلامتی کارگران، آموزش های موردنیاز پیرامون پیشگیری و درمان بیماری های واگیر و غیرواگیر نیز، به آنها ارایه می شود.

او معاینه های ادواری را به عنوان مهر تائید بر معاینه های پیش از استخدام معرفی کرد و گفت: چنانچه نخستین نشانه های بروز بیماری ها اعم از شغلی و غیر شغلی نمایان شود، طی انجام معاینه ادواری که دست کم، سالانه یک بار انجام می شود، می توان با صرف کمترین هزینه جلوی پیشرفت بیماری را گرفت و سلامتی فرد شاغل را تضمین کرد.

مهندس کریمی ادامه داد: از این منظر معاینه های ادواری نوعی بیمه عمر تلقی می شود که از بروز ازکارافتادگی های پیش از رسیدن به سن بازنشستگی در نیروی کار و تولید کشور، جلوگیری می کند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان سپیدان با تاکید بر اهمیت معاینه های ادواری، گفت: در معاینه های سال گذشته، موارد زیادی از بیماری های واگیر در مراحل نخست بیماری برای پیشگیری، شناسایی و اقدام های درمانی با هدف جلوگیری از عوارض بعدی انجام شد که از مهمترین این موارد می توان به «چربی خون» و «چربی کبد»، اشاره کرد./103

برگزاری دوره آموزشی آسیب شناسی رابطه در دانشکده پرستاری و مامایی

معاون پشتیبانی دانشکده پرستاری و مامایی حضرت فاطمه(س)، از برگزاری یک دوره آموزشی دو روزه با موضوع «آسیب شناسی رابطه» در این دانشکده، خبر داد.

 به گزارش «وب دا» در شیراز، «مهران حق شناس» گفت: این دوره آموزشی به همت گروه اخلاق پزشکی و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی، برگزار شد.

رییس گروه اخلاق پزشکی دانشگاه علوم پزشکی به عنوان مدرس این دوره، گفت: توجه به جلال و جمال خداوند و ذکر جمله سراسر نور «بسم الله الرحمن الرحیم» در مدت روز و به صورت مکرر، باعث دفع بلایا از انسان و رهنمون شدن او به عالم هستی می شود و او را به سرمنزل رستگاری می رساند .

دکتر «سید ضیاء الدین تابعی» با اشاره به دعای جوشن کبیر، افزود: در این دعا، صفات و جلال خداوند به صورت کامل بیان شده است؛ همچنین در آیه 159 سوره آل عمران، خداوند خطاب به بندگان الهی می فرماید به برکت رحمت الهی در برابر مردم نرم و مهربان شدی و اگر خشن و سنگدل بودی از اطراف تو پراکنده می شدند، پس آنان را ببخش و برای آنان آمرزش بطلب و در کارها با آنان مشورت کن، اما هنگامی که تصمیم گرفتی قاطع باش و بر خداوند توکل کن زیرا خداوند متوکلان را دوست دارد.

او در ادامه، یادآور شد: سلامتی به چهار دسته دانایی، دوستی، دهش و بخشش و دعا، تقسیم می شود؛ هر کس این چهار خصلت نیکو را در خود تقویت کند همیشه از نعمت سلامتی روح و جسم، برخوردار خواهد بود.

دکتر «تابعی» در پایان از خصوصیات بارز استاد فرهیخته مرحوم دکتر «قریب» سخن گفت و افزود: ایشان دارای چهار خصوصیت بارز بود که شامل پیشی گرفتن در سلام کردن، تذکر همراه با خصلت شوخ طبعی، صراحت لهجه و توجه به آموزش به پایین ترین سطح دانشجویان بر خلاف موقعیت والای علمی، است./102

برگزاری جشنواره ترویج زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر در خرم بید/افزایش احساس رضایت مادران در زایمان طبیعی

جشنواره ترویج زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر به همت واحد سلامت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت درمان و بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) خرم بید با هدف آشنایی مادران از فواید زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر برگزار شد.

 

به گزارش «وب دا» در شیراز، کارشناس مسوول واحد سلامت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت و درمان خرم بید، گفت: شیر مادر مهمترین و بهترین تغذیه کودکان در سال های ابتدای زندگی است و به علت وجود عوامل خاص ایمنی در شیر مادر، نوزاد در مقابل بسیاری از عفونت ها ایمن می شود که این عوامل به واسطه شیر مادر، به نوزاد انتقال می یابد.

«فرح خسروانی فرد» همچنین با اشاره به محور دیگر برگزاری این جشنواره که به زایمان طبیعی اختصاص داشت، موضوع درد و ناراحتی را بخشی از فرآیند زایمان عنوان کرد و افزود: با زایمان طبیعی، مادر احساس قدرت و رضایت بیشتری دارد.

 

در این جشنواره که تا فردا نیز ادامه دارد، پیام های آموزشی در قالب پوستر، پمفلت، بنر و تیزر به شرکت کنندگان ارائه می شود./101

گرامیداشت هفته تغذیه با شیر مادر در کازرون

جشنواره هفته تغذیه با شیر مادر و ترویج زایمان طبیعی، با همکاری واحد بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان و بیمارستان ولیعصر (عج) و با هدف آگاهی مادران باردار در خصوص تفاوت زایمان طبیعی و سزارین و اهمیت تغذیه نوزاد با شیر مادر، برگزار شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، در این آیین که با حضور مسوولان و کارشناسان شبکه و بیمارستان و تعدادی از مادران باردار برگزار شد، دکتر «علی محمدی» رییس شبکه بهداشت و درمان با بیان اهمیت مراقبت های دوران بارداری، بر استفاده و بهره مندی از امکاناتی که مجموعه شبکه بهداشت در این زمینه فراهم کرده است، تاکید کرد.

«خوبیار جعفری» معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان کازرون نیز با اشاره به اهمیت سلامت مادران باردار در سیستم بهداشت و درمان، بر انجام مراقبت ها از سوی مراقبان سلامت تاکید و اضافه کرد: ویزیت مادر باردار از سوی پزشک عمومی، متخصص زنان، قلب و عروق و سایر متخصصان در صورت نیاز، همچنین انجام آزمایش ها و سونوگرافی از جمله مراقبت های لازم دوران بارداری است.

 

«محبوبه خورشیدی فرد» کارشناس بهداشت خانواده نیز از مزایای تغذیه نوزاد با شیر مادر سخن گفت و افزود: تغذیه اولیه با شیر مادر، بر سلامت مادر و نوزاد تاثیر بسزایی داشته و این نوزادان در آینده از ضریب هوشی بالاتری برخوردار خواهند بود.

در حاشیه مراسم، بسته آموزشی مراقبت های دوران بارداری، با هدف افزایش آگاهی مادران باردار، توزیع شد./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/05/17
تعداد بازدید:
206
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal