حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ آبان
گرامیداشت هفته تغذیه با شیر مادر در دانشگاه علوم پزشکی شیراز
.

همزمان با هفته جهانی تغذیه با شیر مادر، واحدهای مختلف دانشگاه علوم پزشکی شیراز با برگزاری جشنواره، همایش و آئین های مختلفی، در راستای ترویج این امر، گام برداشتند.

به گزارش «وب دا» در شیراز، یکم تا هفتم آگوست، برابر با دهم تا شانزدهم مرداد به عنوان هفته جهانی شیر مادر نامگذاری شده است.

افتتاح جشنواره ترویج زایمان طبیعی همزمان با هفته جهانی شیر مادر در بیمارستان مادر و کودک شوشتری

با حضور رییس اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و تیم کارشناسان همراه، از جشنواره زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر در بیمارستان مادر و کودک شوشتری بازدید شد.

رییس اداره مامایی دانشگاه، در حاشیه بازدید از این جشنواره، گفت: با توجه به اینکه یکی از راهکارهای ترویج زایمان طبیعی فرهنگ سازی در جامعه است، برگزاری این جشنواره ها می تواند در این زمینه موثر باشد.

 

«ثریا شفیعی» افزود: مادران با شرکت در این جشنواره ها می توانند از تجربیات دیگر مادران و یا از افرادی که آموزش دیده اند استفاده کنند.

او ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این جشنواره و تلاش های صورت گرفته در زمینه ترویج زایمان طبیعی، نسبت به دستیابی به هدف ارتقای سلامت در مادران و نوزادن به کمک اینگونه اقدامات، ابراز امیدواری کرد.

دکتر «محمدعلی قادری» سرپرست بیمارستان مادر و کودک شوشتری نیز در آئین آغاز به کار این جشنواره، اجرای پروتکل های ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین، که موجب دستیابی به رقم 29 و 37صدم درصد در شاخص سزارین مادران نخست زا، در ماه تیر امسال شده است را یکی از موفقیت های این مرکز بیان کرد.

مدیر بیمارستان مادر و کودک شوشتری، گفت: به مناسبت هفته جهانی شیر مادر، همزمان جشنواره زایمان طبیعی و شیر مادر در این بیمارستان با همت کارکنان بیمارستان برپا شد و با حضور کارشناسان معاونت درمان و اداره مامایی دانشگاه، به بهره برداری رسید.

«طاهره گشتاسبی» با اشاره به بهره گیری از اقدامات خلاقانه کارکنان در برگزاری این جشنواره که موجب کاهش هزینه ها نیز شده است، افزود: این جشنواره با حضور «ثریا شفیعی» رییس اداره مامایی دانشگاه، دکتر «ظریفی» متخصص طب اطفال و «شقایق دهقان» کارشناس مامایی، با بیان اهمیت زایمان طبیعی و تغذیه نوزادان با شیر مادر آغاز شد.

او ادامه داد: برپایی کارگاه هایی در قالب تیم های پنج نفره با حضور متخصص زنان و زایمان، متخصص طب سنتی، متخصص نوزادان و کودکان، متخصص بیهوشی، کارشناس تغذیه و رژیم درمانی و کارشناسان مامایی برای ارایه آموزش های لازم به مادران و مراجعان، توزیع پمفلت هایی با موضوع زایمان طبیعی، ترویج تغذیه با شیر مادر، نمایش فیلم، مشاوره در خصوص ترویج زایمان طبیعی و تغذیه با شیر مادر، و استفاده از روش های کاهش درد دارویی و غیردارویی، از جمله بخش های این جشنواره در طول روزهای برگزاری است.

« گشتاسبی» گفت: در طول برگزاری نیز «لیلا تمدن» مسوول آموزش مادران باردار با حضور در سالن همراه بیماران درمانگاه و آموزش چهره به چهره، مادران را با اهمیت تغذیه نوزادان با شیر مادر آشنا می کند.

مدیر بیمارستان مادر و کودک شوشتری تقدیر از پزشکان و کارکنان بیمارستان و برگزاری کارگاه های آموزشی و پرسش و پاسخ در بخش های بستری برای مادرانی که تازه زایمان کرده اند را از دیگر بخش های این جشنواره عنوان کرد.

در بازدید رییس اداره مامایی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از این جشنوراه، «سهیلا رفیعی» مدیر خدمات پرستاری و مامایی بیمارستان، گزارشی از نحوه خدمات رسانی به مراجعان و اقدامات صورت گرفته در زمینه کاهش شاخص سزارین مادران نخست زا ارائه کرد.

آمادگی بیمارستان زرقان برای آگاه سازی مادران باردار و شیرده

به همت واحد سلامت خانواده و زایشگاه بیمارستان زرقان، جشنواره زایمان طبیعی و همایش تغذیه با شیر مادر با حضور مسوولان سلامت این شهرستان، مراقبان سلامت و جمعی از بانوان باردار و شیرده برگزار شد.

 

به گزارش«وب دا» در شیراز، مهندس «صادق یونسی» سرپرست شبکه بهداشت و درمان زرقان با حضور در این همایش و بیان شاخص ها و آمارهای تغذیه با شیر مادر در شهرستان، بر نقش موثر تغذیه با شیر مادر، در کاهش آمار مرگ و میر نوزادان تاکید کرد.

 دکتر «داریوش نصیری» سرپرست بیمارستان زرقان نیز با اشاره به مزیت های زایمان طبیعی، گفت: زایمان طبیعی نقش موثری در جلوگیری از بستری شدن نوزادان در بخش مراقبت های وی‍ژه نوزادان، همچنین کاهش مرگ و میر آنان دارد.

او با تاکید بر اینکه مدت بستری بودن نوزاد و مادر در بیمارستان و همچنین میزان خونریزی مادر در زایمان طبیعی نسبت به سزارین، کمتر است، از پیش بینی تجهیزات کافی و مناسب برای زایشگاه بیمارستان زرقان و انجام زایمان های طبیعی و فیزیولوژیک خبر داد و افزود: این مرکز برای بازدید مادران باردار از زایشگاه بیمارستان، اعلام آمادگی می کند.

مسوول واحد سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان زرقان نیز گفت: هر سال با هدف ترویج زایمان طبیعی،‌ جشنواره زایمان طبیعی برای تشویق مادران به امر شیردهی و تغذیه با شیر مادر در این شهرستان برگزار می شود تا با آگاهی مادران باردار از مزایای زایمان طبیعی، نسبت به خطرات ناشی از زایمان سزارین اختیاری، اطلاع رسانی شود.

«زیبا دوزنده» با معرفی مراکز مشاوره شیردهی در این شهرستان، ادامه داد: مزایای تغذیه با شیرمادر برای مادر و نوزاد، عوارض مصرف خودسرانه شیر مصنوعی، نشانه های کافی بودن شیر مادر، باورهای اشتباه در شیردهی و آموزش در زمینه استرس در دوران بارداری و شیردهی و راهکارهای مقابله با آن، از جمله آموزش ها و فعالیت های انجام شده در این برنامه بود.

مسوول زایشگاه بیمارستان زرقان نیز با معرفی خدمات این مرکز زایمانی، به بیان توضیحاتی پیرامون فرآیند انجام زایمان طبیعی پرداخت و گفت: این بیمارستان با دو اتاق زایمان و تجهیزات پیشرفته و به روز، به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدماتی مانند زایمان رایگان، تست پاپ اسمیر، نوار قلب جنین و ‌معاینه های دوران بارداری است.

«خدیجه شهپری» گفت: کلاس های آموزش دوران بارداری از شنبه تا پنجشنبه در مرکز خدمات جامع سلامت ضیغمی، با حضور کارشناسان مامایی شبکه و بیمارستان زرقان برگزار می شود و مادران باردار برای نام نویسی می توانند به زایشگاه این بیمارستان و یا مرکز خدمات جامع سلامت مراجعه کنند.

در این برنامه از 6 مادر شاغل در شهرستان که کودک خود را به مدت دو سال با شیر خود تغذیه می کردند، قدردانی و بسته های آموزشی نیز در میان مادران باردار توزیع شد./103

در کارگاه آموزشی ترویج تغذیه با شیر مادر، عنوان شد: تغذیه انحصاری با شیر مادر؛ نخستین گام ایمن سازی در کودکان 

کارگاه آموزشی ترویج تغذیه با شیر مادر در راستای اجرای برنامه های هفته «ترویج تغذیه با شیر مادر» در مرکز خدمات جامع سلامت امیرالمومنین(ع) کوار، برگزار شد.

به گزارش«وب دا» در شیراز، کارشناس مامایی شبکه بهداشت و درمان کوار، گفت: در این کارگاه با حضور کاردان ها و کارشناسان بهداشت خانواده، ماماها و مراقبان سلامت مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی شهرستان، بر مزایای شیردهی برای مادر و همچنین مزایای شیر مادر برای شیرخوار، تاکید شد.

«نازنین گل محمدی» با بیان اینکه ترویج تغذیه با شیر مادر، نخستین گامی است که می‌توانیم برای سلامت نوزادان و مادران در دوره شیردهی برداریم، تاکید کرد: شروع تغذیه با شیر مادر در طی یک ساعت نخست تولد، نخستین و حیاتی ترین گام برای کاهش مرگ و میر شیرخواران و کودکان است و کودکان تغذیه شده با شیر مادر از میزان هوش و توانایی جسمی بالاتری نسبت به دیگر کودکان برخوردارند.

 

این کارشناس مامایی با اشاره به اینکه لازم است شیردهی در شش ماه نخست تولد نوزادان، به ‌صورت انحصاری باشد، اضافه کرد: تغذیه انحصاری با شیر مادر به عنوان نخستین مرحله ایمن‌سازی کودکان، در برابر عفونت ‌های تنفسی، بیماری اسهال و سایر بیماری‌های بالقوه تهدیدکننده زندگی، از کودک محافظت می ‌کند.

او یادآور شد: هرچند تغذیه سالم در تمام مراحل زندگی، از موارد موردنیاز است، اما تغذیه با شیر مادر در دوران نوزادی، بحرانی ‌ترین مرحله در شکل گیری وضعیت سلامت کودک شناخته می‌شود.

«گل محمدی» گفت: حمایت مستمر از مادران در دوره شیردهی می‌تواند تغییرات تدریجی و دائمی در زندگی اجتماعی آنها ایجاد کرده و سلامت جامعه را به همراه داشته باشد؛ به همین دلیل سازمان‌های بهداشت جهانی و یونیسف به جدیت از شیردهی مادران حمایت می‌کنند.

در این دوره آموزشی علاوه بر خدمات آموزشی مانند کتابچه و بروشور‌های آموزش، مشاوره های فردی و گروهی نیز با حضور ماماها و کارشناسان بهداشت ارائه شد./103

در نی ریز تاکید شد: شیر مادر؛ بهترین و کامل ترین تغذیه برای نوزاد

همزمان با فرارسیدن هفته جهانی شیر مادر، همایش تغذیه با شیرمادر و ترویج زایمان طبیعی با حضور جمعی از مادران باردار در شهرستان نی ریز، برگزار شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، مسوول سلامت خانواده و جمعیت شبکه بهداشت و درمان شهرستان نی ریز، در این همایش با اعلام اینکه سازمان های جهانی بهداشت و یونیسف، دهم تا شانزدهم مرداد را به نام هفته جهانی شیر مادر نامگذاری کرده است، هدف از این اقدام را تشویق مادران به این امر عنوان کرد و افزود: روز جهانی شیر مادر هر ساله با هدف شناخت اهمیت تغذیه با شیر مادر و اطلاع رسانی عمومی به مادران، در 125 کشور با شعار حمایت از مادران برای تغذیه با شیر مادر، جشن گرفته می شود. 

«طاهره پیرزاده»اضافه کرد: شیر مادر به دلیل داشتن مواد پروتئینی و ویتامین زیاد، برای تغذیه نوزادان توصیه شده است.

 

او با اشاره به اینکه اهمیت تغذیه با شیر مادر در روایت های دین اسلام نیز بیان شده است، گفت: طبق یافته های محققان، کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند، از میزان هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به نوزادان دیگر برخوردارند.

تاکید رئیس بیمارستان شهدای نی ریز بر اهمیت ترویج زایمان طبیعی و نقش آن در سلامت مادر و کودک

در ادامه رئیس بیمارستان شهدای نی ریز نیز بر اهمیت زایمان طبیعی و نقش آن در سلامت مادر و کودک تأکید کرد و افزود: بسیاری از مردم از عوارض سزارین آگاهی کافی ندارند و همین امر موجب ترویج این نوع زایمان در سال های گذشته شده است.

«سید جواد پاکبازی» همچنین به بیان عوارض سزارین در مادران پرداخت و خطر برداشته شدن رحم، عفونت های بعد از سزارین، افتادگی رحم، احتمال از بین رفتن شانس بارداری دوباره و از دست دادن یک تا دو لیتر خون در عمل سزارین را از عوارض این زایمان برشمرد.

در این همایش شیوه شیردهی صحیح با حضور مشاوران بهداشت خانواده به مادران آموزش داده شد و با توزیع بسته آموزشی پیرامون تکامل نوزادان در سنین مختلف و بهداشت دهان و دندان در کودکان زیر دو سال، به مادرانی که زایمان طبیعی داشته اند، جوایزی اهدا شد./103

برگزاری همایش ترویج تغذیه با شیر مادر در ممسنی

به مناسبت هفته تغدیه با شیر مادر، همایشی با همین موضوع در مرکز بهداشت شهید خواجه ممسنی برگزار شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، در این همایش که با حضور مادران باردار و شیرده، داوطلبان سلامت و کارشناسان مراکز خدمات جامع سلامت برگزار گردید، دکتر «سهام چوبینه» رئیس مرکز بهداشت ضمن تقدیر از مادرانی که در این زمینه کوشا بوده اند، ترکیبات موجود در شیر مادر و مزایای آن را معرفی کرد.

 

او همچنین در این همایش به بیان دیدگاه اسلام در مورد اهمیت تغذیه نوزادان با شیر مادر پرداخت.

«امیری» مسوول اورژانس اجتماعی شهرستان نیز پیرامون آسیب های اجتماعی در کودکان و تاثیر شیر مادر بر کاهش این آسیب ها سخن گفت.

«اسدالله امیری» کارشناس مسوول تغذیه مرکز بهداشت ممسنی دیگر سخنران این همایش بود که شرکت کنندگان را با موضوعات تغذیه صحیح با شیر مادر، تغذیه تکمیلی و چگونگی شروع تغذیه تکمیلی در کودکان زیر دو سال، آشنا کرد.

پایان خبر

تاریخ:
1397/05/15
تعداد بازدید:
224
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal