حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ آبان
مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه: پایه گذاری سلامت کودک به کمک تغذیه با شیر مادر
.

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تغذیه نوزاد با شیر مادر را نوعی تلاش برای نهادن اساس تندرستی و رشد و تکامل جسمی، روانی و عاطفی او با کمک مادر عنوان کرد.

به گزارش «وب دا»د ر شیراز، دکتر «معصومه صفاری» با بیان اینکه کودکان، ارزشمندترین دارایی بشریت و سرمایه های هر کشور هستند، گفت: برخورداری کودکان از شرایطی که بتوانند در تمام مراحل زندگی توان بالقوه خود را به فعل تبدیل کنند، حق آنان و لازمه توسعه پایدار است.

او آغوش گرم و پرمحبت و تغذیه با شیر مادر را نخستین گامی برشمرد که مادر برای مراقبت از کودک و بنا نهادن اساس تندرستی و رشد و تکامل جسمی، روانی و عاطفی او بر می دارد و افزود: از آغاز بشریت، شیر مادر به عنوان اکسیری بی نظیر و بدون جانشین برای تغذیه شیرخواران در جهان شناخته شده که حتی در سلامت مادران نیز نقش مهمی دارد.

دکتر صفاری با اشاره به نامگذاری یکم تا هفتم آگوست، برابر با دهم تا شانزدهم مرداد به هفته جهانی شیر مادر، هدف از این اقدام تشویق مادران به تغذیه فرزندان خود از این موهبت الهی و ایجاد فرصت آگاهی بخشی در خصوص مزایای تغذیه زودهنگام و انحصاری با شیر مادر عنوان کرد.

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه در کنار وجود مواد پروتئینی و ویتامینی بسیار در شیر مادر، به روایات اسلامی در این زمینه اشاره کرد و گفت: کودکانی که در دوران نوزادی از شیر مادر تغذیه می کنند، از هوش و توان جسمی بالاتری نسبت به سایر نوزادانی که از دیگر منابع تغذیه می کنند، برخوردارند.

دکتر «صفاری» در ادامه از انتخاب شعار «تغذیه با شیر مادر؛ زیربنای زندگی سالم» برای هفته جهانی تغذیه با شیر مادر امسال در دنیا خبر داد که بر پیشگیری از تمام انواع سوء تغذیه، تأمین امنیت غذایی حتی در بحران و شکستن چرخه فقر تأکید دارد.

او تغذیه با شیر مادر را در پیشگیری از تمام انواع سوء تغذیه، تامین امنیت غذایی شیرخواران و کودکان خردسال و خروج از چرخه گرسنگی و فقر در دنیا موثر دانست و اضافه کرد: توسعه راهکارهای ارتباطی در دنیا، امروز فرصتی را فراهم آورده تا با به اشتراک گذاشتن داده های مفید سلامت، توانمندی اعضای جامعه را در این زمینه ارتقا بخشیم و به ویژه مخاطبان جوان را که گنجینه ای از ایده و فکر، انرژی، شور و شوق هستند، در مسیر شکل دادن به آینده جوامع، سهیم کنیم.

مدیرگروه سلامت خانواده، جمعیت و مدارس دانشگاه ادامه داد: به همین مناسبت در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تلاش شده تا با برگزاری کلاس های آموزشی درخانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی برای خانواده ها، برپایی غرفه های اطلاع رسانی و نمایشگاه در پارک ها و فرهنگسراها به کمک شهرداری، برگزاری مسابقه در برنامه های سلامت محور صدا و سیما، برپایی مسابقه نقاشی برای کودکان مهدکودک ها و مدارس، انتشار مقاله در نشریات محلی، درج پیام های آموزشی بر روی قبوض آب و برق، بدنه اتوبوس های شهری، توزیع هدایای تبلیغاتی شیر مادر و معرفی مادران شیرده موفق، توزیع محتوای آموزشی در سطح ادارات استان، مهدکودک ها و مدارس، ارائه محتوای آموزشی به ائمه جمعه و جماعات و مبلغین و طلاب برای انتقال به اعضای جامعه، برگزاری سمینارهای آموزشی و ارسال بلوتوث های اموزشی به گروه هدف در مراکز بهداشتی و درمانی، در مسیر تحقق اهداف این هفته جهانی، گام های مفیدی برداشته شود.

او ابراز امیدواری کرد تا با تلاش همگان و اجرای صحیح و مناسب برنامه های حمایتی و آموزشی، شاهد افزایش پوشش تغذیه با شیر مادر و همچنین تداوم شیردهی با شیرمادر باشیم و به تبع آن سلامت را به کودکان و جامعه آینده هدیه دهیم./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/05/15
تعداد بازدید:
269
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal