حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ دوشنبه ۲۸ آبان
راه های انتقال و پیشگیری از بیماری کیست هیداتید چیست؟
.

شناخت بیماری های قابل انتقال از سگ به انسان در ارتقای بهداشت جامعه حائز اهمیت است.

به گزارش «وب دا» در شیراز، کارشناس مرکز پزشکی مقایسه ای و تجربی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اهمیت بیماری های انگلی قابل انتقال از سگ به انسان، هشدارهای بهداشتی در این زمینه را مطرح کرد.

 

«خلیل زارع» «اکینوکوکوس گرانولوزوس» را از مهمترین بیماری های مشترک انسان و حیوان معرفی کرد و گفت: «اکینوکوکوس گرانولوزوس» ﻛﺮﻡ ﻧﻮاﺭﻱ روده ﺳﮓ و عامل بیماری کیست هیداتید (Hydatid cyst disease) است که در مرحله لاروی ایجاد می شود.

 

او با بیان برخی از مخاطرات بهداشتی این بیماری، افزود: تماس مستقیم با سگ، در مورد دامپزشکان و محققانی که در پروژه های تحقیقاتی از سگ، به ویژه سگ های ولگرد مشارکت دارند، احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد؛ تخم این انگل از راه مدفوع دفع شده و با وسایل جراحی آغشته به مدفوع، دست های آلوده و حتی کف کفش نیز منتقل می شود.

 

هشدار نسبت به شست و شوی صحیح توت فرنگی

خوردن آب یا غذای آلوده به تخم‌های این انگل، دیگر راه انتقالی بود که کارشناس مرکز پزشکی مقایسه ای و تجربی دانشگاه نسبت به آن هشدار دارد و افزود: میوه و سبزی ها بیشترین مواد غذایی در معرض خطر آلودگی هستند، از این رو باید به طور کامل شسته و ضدعفونی شوند؛ به عنوان مثال، توت فرنگی میوه ای بوته ای است که مستقیم بر روی خاک یا کود بستر قرار می گیرد؛ این میوه به دلیل شکل ظاهری ناصاف و قوام نرم خود، ممکن است به خوبی شسته و ضد عفونی نشده و موجب انتقال انگل شود.

 

کارشناس مرکز پزشکی مقایسه ای و تجربی دانشگاه علوم پزشکی شیراز توصیه کرد: برای پیشگیری از ابتلا به کیست هیداتید، باید آب چاه و رودخانه پیش از مصرف جوشانده شود، سبزی های خام، باید به خوبی، انگل زدایی و میکروب زدایی شوند و دست ها پس از کار کردن با خاک، پاک کردن میوه و سبزی ها با آب و صابون به خوبی شسته شوند./101

پایان خبر

تاریخ:
1397/05/15
تعداد بازدید:
820
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:14
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal