حمایت از کالای ایرانی
A+
A-
۱۳۹۷ دوشنبه ۱ بهمن
تاکید بر توسعه تعامل بیمه سلامت ایران و دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مسیر ارتقای خدمت
.

صبح امروز، در نشست مشترک مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران و مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، راهکارهای توسعه تعامل مشترک، در مسیر ارتقای خدمات سلامت به مردم فارس، بررسی شد.

به گزارش «وب دا» در شیراز، این نشست، در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با حضور مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران، روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان فارس، مدیران سازمان نظام پزشکی، مدیران سازمان بیمه سلامت، پزشکان و اعضای هیات علمی دانشگاه های علوم پزشکی استان با تبادل نظر در خصوص اولویت های حوزه سلامت فارس، برگزار شد.

 

مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران، با بیان اینکه بیمه رایگان در کشور بر اساس روال گذشته ادامه دارد، از عضویت 9 میلیون و 800 هزار نفر در این صندوق خبر داد و گفت: در بیمه رایگان روستاییان نیز تغییری ایجاد نشده است و در حال حاضر 22 میلیون روستایی تحت پوشش بیمه سلامت ایران هستند.

مهندس «طاهر موهبتی» تاکید کرد: رویکرد اصلی و دغدغه ما، محرومان هستند و این رویه باید ادامه پیدا کند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، بدهی بیمه سلامت به داروخانه های کشور را حدود دو ماه اعلام کرد و افزود: این مورد در بیست سال گذشته کم نظیر بوده است؛ همچنین دانشگاه ها در گذشته حدود سیزده ماه طلب داشتند که این مورد در حال حاضر به هفت ماه کاهش پیدا کرده؛ اما باید عنوان کنیم که یک ماه بدهی نیز زیاد است و باید پرداخت شود.

 

مهندس «موهبتی» گفت: در سال 97، بدهی هر ماه در ماه بعدی پرداخت می شود و معوقات سال های گذشته نیز جمع بندی و به دولت ارایه شده است تا به کمک اوراق یا اسناد خزانه، به تخصیص های موردی که انجام می دهند، پرداخت شود.

او رویکرد کنونی را مثبت خواند و ادامه داد: اما باید راهکارهایی را پیدا کنیم که تاخیرهای پرداختی بار دیگر اتفاق نیفتد، مطالبات پزشکان از سال های گذشته همیشه وجود داشته است و مورد جدیدی نیست، اما باید هزینه ها و منابع را مدیریت کنیم؛ از سوی دیگر باید منابع پایداری در کشور پیدا کنیم تا بتوانیم در سه تا چهار سال آینده، میزان بدهی ها را به صفر برسانیم.

مهندس «موهبتی» در زمینه قراردادهای بیمه سلامت با مراکز ارایه خدمات درمانی و داروخانه ها، گفت: در سقف بودجه مصوب می توانیم با اینگونه موارد قرارداد ببندیم و هیچ منع قانونی در این زمینه وجود ندارد؛ رویکرد ما این است که بتوانیم پرداخت ها را منظم و مستمر انجام دهیم؛ البته قانونگذار ما را مکلف کرده است که بر اساس بودجه، پرداخت داشته باشیم، اما در حال تدبیر و برنامه ریزی در این زمینه هستیم.

او تاکید کرد: در حال حاضر شرایط کشور به گونه ای است که باید کنترل هزینه داشته باشیم، اما حوزه سلامت باید آخرین حوزه باشد.

پوشش 55درصدی بیمه سلامت در فارس

قائم مقام سازمان بیمه سلامت ایران نیز با اشاره به تحت پوشش قرار دادن حدود 40 میلیون ایرانی در سازمان بیمه سلامت، گفت: همچنین حدود 55 درصد جمعیت استان فارس را بیمه شدگان سلامت، تشکیل می دهند.

دکتر «عزت‌اله گل علی زاده» افزود: یک نظام سلامت خوب باید بتواند دسترسی آسان مردم به خدمات درمانی را تامین کند و از سویی دیگر، اصل اولویت بندی ارایه خدمات سلامت در تمام دنیا پذیرفته شده است.

 

او با اشاره به سفرهای استانی مدیرعامل و اعضای هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران به نقاط مختلف کشور و بررسی نحوه فعالیت ها، سفر به استان فارس را هفتمین سفر این هیات برشمرد و نسبت به پربار بودن آن در مسیر ارتقای سلامت، ابراز امیدواری کرد

دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛ پیشگام در اجرای راهکارهای مدیریت هزینه

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با اشاره به وظیفه دانشگاه علوم پزشکی در حوزه سلامت، گفت: امیدواریم بتوانیم با تغییراتی که در طرح تحول نظام سلامت انجام شده، از چالش ها عبور کنیم.

دکتر «علی بهادر» افزود: از ابتدای سال 97 تاکنون، یازده جلسه در ستاد اجرایی طرح تحول نظام سلامت دانشگاه برگزار شده است و مصوبات این جلسات، در دانشگاه در حال اجراست.

 

او با تاکید بر لزوم مدیریت هزینه ها، اضافه کرد: در این زمینه در دانشگاه علوم پزشکی شیراز اقداماتی مانند سطح بندی لیست جراحی های غیراورژانسی انجام شده است تا خدمات به صورت نوبتی و بر اساس اولویت انجام شود.

تهیه لیست داروهای گران قیمت و جایگزین کردن آنها، بررسی نسخه های پزشکان در معاونت درمان دانشگاه، جلوگیری از انجام آزمایش های غیرضروری و تکراری، جایگزینی ایمپلنت های ایرانی به جای خارجی، جایگزینی داروهای ایرانی به جای داروهای خارجی و ترویج و افزایش دیالیز صفاقی، از دیگر اقداماتی بود که رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به آنها اشاره کرد.

 

دکتر «بهادر» با اشاره به رسالت خدمات رسانی در دانشگاه، یادآور شد: اما باید با برنامه ریزی صحیح، از خدمات غیرضروری جلوگیری شود تا توزیع عادلانه تری در سطح جامعه صورت گیرد.

 

در این برنامه، از دو بیمه شده سلامت استان و همچنین از دکتر «هاشمی» رییس بیمارستان شهید دکتر چمران شیراز، به دلیل اجرای راهکارهای موثر در صرفه جویی هزینه ها، تقدیر شد.

پایان خبر
تاریخ:
1397/04/20
تعداد بازدید:
442
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:4
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal