سال 99، جَهشِ تولید
نوع خط:
رنگ: انتخاب رنگ
+
لغو تغییرات
-
×
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
آگاهی بخشی در تشخیص زودهنگام سرطان و مراقبت های دوره درمان در بوستان آزادی شیراز
.

نشست «آگاهی بخشی در تشخیص زودهنگام سرطان و مراقبت های دوره درمان» با حضور استادان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، صبح امروز در بوستان آزادی برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رئیس گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیرواگیر معاون بهداشت دانشگاه با بیان اینکه این نشست آموزشی با هدف آگاهی بخشی در تشخیص زودهنگام سرطان و مراقبت های دوره درمان برگزار شد، اعلام کرد: سالانه 7 هزار و 700 مورد بیمار جدید سرطان در استان فارس شناسایی می شود.

دکتر «فریبا مرادی» با اعلام اینکه از هر 100 هزار مرد، 180 مورد و از هر 100 هزار زن، 150 مورد به سرطان مبتلا می شوند، درباره علت بروز این بیماری گفت: افزایش سن و سالمندی مهمترین خطر ابتلا به سرطان است، در حال حاضر امید به زندگی برای بانوان 81 سالگی و برای آقایان به 76 سالگی رسیده است. 

او زندگی شهرنشینی، چاقی، مصرف دخانیات، بی تحرکی، مصرف غذاهای پُرچرب و پُرکالری را از عوامل خطر ابتلا به سزطان برشمرد و افزود: سرطان های پستان، تیروئید و روده بزرگ، شایع ترین سرطان ها در بانوان و سرطان های مثانه، پروستات و روده بزرگ نیز، شایع ترین سرطان ها در آقایان هستند.

دکتر مرادی درباره شیوه ثبت سرطان ها و نوع غربالگری آنان توضیحاتی ارایه داد و گفت: غربالگری های سرطان پستان، دهانه رحم و روده بزرگ از جمله برنامه های معاونت بهداشت دانشگاه در راستای پیشگیری از سرطان است.

 او سرطان مثانه را دومین سرطان شایع در مردان استان فارس دانست و توصیه کرد: همه باید با مراجعه به مراکز بهداشت و درمان و پزشکان خانواده، برای پیشگیری از سرطان و انجام غربالگری، اقدام کنیم.
 
دکتر «علیرضا رضوانی» فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی نیز در این نشست در رابطه با «مروری بر فرآیند شکل گیری سلول های سرطانی»، دکتر «هدایتی» فوق تخصص روانپزشکی درباره «حمایت روانی از بیماران مبتلا به سرطان»، دکتر «ابوالفضل خلفی نژاد» فوق تخصص آنکولوژی و هماتولوژی پیرامون موضوع «ارثی بودن سرطان و سرطان های فامیلی»، دکتر «بهمن پور» متخصص تغذیه درباره «تغذیه در بیمارن مبتلا به سرطان»، دکتر «امیرمحمد جلادت» متخصص طب سنتی در ارتباط با موضوع «نقش طب سنتی در بیماران مبتلا به سرطان» و دکتر «شیروانی» متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ جراحی سرطان های زنان نیز پیرامون «غربالگری سرطان های شایع در بانوان» در این نشست آموزشی، توضیحاتی ارایه دادند. 
 

این برنامه آموزشی که به همت معاونت بهداشتی دانشگاه و با همکاری شهرداری شیراز، سازمان مردم نهاد موسسه غیردولتی خیریه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان «نور»، انستیتو کانسر پردیس و گروه مدیکال آنکولوژی و هماتولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، با پرسش و پاسخ شرکت کنندگان پیرامون مسایل مرتبط به سرطان همراه بود./103

پایان خبر

نمایش فیلم
تاریخ:
1398/11/24
تعداد بازدید:
979
نویسنده:
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal